Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam już jeden wielki mętlik w głowie co do głośników estrado

ravmar 17 Sty 2007 11:27 1875 14
  • #1 17 Sty 2007 11:27
    ravmar
    Poziom 22  

Czytałem elke i powoli chyba zgłupiałem miałem zamiar złorzyć zobie zestawik mixer+2xholton (2x200Watt) i jakieś kolumienki estradowe pod tego wzmaka. Nie będe ukrywał, myślałem ze uda mi się to złorzyć w miarę tanio. Przeszedłem do kolumn. Ktoś sypną temat STX jedni go chwalą, a inni twierdzą ze lepiej pozbierać na coś lepszego. Beyma to wszyscy chwalą ALE jaka cena to troche mnie zmartwiło.Tonsile sam nie wiem. Czego się boje zrobiłem kiedyś wzmaka na STX i (lipny tadeusz 7294 w mostku) nie wiem co było tego przyczyną, ale przy PRAWIE pełnym wysterowaniu i głebokim basie głośnik uderzał w cewkę co było okropnie nie przyjemne. Od tamtej pory obawiam się ze jak kupie STX'a bedzie to samo. nie oczekuje nie wiadmo czego od tych głośników. Jeżeli ktoś miał możliwość słuchania Estradówke STX , Tonsila,Beymy nieh sie wypowie jak to gra. A już wspaniale by było jak by się ktoś wypowiedział kto słuchał tego i jeszcze napędział to Holton 2x200
    Moc 200 watt na kanał nie jest to wiele w porównaniu do 600 i wydaje mi się ze3 nie musi to być niewiadomo co i niewiadomo jak drogie. A co wy o tym sądzicie ?

0 14
  • #2 17 Sty 2007 11:52
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Słuchaj problem jest w nomenklaturze. Należało by się zastanowić co ukrywa się pod słowem „głośnik estradowy”? Dla niektórych którzy dotąd mieli do czynienia jedynie z małymi kolumnami , STX do gigant typowo estradowy. Dla mnie i dla paru ludzi z tego forum ZDECYDOWANIE NIE. Zajmuję się nagłośnieniem od około 17-stu lat i pamiętam jak miałem po raz pierwszy w rękach głośnik Vermona (produkcja NRD – wówczas o Chińczykach nikt jeszcze nie myślał). Rany! Jaki to był głośnik, estrada całą gębą. Od tego czasu widziałem i słyszałem wiele i wiem że głośnik ten nie można było nazwać głośnikiem estradowym choć na pewno nie można było go nazwać głośnikiem domowym. Podobnie jest z STX-em i jemu podobnym. Nie są to głośniki do domu ale i nie na estradę. To takie pośrednie „coś”. Dla zastosowań nieprofesjonalnych np. na małe dyskoteki w gronie przyjaciół – czemu nie. Często ludzie budują z tego kolumny na własny użytek i sobie na tym grają. Nie widzę w tym nic złego. Problem zaczyna się wówczas gdy ktoś chce z tego typu sprzętem grać imprezy „na zewnątrz”. Wtedy zdecydowanie odradzam bo głośniki tego typu nie nadają się do tego typu zastosowań. Niestety głośniki w miarę profesjonalne nadające się na poważną estradę zaczynają się od takich marek jak Eminence czy Beyma a to są koszty i nic na to nie poradzisz. Dlatego proponował bym abyś się sam dokładnie zastanowił do czego tak naprawdę potrzebne Ci te głośniki i potem zdecydował w którą stronę pójść.

