Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystory do wzmacniacza!!!

06 Wrz 2003 13:52 2415 10
 • Poziom 11  
  Witam
  No to jak wreszcie jest z tymi tranzystorami bo już niewiem BD911 i BD912 B,C,E a BDP286 i BDP285 gdzie baza,kolektor,emiter ???
  kupiłem już trzecią pare tranzystorów bo w poprzednich postach ktoś podał mi błędne dane,może jest gdzieś strona ze schematem BDP286 i 285,bo już niemam siły :cry: ja nigdze nie moge znalezc :(
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  BDP286, 285 -> b , c , e ,
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Pisalem juz to w poprzednim poscie (nie wiem po co zalozyles nowy temat) i powtorze jeszcze raz. BD911/912 ma taki sam rozklad koncowek jak BDP285/286 a Twoj problem tkwi gdzie indziej :!: Sprawdz diody w mostku
 • Poziom 11  
  DZIĘKI :D już ide lutować ,te tranzystory są do wzmacniacza UNITRA 301S TRAWIATA , a było to tak ,charczał mi jeden kanał rozkręciłem wzmacniacz i dokręcałem BDP285 do radiatora ponieważ nie był dokońca dokręcony objechał mi wkrętak i dotknoł jednej nóżki w/w tranzystora i radiatora no i zaczeło się kopcić z dużych rezystorów , wczoraj kupiłem komplet tranzystorów na jeden kanał ponieważ drugi jest sprawny na 100% (BD911,BD912 i 3 razy BD139)a orginalne były takie BDP285,BDP286,BD137 i 2 razy BD135 , no i te zamienniki wlutowałem tak samo jak tamte siedziały i sie zaczeło kopcić z białych prostokątnych rezystorów ,po wylutowaniu tych kopcących się rezystorów drugi kanał gra.
 • Poziom 27  
  Zapamiętajcie sobie wszyscy początkujący! Przed zasileniem tranzystorowego wzmacniacza mocy należy zawsze zabezpieczyć tranzystory mocy chociaż rezystorami 10 - 100 ohm włączając je między tranzystory a zasilanie, oraz zmniejszyć do oporu prąd spoczynkowy stopnia mocy (uwaga na kierunkowość potencjometru bo jest różnie)
  prąd spoczynkowy reguluje się potencjometrem w pobliżu 'końcówek mocy' - jest on podłączony przez opornik do złącza B-E małego tranzystora wielkości BC237, kręcąc nim tak, żeby oporność między bazą a emiterem była jak największa (wtedy ten tranzystorek 'zabiera' cały prąd sterujący od 'końcówek mocy'- zwiera ich bazy ze sobą)

  Jeśli tego nikt nie robi to niema dziwne że wszystko wybucha, choć gdy napięcie przewodzenia złącza B-E na nowych tranzystorach będzie większe niż na poprzednich tranzystorach, to zazwyczaj wzmacniacz gra odrazu nie wybuchając, ale może charczeć przy cichym odtwarzaniu
 • Poziom 12  
  ok ja jestem początkujący te oporniki to rozumiem że mają być tylko na początku, jak wszystko będzie działać to je usuwam aha i gdzie mam je wlutować? do kolektora? I Jeszcze nie rozumiem tego "zmniejszyć do oporu prąd spoczynkowy stopnia mocy". Byłbym wdzięczny gdzyby ktoś mógł mi wytłumaczyć jak ustawia się ten prąd spoczynkowy.
 • Poziom 17  
  Witam!
  :arrow: Jupiter32 zamieniaj BD911 za BDP285 i BD912 za BDP286.Jezeli chodzi o wyprowadzenia tranzystorów,to są identyczne,czyli patrząc odstrony napisów:od lewej-"B",środek-"C",prawa-"E".Posprawdzaj opory!!! Pozdrawiam!
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  kniksc napisał:
  ok ja jestem początkujący te oporniki to rozumiem że mają być tylko na początku, jak wszystko będzie działać to je usuwam aha i gdzie mam je wlutować? do kolektora? I Jeszcze nie rozumiem tego "zmniejszyć do oporu prąd spoczynkowy stopnia mocy". Byłbym wdzięczny gdzyby ktoś mógł mi wytłumaczyć jak ustawia się ten prąd spoczynkowy.

  Te oporniki dodatkowe o których pisał Akane w przypadku prawidłowej pracy po prostu usuwasz - czyli zasilasz bezpośrednio.
  Jeśli zaś chodzi o zredukowanie prądu spoczynkowego to suwak peerka powinien być usytuowany najbliżej kolektora tranzystora który steruje prądem spoczynkowym. Jest on umieszczony na radiatorze tranzystorów mocy.
 • Poziom 27  
  Cytat:
  suwak peerka powinien być usytuowany najbliżej kolektora tranzystora który steruje prądem spoczynkowym.

  OSTROŻNIE!!!
  nie patrz na kierunek, tylko na rezystancję między bazą a emiterem tranzystora regulującego prąd spoczynkowy; ma być jak największa na jaką pozwala potencjometr! Wtedy więcej prądu wpływa do bazy tego tranzystorka, a on bardziej zwiera bazy stopnia mocy.
  Możesz wstawić w zasilanie 'końcówek' opory po 100 Ohm i kręcąc owym potencjometrem ustawić spadek napięcia na nich 0.5V - 5V zależnie od wzmocnienia wzmacniacza (z otwartą pętlą sprzężenia zwrotnego). Gdyby opory 100 Ohm natychmiast po włączeniu zaczęły się grzać to znaczy że pomyliłeś kierunek obrotu potencjometru. Gdyby po poprawieniu ustawienia pot. było to samo (dym z oporników) to zwiększ potencjometr albo wstaw z nim szeregowo opornik o takiej samej wartości jak pot.(albo ciut mniej/więcej);
  można też zmniejszyć opornik baza-kolektor na tym samym małym tranzystorze - działa tak samo, ale nie wstawiaj tam nigdy potencjometru! bo gdy nawali potencjometr - pociągnie za sobą całą resztę
  (gdy nawali pot. w baza-emiter to poprostu zmaleje prąd spoczynkowy i ewentualnie wzmacniacz będzie grał nieczysto)

  Teraz, gdy tranzystory się nie grzeją "same od siebie" możesz wywalić te opory 100 Ohm, wstawić jeden mniejszy np. 10 Ohm albo 1 Ohm obojętnie czy w + czy w - zasilania, albo tylko amperomierz bez opornika.

  Na początku ustaw prąd spocz. jak najmniejszy, dopiero jak zauważysz charczenie w głośniku podczas cichego słuchania muzyki, to go zwiększaj powoli.

  Potem powoli rozgrzewaj radiator (jazda!) i sprawdzaj prąd spoczynkowy co chwilę ściszając muzykę do zera (jeśli napięcie na wyjściu końców jest różne od zera o ponad 40mV to odłącz też głośniki od wzmacniacza żeby nie wprowadzały w błąd przy pomiarze prądu spocz.

  I teraz wychodzi czy temperaturowe sprzężenie zwrotne jest dobre czy złe: jeśli prąd spoczynkowy sobie sam mocno wzrasta przy nagrzanym radiatorze to jak najszybciej zmniejsz prąd spoczynkowy i ustaw go na najwyższej wartości przy której nie wzrasta (mocno) samoistnie.