logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Altus 110 vs Altus 140 – różnice między starymi i nowymi seriami, napisy HGS i Dobre Bo Polskie

pite15 15 Sty 2007 12:59 20759 30
REKLAMA
  • #1 3448740
    pite15
    Poziom 13  
    Posty: 116
    Ocena: 3
    Witam.Ma pytanie z ciekawostki czym się różniły dwie serie starych altusów.Altusy 110 i 140 bo 75 nie widziałem żeby miały złoty napis a styłu dobre bo polskie.CZym się rózniła stara seria z napisem HGS i pasmem pszenoszenia a nową serią "Dobre Bo POlskie" Ja mam altusy 110 z nowej seri z złotym napisem.
  • REKLAMA
  • #2 3449247
    janusz27
    Poziom 30  
    Posty: 1429
    Pomógł: 124
    Ocena: 73
    Altusy 75 miały GDM10/60 i GDN25/40/3
    Altusy 110 miały GDM12/60 i GDN25/40/3
    Altusy 140 miały GDM18/80 i GDN30/60
  • #3 3449251
    AVG
    Poziom 30  
    Posty: 1339
    Pomógł: 120
    Ocena: 32
    Cytat:
    Altusy 110 miały GDM12/60 i GDN20/40/3
    chyba sie kolega troche pomylił napewno miałes na mysli GDN 25/40/3
  • #4 3449280
    janusz27
    Poziom 30  
    Posty: 1429
    Pomógł: 124
    Ocena: 73
    AVG masz absolutną racje pomylilem się i przyznaję się do tego powinno byc GDN25/40/3
  • #5 3449526
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    Były jeszcze Altusy 120 (ponoć grały najlepiej z całej serii) i bardzo podobna do nich wczesna seria Altus 110 (nazywana wtedy Altus 100). Wcześniejsze Altusy miały bardzo rozbudowaną zwrotnicę (18 db/okt ! ), co oczywiście pozytywnie wpływało na jakość. Potem (od ok. 1984) już zaczęto oszczędzać na nich - wstawiano z takim samym podziałem jak w starszych, ale 6 db/okt.
  • #6 3450409
    pite15
    Poziom 13  
    Posty: 116
    Ocena: 3
    chodzi mi jeszce o to że dlaczego były dwie tabliczki hgs a te złote póżniejsze
  • REKLAMA
  • #7 3450419
    AVG
    Poziom 30  
    Posty: 1339
    Pomógł: 120
    Ocena: 32
    te HGS to były wersje eksportowe tylko nie pamiętam na jaki rynek i były lepiej wykonane od tych na rynek polski (te informacje wyczytałem gdzieś na forum)
  • #8 3450448
    pite15
    Poziom 13  
    Posty: 116
    Ocena: 3
    no ale kogo niespotkam to ma w domu altusy właśnie z hgs a czasami ze złotym napisem.W 95 procentach widziałem tylko HGS
  • REKLAMA
  • #9 3459758
    dj master
    Poziom 21  
    Posty: 567
    Pomógł: 22
    Ocena: 29
    Witam, co do altusów, to prócz poplarnych modeli 75,110 i 140 ,były jeszcze wczesniejsze modele 65,100,120.

    Altus 65 (GDN 20/40 ,GDM 12/10 ,GDWT 9/40/1) dwa wyloty stratne
    Altus 100 (GDN 25/40/3 ,GDM 12/10/1 GDWT 9/40/1)dwa wyloty stratne
    Altus 120 (GDN 30/60 (stara seria) ,GDM 18/40,GDWT 9/40) cztery wyloty stratne.

    Masywne kontrukcje,część obudowy wykonana w litego drewna,charakterystyczne duze obręcze ze stopu aluminum.
    Nazwa "Altus" występowała jedynie w przypadku modeli eksportowych pod HGS do niemiec.

    Mam nadzieje,ze nic nie pokręciłem
    --
    Pozdrawiam
  • #10 3459852
    janusz27
    Poziom 30  
    Posty: 1429
    Pomógł: 124
    Ocena: 73
    Tez mam Altusy65 tylko ze mocno exportowe pod nazwa Dynamic Speaker HX70 i siedza w nich GDN20/40, GDM10/60 i GDWK9/80 (choc widzialem wersje z GDWT). Jeden tunel BR (normalny a nie otwor stratny).