0
  • #3 17 Sty 2007 17:33
    ravmar
    Poziom 22  

Dokłanie to nagłosnienie małej hali gimnastycznej.
    Paweł.ko znasz już jakieś sprawdzone konstrukcjie optymalne konfiguracje tzw. gotowce,szablony : Jakie głośniki,gdzie zamontowane,jaka obudowa ? Może jakieś strony z tego typu rzeczami (ale sensowne) a nie ktoś zrobił coś ze śmieci i nazywa to konstrukcją estradową,charczy to,piszy, na takich projektach nie chce się wzorować.Mi zalezy na czymś sprawdzony

0
  • #4 17 Sty 2007 18:37
    bprzem
    Poziom 18  

hala gimnastyczna z napedem 2x200W to raczej nie jest dobry pomysł... przemysl to dokladnie

0
  • #5 17 Sty 2007 23:52
    ravmar
    Poziom 22  

Mała hala.U nas w szkole jest jakiś sprzęcik i to ma 2 x 200

0
  • #6 18 Sty 2007 00:18
    bprzem
    Poziom 18  

w takim razie jezeli masz tylko 200W to glosniki musza miec odpowiednia efektywnosc. Stx tutaj nie da rady.
    Zakladajac ze nie bedziesz mial subow, przyda sie jakis wiekszy glosnik w nadstawce, np 15 cali. Najtansza półprofesjonalna kolumna to eminence gamma 15" + tonsil gdwt 12-19 z cieciem na 4000Hz. Bedzie dziura w pasmie, ale na poczatek moze byc. Potem mozna bedzie wstawic jakis driver z cieciem 2000hz.

Koszt takiego zestawu to jakies 1100-1200zł ze wszystkim. Gammy sa po 320zł. Stx'y teraz juz kosztuja 160zł, zupelnie nie oplaca sie ich brac...
    O wiele lepszy jest np ten glosnik http://www.westmusic.pl/index.php?p151,selenium-12-pw3-slf
    Ale basu to z niego nie bedzie;/

Z tanszych 15" jeszcze ten wchodzi w gre:
    http://www.westmusic.pl/index.php?p150,selenium-15-pw-3-slf

0
  • #8 18 Sty 2007 10:02
    ravmar
    Poziom 22  

Psłuchajcie za bardzo nie znam się na kolumnach i na ich konstruowaniu proszę wyrozumiałość i ew. jak coś źle mówie popracie mnie i wytłumaczcie:

1.Tonsil gdwt 12-19 ma pasmo przenoszenia
    od 4000-20000Hz
    ,a SELENIUM 15 PW 3-SLF
    ( http://www.westmusic.pl/index.php?p150,selenium-15-pw-3-slf )
    Pasmo przenoszenia od 40-4000Hz
    to gdzie tu bedzie dziura w paśmie :?:

2.Czytałem ze piszczawki przeważnie dominują nad niskotonowcami i jest dominacja tonów wyskokich nad tonami niskimi. W takim wypadku dobrze jest zastosować piszczawki 8 ohm,a niskotonowce 4 ohm wtedy łaczna impendacjia jest 6 ohm nie powinno być dominacji wysokich tonów nad niskimi (to chyba sie stosuje w kolumnach domowych czy tak samo jest w estradowych)

3.Czym są Drivers :?:

4. Czy w kolumnach estradowych stosuje się jakieś zwrotnice :?:

A wracjąc do tematu podaje przykłąd. Ktoś ma zamiar składać zestaw estradowy z STX'ów 200 zł za głosniki niskotonowy 90 za piszczawke i ma kolumne zamykając się w 370 zł podstawową,nic nadzwyczajnego.Pojawia się koncepcja lepiej uzbierać wiecej i kupić lepszy głośnik,potem no jednak lepiej uzwierac na 2 lepsze glosniki zaczyna wychodzić kolumna za 500 zł. No, ale za 500 zł robic samemu kolumne to lepiej dozbierać i kupić cała obudowe się opłaca za 650 zł
    Na poczatku miał być zestaw kolumn do lekkich imprez nic nadzwyczajnego za 740zł,a w miare myślenia wychodzi zestaw za 1300zł na dosyć dobre imprezy.I tu się zaczyna dylemat gdzie się zatrzymać co wybrać ?

