Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic RX-ED90 - brak 5V

25 Sty 2007 17:32 2676 8
  • Poziom 16  
    Mam takie radyjko na stole. Objawy - brak jakiejkolwiek reakcji przy przełączaniu CD/TAPE/Tuner. Na wyświetlaczu funkcje działają, natomiast moduły te nie "startują". Radio to jest wykonane w większości niejako "na piechotę" czyli gąszcz pojedyńczych tranzystorów, Laninat z drobnymi ścieżkami przypominającymi jeden wielki chaos, do tego w najbardziej zagęszczonych miejscach jedna wielka soldermaska zasłaniająca ścieżki tak że widać je jedynie pod światło. Po ok 3 godzinach walki z oczopląsem się poddałem. Stwierdziłem brak 5V (na tunerze złączka jest opisana). Jedyne gdzie doszedłem to do tranzystora który wygląda na to że na linię 5V ma załączać 9V co jest bez sensu (ten tranzystor napewno nie pracuje w konfiguracji stabilizatora). Czy dosponuje ktoś kawałkiem schematu bloku zasilania, ew posiada doświadczenie z tym modelem i może podpowiedzieć gdzie to 5V mogło się zgubić?
  • PCBway
  • Poziom 16  
    Za przełączanie funkcji (napięć) odpowiada układ BH3854. Jest on sterowany przez szynę danych z procesora znajdującego się w panelu. Okazało się że taśma połączeniowa ma przerwany szereg połączeń (zmyliło mnie to że przełączanie funkcji jak i samo działanie panela było ok, sam panel "nie przerywał", etc) I teraz pytanie gdzie kupić taką taśmę, ew jaki jest jej symbol aby wyszukać ją w sklepach internetowych?
  • PCBway
  • Poziom 16  
    Ok, dziękuję za podpowiedź. Pewnie North mi jedynie pozostał....
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Ciekawe ile w North ona kosztuje, bo w serwisie Panasonica w Wa-wie chcą za nią 50zł.
    Kiedyś poradziłem sobię z nią w inny sposób i koszt nie przekroczył 5zł.
  • Poziom 16  
    W North nie mają niestety. Poszukam jeszcze, jak nie znajdę to wlutuję tasiemkę hdd. Też powinna zdać egzamin; chyba że znajdę jakieś podobne tasiemki i z kilku zrobię taką jaką potrzebuję.
  • Pomocny post
    Specjalista od sprzętów RTV
    I o to Bynio chodzi, tak właśnie zrób - tasiemka z HDD (38pin) załatwi sprawę, jest z tym trochę dłubaniny ale efekt murowany.
  • Poziom 16  
    No i tasiemka wlutowana. Było z tym sporo "zabawy", wlutowanie tej tasiemki wymaga anielskiej cierpliwości (lub też braku osób postronnych przy tej operacji :D), niemniej jednak radyjko działa jak nowe. Swoją drogą, radio to mimo iż wydaje się zrobione w sposób przejrzysty, modułowy to sprawia wiele problemów przy chęci ustalenia przyczyn usterek. Wydaje się iż projektował je jakiś inżynier rodem z Chin, jedynie wykonanie pcb, soldermaski etc stało na wyższym poziomie....

Dziękuję wszystkim udzielającym się przy pomocy w tej naprawie. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Szanowni koledzy post jest stary ale najlepiej trafia w mój podobny problem. Mój Panasonic RX ED90 ma problemy ze sterowaniem z przycisków na froncie przednim.
    Ustaliłem w prosty sposób że jest to ściśle związane z taśmą łączącą Panel Cobra z resztą BODY. Objawy na początku były takie jakby wysypały się switche " naciskasz i brak reakcji lub reakcja niepożądana" np naciskasz TAPE a włącza się CD itd. Piszę ten post ponieważ może się on jeszcze przydać przy diagnozowaniu serii Panasonic COBRA TOP. W panelu łączącym jest taśma która ulega czasowemu zużyciu i powoduje dziwne objawy które mogą być przyczyną błednej diagnozy. Ważne ze przyciski w panelu COBRA działają prawidłowo. Ale funkcje pilota już nie co może mylić. Patrzac na serwisówkę jest to logiczne i uzasadnione gdyż sterowanie w tym sprzecie jest "porozrzucane"
    Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Usunąłem treści nie związane z tematem wątku.
    3.1.14. (8.3) Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    GM

----
    Wydzielono z tematu: Panasonic RX-ED90 - brak 5V
    przez Grzegorz Markowski dnia 30.08.2011 22:51