    Dodatkowo informacja na temat Altusow 140 idacych na export pod nazwa Dynamic Speaker AX10 to one zamiast GDWT maja oryginalnie GDWK9/80 a zwrotka jest 800Hz/8kHz (tak mi sie wydaje nie znam francuskiego).
    Dodatkowo byly wersje altusow140 disco, ktore mialy wskaznik poziomu mocy na diodach. Dwa otwory stratne ustawione poziomo!! i regulatory nieco nizej niz zwykle

    A co do pojemnosci obudow to
    Altus75 30L
    Altus110 40L
    Altus140 66L


    A i nie zapomnijmy o Altusach150, Altusach200 no i Altusach300
    W Altusach 150 siedza chyba GDN20/80 (lub 20/60 nie wiem) GDM12/60 i GDWT9/40FP (chyba)
  • #11 3466207
    dj master
    Poziom 21  
    Posty: 567
    Pomógł: 22
    Ocena: 29
    janusz27 napisał:
    Tez mam Altusy65 tylko ze mocno exportowe pod nazwa Dynamic Speaker HX70(...)


    HX70, a Altus 65 to inna bajka, różnią się przedewszystkim obudowa,
    12cm GDM i budowa zwrotnicy, jedyne co je łączy to GDN 20/40...

    janusz27 napisał:
    W Altusach 150 siedza chyba GDN20/80 (lub 20/60 nie wiem) GDM12/60 i GDWT9/40FP (chyba)


    Tak,20/80 , a o GDWT 9/40 FP nie słyszałem, z tego co mi wiadomo to 9/80FP tam gra.
  • #12 3471903
    bruns
    Poziom 30  
    Posty: 1472
    Pomógł: 101
    Ocena: 303
    janusz27 napisał:

    Dodatkowo byly wersje altusow140 disco, ktore mialy wskaznik poziomu mocy na diodach.
    Witam ! całkiem ciekawe . jak to działało ? widział to ktoś na własne oczy ? Może jakis schemacik ktoś ma .Nie jestem fanem błyskotek i mrugadełek ale 20 lat temu mażyłem o takim wskażniku w moich altusach 110 tylko nie wiedziałem jak to srobić i jak taki wskażnik zasilić . A tu proczę , tonsil robił takie bajery oryginalnie . Pozdrawiam !
  • REKLAMA
  • #13 3538106
    bundy81
    Poziom 11  
    Posty: 129
    Ocena: 20
    Osobiście posiadam Altusy 100 tylko jak je odnawiałem zmieniłem głośniki na GDN 25/80/1, GDM 12/60 i GDWT 9/100 FP8 Ω reszta została orginalna, chce w nie wstawić rurki BR i je zestroić tylko jeszcze nie wiem na jaką częstotliwość mam stroić, myśle ze na 45Hz albo niżej. A ogólnie to grają nieźle !!! Jak ktoś chce moge wstawić fotki mi. zwrotnic aby zaspokoić ciekawość jak to się kiedyśrobiło :-)
  • #14 3562162
    bruns
    Poziom 30  
    Posty: 1472
    Pomógł: 101
    Ocena: 303
    bundy zapodaj ! chętnie oblukam bo mam jeszcze Altony 110 . Ale mam sentyment do Altusków za ich świetny wygląd z tym wykończeniem w Alu. Pozdrawiam .
  • #15 3563466
    jurekN
    Poziom 23  
    Posty: 566
    Pomógł: 33
    Ocena: 116
    Posiadam kolumny Tonsila Dynamic Spakers HX80 na GDN 25/40 GDS12/60 GDWk 9/80 dwa otwory br,, regulacją średnich i wysokich i ładnym wykończeniem, dodam że bardzo ładnie grają
  • #16 4553735
    muszykk
    Poziom 11  
    Posty: 6
    bruns jam mam takie cudo, czyli Alusy 110 Disco, grają bardzo ładnie, niestety nie mam porównania ze zwykłymi :)