0
  • #9 18 Sty 2007 13:46
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 18 Sty 2007 14:32
    bprzem
    Poziom 18  

Własnie, jeszcze cos mi sie przypomnialo. Jak zrobisz kolumne na jednym glosniku niskotonowym, na 90% bedzie miala ona 8ohm. Wzmacniacz zamierzasz zrobic 2x200W ale pewnie na 4ohm. Czyli bedzie mial polowe mniej przy 8. Musisz to uwzglednic juz na poczatku, np albo znalezc glosniki 4 ohmowe, albo zrobic wzmak 2x400@4ohm (tylko ze wtedy trafo musi miec 800VA), albo trafo 400VA ale z wiekszym napieciem tak aby bylo 2x200@8ohm (nie bedzie wtedy mozliwa praca na 4ohm).

pozdrawiam

ps. odnosnie wharfedale sie nie wypowiedam - nie slyszalem.

0
  • #11 18 Sty 2007 18:07
    ravmar
    Poziom 22  

a ten stx jak nisko wg was moze zejść ? GDN-27-150-8-SS

0
  • #12 18 Sty 2007 22:23
    hki
    Poziom 20  

powiem CI, ze ostatnio wlasnie porownywalem oferty i nie oplaca sie brac stxow.. estradowki kosztuja u nich juz ponad 200zł a za 400 wezmiesz juz cos z monacor.pl co zagra 2x glosniej przy tej samej mocy.. oszczedzasz wiec moc wzmacniacza a co za tym idzie i pieniadze...

0
  • #13 19 Sty 2007 00:21
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

ravmar napisał:
    2.Czytałem ze piszczawki przeważnie dominują nad niskotonowcami i jest dominacja tonów wyskokich nad tonami niskimi. W takim wypadku dobrze jest zastosować piszczawki 8 ohm,a niskotonowce 4 ohm wtedy łaczna impendacjia jest 6 ohm nie powinno być dominacji wysokich tonów nad niskimi (to chyba sie stosuje w kolumnach domowych czy tak samo jest w estradowych)

Bzdura i totalny bezsens! Po pierwsze nie nazywaj niczego "piszczawkami" po drugie jeśli chcesz by jakieś pasmo było głośniejsze postaraj się by dostało większą energię lub staraj się stosować sprawniejsze głośniki po trzecie tego o czym piszesz nie stosuje się w głośnikach domowych a tym bardziej estradowych- jeśli ktoś Ci mówi coś innego to się myli.

ravmar napisał:
    3.Czym są Drivers :?:

Driver to głośnik średnio-wysokotonowy tubowy. Konstrukcja takiego głośnika pozwala mu zagrać stosunkowo nisko (przy driver-ach 2" nawet w granicach 500 Hz) i stosunkowo wysoko. Głośniki takie stosowane są wyłącznie w zastosowaniach profesjonalnych i dzięki nim możemy ograniczyć budowę kolumny szerokopasmowej do układu dwu-drożnego.
    ravmar napisał:
    4. Czy w kolumnach estradowych stosuje się jakieś zwrotnice :?:

Oczywiście że tak pod warunkiem że gramy pasywnie. W innym przypadku zwrotnicę zastępuje crossover czyli zwrotnica aktywna i odpowiednia liczba wzmacniaczy.

0
  • #14 22 Sty 2007 19:16
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Jak bym miał wzmachor 2x200W to bym kupił coś orginalnego co można od biedy nazwać estradą np. Peavey PRO 15 - kosztuje ok 800zł ale masz paczkę zestrojoną, na 4ohm, wygląda i dobrze gra, 98dB skuteczności. Raz wydane pieniądze i masz spokój. STXy, alphardy i inne badziewia to do domu w pokoju postukać. Jak masz kupić gó..o to się 2x zastanów bo później będziesz żałować i nikomu nie sprzedasz badziewia.

0