Witam:)
Mam problem z odpowiednim dostrojeniem tego radioodbiornika. Problem polega na tym, że gdy dana stacja jest idealnie nastawiona tzn nie ma szumów itd to głośnik bardzo cicho gra natomiast obok częstotliwość rezosnansowej w dół i w góre jest mocny sygnał ale znikształcony( da sie słuchać ale to mnie nie zadawala).. wydaje mi się że problem jest w filtrach rezonansowych. Wariometr ma dwie cewki z wysuwanymi rdzeniam ferytowymi, dodatkowo z cewkami połączone są trymery. Wydaje mi sie że te zniekształcenia dzwięu sa spowodowane tym, że te rdzenie nie są dobrze wywarzone tzn nie wchodza równo do cewek ....Próbowałem coś z tym zrobić ale naprawde nie sposób ich ustawić...
Jak można inaczej wykonać takie filtry żeby nie bawić sie z tymi cewkami , może dać stałe cewki i tylko trymery do regulacji?
PS Chodzi mi oczywiście o pasmo FM....
Pozdrawiam i z góry dzięki za wszelkie sugestie
Mam problem z odpowiednim dostrojeniem tego radioodbiornika. Problem polega na tym, że gdy dana stacja jest idealnie nastawiona tzn nie ma szumów itd to głośnik bardzo cicho gra natomiast obok częstotliwość rezosnansowej w dół i w góre jest mocny sygnał ale znikształcony( da sie słuchać ale to mnie nie zadawala).. wydaje mi się że problem jest w filtrach rezonansowych. Wariometr ma dwie cewki z wysuwanymi rdzeniam ferytowymi, dodatkowo z cewkami połączone są trymery. Wydaje mi sie że te zniekształcenia dzwięu sa spowodowane tym, że te rdzenie nie są dobrze wywarzone tzn nie wchodza równo do cewek ....Próbowałem coś z tym zrobić ale naprawde nie sposób ich ustawić...
Jak można inaczej wykonać takie filtry żeby nie bawić sie z tymi cewkami , może dać stałe cewki i tylko trymery do regulacji?
PS Chodzi mi oczywiście o pasmo FM....
Pozdrawiam i z góry dzięki za wszelkie sugestie