    Nie moge też niestety poczuć ich prawdziwej mocy bo mieszkam w bloku i jest już głośno gdy ledwo zaczyna mrugać pierwsza dioda i to przy przełączniku ustawionym na 0,5 :)

    nie wiem niestety jaki rok produkcji może być, nie wiem jak to sprawdzić
  • #17 4668857
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #18 4672759
    kris91
    Poziom 15  
    Posty: 211
    Pomógł: 9
    oki tak wiec :D

    Zwrotnica z moich altusów 120 w załączniku ;)
    oraz zdjecie zwrotnicy zg 682 B rowniez w zalaczniku

    zdjecia sa mojego autorstwa ;) jak chcecie to mowice przysle wiecej bo jestem w posiadaniu obydwoch kolumn :) posiadam jeszcze altusy 100 ;)
    Załączniki:
    • Altus 110 vs Altus 140 – różnice między starymi i nowymi seriami, napisy HGS i Dobre Bo Polskie DSC065532.jpg (244.32 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Altus 110 vs Altus 140 – różnice między starymi i nowymi seriami, napisy HGS i Dobre Bo Polskie DSC065531.jpg (224.11 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #20 4725278
    Othbaal
    Poziom 11  
    Posty: 16
    Witam

    Mam takie pytanie. Posiadam w domu glosniki z serii Dynamic Speaker HX70.

    Mam dwa pytania:

    1. Jakiej impedancji byl w oryginale ten zestaw glosnikowy ?? Bo u siebie zauwazylem ze glosniki wysoko i srednio-tonowe mam 8Ohm, a niskie (basowe) sa 4Ohm. I Teraz pytanie czy ma to wyplyw na jakosc dzwieku ?? Np. czy zwrotnica byla zaprojektowana na 8Ohm i przy moich 4Ohm'ach moze grac "gorzej" ? Dodam, ze calosc jest podlaczona do Radmora 5102-TE

    2. Po otwarciu tychze kolum, ze zdziwieniem stwierdzilem, ze w srodku wypelnienie (wata szklana w folii) jest tylko w okolicy glosnika basowego. Cala reszta skrzyni jest pusta (zywe drewno). Wiec co predzej usunalem stare wypelnienie i wlozylem nowe z gabki na calej powierzchni wewnetrzej kolumny. Niestety, mam dziwne wrazenie, ze po tej operacji jakosc bassu jakby sie pogorszyla, czy to mozliwe ?? Prosze o odpowiedz.
  • #21 4728697
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #22 4728978
    El Brovarro
    Poziom 13  
    Posty: 43
    Pomógł: 2
    W jakim sensie "Gąbka nie wygłusza - zabiera pojemność. "?
  • #23 4729089
    Othbaal
    Poziom 11  
    Posty: 16
    barthezz napisał:
    Gąbka nie wygłusza - zabiera pojemność. Do tego najlepsza jest watolina. Można by po eksperymentować z wyklejeniem ścian matami wygłuszającymi twardymi - tymi co się wygłusza drzwi etc w samochodzie.


    No dobra, ale w takim razie, dlaczego w wiekszosci zestawow glosnikowych jest wlasnie gabka ?? 2 posty wyzej tez ja widze. Rozumiem, ze wszystkiego zestawy fabryczne byly "zle wytlumiane" ?? chodzi mi tu o serie Unitry - Tonsila.
  • #24 4730253
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #25 4732028
    Othbaal
    Poziom 11  
    Posty: 16
    barthezz napisał:
    Od ciut ponad 10 lat do zestawów wsadzają watolinę. To, że w "komunistycznych reliktach" wkładano co popadło świadczyło tylko o zasobności zakładu w tych czasach. Myślę, że to wszystko tłumaczy.


