Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc transformatora. Moc bierna i czynna. Jak to jest?

18 Sty 2007 23:17 5276 14
  • Poziom 10  
    Witam

Mam mały problem: ostatnio dowiedziałem się że np. 100VA to nie to samo co 100W. Biorąc pod uwagę jednostki 1V*1A=1W to się zgadza ale powiedziano mi inaczej, że gdy chcę się dowiedzieć ile to ma watt (moc czynna) to VA (noc bierna) muszę pomnożyć przez 0.6. Czy to prawda?

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    transformatory sredniej mocy maja sprawnosc ok 90-95% wiec powinienes pomnozyc moc pozorna (VA) przez ta wartosc.

Ps. VA to nie moc bierna.
  • Poziom 10  
    chodzi mi o to: chcę zrobić wzmacniacz audio i potrzebuję do niego transformator 200W, tylko w tym sklepie co będę zamawiał trafo to tam moc podawana jest tylko w VA a gdzieś przeczytałem, że VA to nie jest równe W. Więc ile VA powinien posiadać mój transformator?? jak to obliczyliście??
  • Poziom 26  
    Nie kombinuj, tylko wstaw najbliższy większy(niż 200VA) jaki znajdziesz.

Transformatory jednofazowe małych mocy, są dość ubogo opisywane - znasz tylko moc/napięcia/prądy. Na tej podstawie zbyt wiele mądrych rzeczy nie policzysz.
    Poza tym założę się, że wcale nie potrzebujesz równo tych 200W(w domu chcesz taką moc wydzielać w głośnikach?). W sprzęcie audio moc NIE jest najważniejszym parametrem(tylko laicy/dresiarze lubią się podniecać ilością posiadanych watów). Ważniejsza jest sprawność głośników.

Co innego wielkie transformatory energetyczne - one mają wiele parametrów w katalogu(napięcia i prądy zwarcia, sprawność, straty w miedzi, rdzeniu, rezystancje uzwojeń, układ połączeń, itp), a wtedy można dokładnie dobrać transformator do sytuacji.
  • Poziom 10  
    ale ja bym chciał pokombinować a przy okazji się dowiedzieć jak to jest z tą mocą:D
  • Poziom 26  
    To kup sobie za kilka złotych książkę na Allegro: "Podstawy Elektrotechniki".
    Moc po obu stronach transformatora jest ≈ równa(no, minus kilka % strat).
    Transformatory mają najwyższą sprawność w okolicach 60% obciążenia.

A jakbyś sprecyzował, jaki wzmacniacz budujesz, to dopiero wtedy można dobrać transformator(konkretny model, nie chodzi o samą moc).
    -Jakie ma być napięcie zasilania wzmacniacza?
    -Jaka jest impedancja obciążenia(4, 6, 8 omów)?
    -Moc chcesz równe 200W(2x100, 4x50)?
  • Poziom 10  
    i już odbiegamy od tematu. Chodzi mi tylko co przez co muszę podzielić lub pomnożyć żeby dowiedzieć się, że "x" VA to tyle i tyle watt.
  • Poziom 26  
    Nie odbiegamy, tylko Ty uciekasz od wiedzy(i masz przez to takie dylematy).
    W tej sytuacji(wzmacniacz), nie ma takiego mądrego wzoru.

Chodzi o zachowanie rezerwy(wzmacniacz 200, więc trafo ponad 200).
    Stąd(i ze sprawności o której pisał qbert) wynika "mnożnik", którego szukasz!

Przeczytałeś gdzieś i wyrwałeś z kontekstu zdanie, "że VA to nie jest W"(bo w obwodach prądu przemiennego to prawda), ale teraz tworzysz sobie problemy, które w ogóle nie są związane z zasilaniem wzmacniacza.

Więc kupujesz transformator między 200, a 300VA, i jest po sprawie.
  • Poziom 43  
    Witam,
    odnoszę nieodparte wrażenie, iż odpowiedzi mojej tam:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3460213#3460213
    nie przeczytałeś ze zrozumieniem (a może wcale?), nie poszedłeś za wskazaną tam linką i nie poczytałeś tam wcześniejszego tematu traktującego o tym samym.
    Natomiast tu, nie podając żadnej konkretnej informacji o wzmacniaczu dla którego chcesz dobrać pasowny transformator sieciowy, "marudzisz jak rozkapryszone dziecko...", wykazując przy okazji kompletny brak stosownej wiedzy... :cry:

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    przeczytałem jeszcze raz (tym razem dokładniej) i z przykładowych wyliczeń (nie związanych ze wzmacniaczem) wyszło w przybliżeniu (coś nie wiem co) 57= 56,6. Pewnie to jest ten zapas dla tego transformatora ale mi nie chodzi o wyliczenie zapasu ale o to żeby przeliczyć ile VA to W albo odwrotnie. Wiem ciężko mi coś wytłumaczyć za co przepraszam ale chodzi mi o krótką i zwięzłą odpowiedź.
  • Poziom 26  
    Piotrek_Kilan napisał:
    [...]ale mi nie chodzi o wyliczenie zapasu ale o to żeby przeliczyć ile VA to W albo odwrotnie...

Ale się czepiłeś, jak rzep psiego ogona.
    NIE dostaniesz odpowiedzi, bo tak postawiony "problem" jest bez sensu.
    Rozumiesz? Wiem, że nie.

Powiedz mi ile waży jeden metr?
    Albo ile litrów, to metr kwadratowy?
    Dawaj mi odpowiedź na te pytania.
    Czekam... :D
    Ja Chcę Odpowiedź! Moc transformatora. Moc bierna i czynna. Jak to jest?
  • Poziom 10  
    no dobra skoro nie dostanę odpowiedzi na to pytanie to czy moje stare rozumowanie jest poprawne: 100VA to to samo co 100W??? Wiem że to też jest błędne no ale cóż skoro nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi to się nie dowiem jak to jest naprawdę.
    Dzięki i pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Dowiesz się, jak się zainteresujesz Podstawami Elektrotechniki.
    Hasła do sprawdzenia w www.Google.pl:
    -Moc Pozorna [VA]
    -Moc Bierna [VAr]
    -Moc Czynna [W]

Co do rozumowania, to ogólnie mówiąc 100VA może być równe 100W, ale nie musi.

A jakbyś chciał poprawnie zapytać, to pytanie brzmiało by inaczej: Jaką część ze 100VA stanowi moc czynna w watach(czasem może to być 100%, a wtedy można powiedzieć że 100VA równa się 100W).
  • Poziom 10  
    dobra dzięki.
    doczytałem się w książce jak to powinno być: V*A=W ale tylko w pradzie stalym, w zmiennym juz nie. W pradzie zmiennym w VA okresla sie moc pozorna jest to tylko i wylacznie oznaczenie jaka maxymalnie moc moze przeplywac przez ubwód bez zniszczenia. Przy napieciu zmiennym moc uzytkowa jest to P czyli U*J*cosFi.

Pozdrawiam :D