    No tak, tym wlasnie sobie tlumaczylem istnienie w moich Tonsilach waty szklanej :). Rozumiem, w takim razie, ze jak wloze _watoline_ to bedzie lepiej :p ? Czy lepiej bez ? Mam wrazenie, ze po wlozeniu tej gabki, bass-refleks jakby mniej "wieje" przy wiekszym basie. Tzn. mniej powietrza jakby sie wydostaje, ale moze juz glupieje. Pozdrawiam.
  • #26 4732090
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #27 4733097
    Othbaal
    Poziom 11  
    Posty: 16
    Dzieki bardzo za przydatne informacje !
  • #28 7487191
    carlos1905
    Poziom 10  
    Posty: 77
    Ocena: 5
    hej koledzy!!!!
    Ja odnosnie postu z altusami 120 HGS electronic model ZG-886D
    Otóż posiadam takowe. Dostałem od znajomego w nie za dobrym stanie i ostatnimi czasy dopusciłem sie remontu a dokładnie wymiany głosników. Znajomy ma firme która zajmuje sie regeneracją nagłosnienia ze specjalizacją w kierunku tonsila. (zapalony fanatyk) zaniosłem mu stare a on mi dał nowe robione na oryginalnych podzespołach...
    dodam ze kosztowało mnie to smieszne pieniądze w zamian za 6 głosników zapłaciłem tylko 200zł
    i tak mam troszke mocniejsze niz były w oryginale

    bas: kosz i magnes jak w oryginale wstawiona cewka od GDN30/100
    sredniak pozostał bez zmian czyli GDM 18/40
    a wysoki zamieniony na GDWT 9/80/5F
    sprawuje sie to całkiem ciekawie, tylko obawiam sie ze ktos wczesniej majstrował przy zwrotnicy i strasznie tam namieszał :(
    jakos ja reanimowałem ale jest troche wybrakowana (zauwazyłem ze brak najmniejszej cewki w porównaniu ze zdjeciem wyrzej) za co ona odpowiada???? i w dodatku zdało by sie juz kondensy wymienic.

    i tu jest moja prozba do bardziej kumatych w temacie. potrzebował bym jakis prosty schemat zwrotnicy głownie z wartosciami kondensów których mozna by uzyc a zeby uzyskac jak najlepszy efekt i wyeliminowac ten charakterystyczny wrecz gwizd wysokotonywch... chciałbym tez zastosowac bassreflex zamiast zwykłych otworów upustowych zeby deko wyostrzyc niskie tony, ale nie mam pojecia jakiej długosci rury zastosowac :( prosiłbym o pomoc bo mysle ze warto troszeczke udoskonalic te cacka. Kris91 moze byłbys w stanie na podstawie swojej zwrotnicy wyrysowac jakis prowizoryczny shemat któredy przez co i do którego głosnika idzie???? tu mam foto swojej zwrotnicy

    ponizej filmik owych 120sek

    http://www.youtube.com/watch?v=qy9ChvuI8u8
    Załączniki:
    • Altus 110 vs Altus 140 – różnice między starymi i nowymi seriami, napisy HGS i Dobre Bo Polskie DSC00676 [800x600].jpg (112.99 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #29 7494978
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    Zwrotnica być może jest oryginalna - a raczej na pewno :) , patrz poprzednie posty.
    Kondensatorów raczej nie ma sensu wymieniać - to foliowe MKSE MIFLEX, więc bardzo trwałe. Skąd w ogóle ten pomysł?
    Kolejna rzecz to modyfikacja ich. Nie uważam to za dobry pomysł, ba, potępiam wszelkie przeróbki tak zacnych egzemplarzy! Zaczynam też obmyślać słuszność modyfikacji jakichkolwiek polskich kolumn. Niewątpliwy wpływ na tę opinię ma dodatkowo fakt, że Tonsil już totalnie upadł. :(
    Szkoda tylko, że już żeście grzebali w głośnikach GDN i wymienialiście GDWT - to naprawdę aż tak źle grało?
  • #30 7497590
    carlos1905
    Poziom 10  
    Posty: 77
    Ocena: 5
    niewiem jak to grało wczesniej bo jak wspomniałem wyzej były w złym stanie jednego sredniego wogóle nie było, wysokie były popalone, a basówki spruchniałe...powiem szczerze ze nie potepiam montowania oryginalnych tyle ze mocniejszych głosników. gorzej jak ktos zydzi 10 złotych róznicy jaka jest miedzy naprawa na oryginalnych czesciach, a jakąs chinszczyzna..... kiedy zabrałem sie za zwrotnice znalazłem tylko zdjecie i wywnioskowałem ze brak najmniejszej cewki.... wydaje mi sie ze pełniła funkcje jakiegos jakby opornika przeciwzakłoceniowego...ale nie jestem pewien. moze ktos wie w jakim celu była i gdzie???? kondensy chce wymienic ze wzgledu na to ze jak robie glosno to srednie i wysokie strasznie zniekształcaja dzwiek... niewiem moze własnie po to była tam ta cewka zeby troche wyciszyc ten pisk, albo poprostu kondensatory nie spisuja sie juz tak jak powinny i przepuszczaja zbyt mocny sygnał... nie oszukujmy sie nie ma perpetum mobile,a te altuski mają juz pewnie ze 40 lat, a 30 napewno....
    tak jak wspomniałem moze ktos zna sie na tej zwrptnicy i jest w stanie zrobic jakis schemat. bo ja nie chce tam bez tebo grzebac zeby nie pogorszyc. a chciałbym zeby były w jak najoryginalniejszym stanie.... stare gwizdki od nihc posiadam, i z checia bym do nich cewki wstawił, ale tuba zapiekła sie w gwincie i ani drgnie ( we dwuch próbowalismy). zna ktos na to sposób????

    Dodano po 46 [minuty]:

    prozba o schemat zwrotki nie aktualna..... dla zaintresowanych lub w potrebie zamieszczam link do instukcji serwisowych róznuch modeki tonsil....

    tu spis dotepnych zestawów


    ZG60C27
    ZgB-100-8-61
    ZG 80C115
    ZG 886D
    ZG30C114
    ZgP - 25 - 8 -555
    ZG 60C22
    ZG 686
    ZGC - 40 - 8-581
    ZgB-65-8-61
    ZG40C/9
    ZG40C/5 i ZG40C/8
    ZG 30C115
    ZgC-40-4-580 i ZgC-40-8-580
    ZG100C27
    ZG 386
    ZG 40C115
    --------------------------
    słuchawki dynamiczne Sd-501
    Słuchawki magnetoelektryczne SN640
    Słuchawki dynamiczne Sd 103
    Słuchawki Magnetoelektryczne Sd-102
    Słuchawki nagłowe Sn 52 M
    Słuchawki Nagłowe Sn 60
    Zestaw Słuch. Mikrofonowy Sd-504-m
    Słuchawki Nagłowe Sn 50
    Słuchawki Nagłowe Sn 63
    ----------------------------
    Słośniki Wysokotonowe Instrukcja Serwisowa


    a tu link

    http://unimor.info/downloads.php?cat_id=17&rowstart=15

    pozdrawiam mam nadzieje ze komus to pomoze

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy różnic między seriami kolumn Tonsil Altus 110 i 140 oraz oznaczeniami HGS i "Dobre Bo Polskie". Starsze Altusy (np. 75, 110, 140) wyposażone były w głośniki o różnych parametrach: Altus 75 miał GDM10/60 i GDN25/40/3, Altus 110 GDM12/60 i GDN25/40/3, a Altus 140 GDM18/80 i GDN30/60. Wcześniejsze modele, takie jak Altus 120 i Altus 100 (nazywane też Altus 110), charakteryzowały się bardziej rozbudowanymi zwrotnicami o nachyleniu 18 dB/okt., które później uproszczono do 6 dB/okt. Tabliczki HGS oznaczały wersje eksportowe, prawdopodobnie do Niemiec, które były lepiej wykonane niż modele na rynek polski, gdzie stosowano złote napisy "Dobre Bo Polskie". Wersje eksportowe często miały inne oznaczenia i konstrukcje, np. Dynamic Speaker HX70 (odpowiednik Altus 65) czy Dynamic Speaker AX10 (odpowiednik Altus 140). W dyskusji poruszono także kwestie konstrukcji obudów (lite drewno, aluminiowe obręcze), pojemności skrzyń (np. Altus 75 – 30L, Altus 110 – 40L, Altus 140 – 66L) oraz modyfikacji zwrotnic i wymiany głośników na oryginalne lub mocniejsze zamienniki. Wspomniano o problemach z uszkodzeniami głośników (np. spróchniałe zawieszenia) i sposobach ich regeneracji (wymiana pianki). Dyskutowano również o wpływie materiałów tłumiących (wata szklana, watolina, gąbka) na brzmienie basu i efektywność rezonansu bass-reflex. Wspomniano o modelach Altus 110 Disco z wskaźnikami mocy na diodach LED oraz o problemach z oryginalnymi zwrotnicami po modyfikacjach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA