Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drugi kontroler, trzeci dysk MFM

MCbx 27 Sty 2007 18:53 2659 24
  • #1 27 Sty 2007 18:53
    MCbx
    Poziom 28  

Witam.
    Działanie pewnego komputera polega na zbieraniu danych z karty pobierania danych i przechowywaniu ich na 40MB dysku MFM. Na innym dysku MFM jest system. I co parę dni chodzi się z dyskietkami i przenosi dane. Wyjątkowo wkurzające w dobie fast-ethernetu :)
    Komputer to AT 286, ma ze 12MHz i 1MB RAMu.
    Pomyślałem, że po prostu zamontuję w nim dodatkowy, trzeci dysk twardy MFM, wiec wszelkie kopie bezpieczeństwa będą robione w komputerze.
    Znalazłem działającego, 20-megowego NECa i kontroler WD1002A-WX1. W komputerze jest kontroler WD pod 16-bitową szynę ISA (chyba coś z serii 1003 lub 1004). Kontroler w komputerze ma możliwość podłaczenia tylko dwóch dysków. BIOS komputera (AMI) też wspiera tylko dwa dyski.
    Podłączyłem kartę tak, bym mógł dokonywać zmian w zworkach, do karty podłaczyłem dysk.

Jak właczę zworką BIOS karty kontrolera start wygląda tak:
    System przeprowadza POST.
    System szuka stacji dyskietek mieląc stacją A i B.
    System kończy mielić stacją B, na której światełko pozostaje zapalone. Komputer sie zawiesza.

Gdy wyłączę BIOS karty trzeciego dysku nie widać.
    Jak skonfigurować zworki? Co do rewizji BIOSu nie znam, ale chyba F (ostatnia litera nru seryjnego)

Ktoś tu pisał, że kontroler WD1002A-WX1 jest bardziej pod 286 niż 386, to ma szanse się wykazać :).

Konfiguracja zworkowa karty: http://artofhacking.com/th99/c/U-Z/20217.htm

• #2 27 Sty 2007 23:32
    raistlin83
    Poziom 13  

Ciężko cośpowiedzieć o takich antykach, dawno nie widziałęm takich cudów. Jest szansa że masz jakiś konflikt między kontrolerami. Spróbuj przełączyć adres i przerwanie na tym 1002 (jest zworka do tego). Jeśłi nie pomoże, najprostszym wyjściem bylby zakup na allegro karty IDE i dysku jakiegoś małego. Cichsze, szybsze, pewniejsze :D

• #3 28 Sty 2007 00:21
    MCbx
    Poziom 28  

Że niby BIOS od 286 mi rozpozna geometrię IDE :). To ma chyba 47 stałych typów twardzieli i nie ma pozycji "User". Kontroler IDE mam, podłączyłem, dałem dysk 100MB, ustawiłem typ najbliższy mojemu dyskowi i podczas formatowania dysk zaczął jęczeć i trzaskać koło 80%, to go wyłączyłem. Się okazuje, że dziadostwo szukało nieistniejącej głowicy.
    Patrzyłem dokładnie, tego dziada nie ma jak zupgrade'ować do IDE.
    Bawiłem się przerwaniami, ustawiłem oczywiście na IRQ5, bo drugiego LPT nie ma, a kontroler przerwań zajmuje IRQ2, bawiłem się adresami, ale nie idzie. Wogóle jak podłączę kartę z włączonym BIOSem, to całosć testuje flopy, dwa dyski i na trzecim się zawiesza.
    Zauważyłem jeszcze jedną dziwną rzecz: podczas tej zawieszki naciśnięcie dowolnego klawisza na klawiaturze powoduje włączenie wszystkich 3 LEDów na niej, ponowne wciśnięcie wyłącza LEDy. Wygląda tak, jakby BIOS karty kontrolera nie był kompatybilny z komputerem.

• #4 28 Sty 2007 09:31
    raistlin83
    Poziom 13  

hmm...to siakaś stara konstrukcja to 286 musi być...moje 286 ma opcje wpisywania parametrów IDE. Swoją drogą, 3 dyski MFM w kompie to już burżujstwo :P nie umiem niestety nic konstruktywnego powiedzieć, max 2 dyski MFM wpychałęm do kompa, nigdy 3. Pokombinuj! może sięuda :D

• #5 28 Sty 2007 10:27
    0__0
    Poziom 30  

Ja proponuje wstawic dysk scsi + kontroler na isa
    z wlasnym biosem - wieksza szansa ze sie to uda niz z ide

• #6 28 Sty 2007 10:31
    kitor
    Poziom 34  

Nie wiem, jak wy ale ja widziałem wpięty dysk IDE do komputera klasy XT(8086/88), także jest to możliwe.

• #7 28 Sty 2007 10:39
    max_gg
    Poziom 26  

kitor napisał:
    Nie wiem, jak wy ale ja widziałem wpięty dysk IDE do komputera klasy XT(8086/88), także jest to możliwe.

Jak najbardziej jest możliwe...
    Karta Multi I/O z kontrolerem u mnie obsługuje dysk 120MB. Na 286 właśnie.

Były też ośmiobitowe dla XT na 8086 (nie na temat co prawda...)

• #8 30 Sty 2007 00:28
    MCbx
    Poziom 28  

Wpięcie czegokolwiek co ma własny BIOS do komputera, w którym BIOS ma się nijak do HDD (przykład: 8088 lub 8086) ma duże szanse powodzenia.
    Ten kontroler 1002A chyba nie pójdzie (BIOS tak czy siak zawiesza komputer, nie ważne jak są skonfigurowane pozostałe zworki), spróbowałem z innym kontrolerem, NoName pod 16-bit ISA. Zmieniłem mu adres.
    Oczywiście dysku nie wykrył. OnTrack Disk Manager 3.30 też nie wykrył trzeciego dysku. Czy są jakieś inne programy działające "na drugi kontroler"?

Chodzi o to, że nie chciałbym zbyt dużo kasy ładować w tego złoma.

• #9 30 Sty 2007 00:55
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

MCbx napisał:
    Chodzi o to, że nie chciałbym zbyt dużo kasy ładować w tego złoma.

Witam,
    W takim razie zapraszam po płytę 3/486 @40MHz :D

• #10 30 Sty 2007 09:47
    kitor
    Poziom 34  

Ile się nie mylę, stare komputery miały przydzielane oddzielne IRQ dla Master i Slave (obecnie IRQ jest przydzielane na kanały, a nie na napędy). Przewidziane zostały tylko 2 przerwania dla dysków IDE i zapewne też MFM a ty podłączając trzeci dysk powodujesz, że 2 dyski mają to samo przerwanie, na co BIOS przygotowany nie jest. Jedyne wyjście do większy dysk lub SCSI

• #11 30 Sty 2007 17:40
    MCbx
    Poziom 28  

Aha. Czyli kicha z wieloma dyskami.
    Płyta 386? Chętnie, jeżeli karcie (chyba marki Izot) nie gubiłoby się danych.
    Mam jeszcze jedno pytanie: W BIOSie komputera jest 46 typów dysków twardych. Stała liczba cylindrów, głowic i sektorów. Nie ma opcji User. Czy da sie oszukać BIOS, żeby dysk np. 100MB był widoczny cały? Bo u mnie podczas rytualnego LLFu z poziomu setupu dysk koło 80% zaczyna strasznie jęczeć głowicą, jakby chciał nią wyjść poza talerz, czemu się nie dziwię, skoro geometria jest ustawiona niewłaściwie.

• #12 30 Sty 2007 18:47
    kitor
    Poziom 34  

Raczej będzie d... zbita. Jeśli nie masz definiowalnego typu 47 t nie ma szans na nic innego niż w biosie, no chyba że SCSI, o którym wspominałem wcześniej. Dysk 9GB SCSI widziałem już za 20zł także 2gb to kupisz za grosze, a kontroler ISA to sprawa szczęścia, a nie pieniędzy.

• #13 31 Sty 2007 01:56
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Jeśli chodzi o kontrolery SCSI na ISA to również coś by się znalazło - o ile mnie pamięć nie myli :D

• #14 31 Sty 2007 20:07
    MCbx
    Poziom 28  

Już wygrzebałem Longshine'a. SCSI/IDE. Flopa ma niestety urwanego (ok. 8 pinów) to go wyłączyłem zworkowo i użyłem kontrolera flopów w WD1003 wyłączając kontroler MFM. Do Longshina podłaczyłem dysk IDE Conner 170MB.
    Teraz to wygląda tak: BIOS inicjuje system, czeka trochę, ukazuje się czołówka kontrolera (Longshine Adapter (c) 1991 Longshine Electronics), dioda na kontrolerze zapala się i TYLE. System zamarza. Czasami wywali "Failed to initialize HDD controller 0"
    Zmieniałem adresy kontrolera na wszystkie z możliwych.

• #15 31 Sty 2007 20:13
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Chce Ci dać zupełnie za darmo płytę z prockiem z którą nie będziesz miał problemów a Ty na siłę próbujesz wycisnąć co tylko możliwe (a czasem i nie..) z 286... ;)

• #16 31 Sty 2007 20:21
    MCbx
    Poziom 28  

Człowieku. Ja MAM płytę 386/40MHz. Mam płytę 386/25MHz. Mam płyty 386, 486, Pentium i mam tego gracidła w domu całą masę. Ale karta przechwytywania danych (jest to Izot 8801, długie coś z wielkimi chipami i napisami cyrylicą) nie idzie pod 386! Po włączeniu LED diagnostyczny miga (wg. instrukcji jest to błąd) i kicha.

• #17 01 Lut 2007 08:36
    kitor
    Poziom 34  

Możliwe, że kontroler jest padnięty. Zresztą nawet pod kontrolerem SCSI/IDE część IDE obsługuje bios komputera, a SCSI jego własny. A wtedy jest jesne, że bios 170mb nie zobaczy.

• #18 01 Lut 2007 19:02
    MCbx
    Poziom 28  

Testowałem kontroler bez dysku i to samo. Podłączyłem do SCSI jedyny napęd pod SCSI jaki miałem - jest to dziwaczna stacja dyskietek z laserkiem w środku, do której nie mam nośników. To samo - zwiecha.

• #19 06 Lut 2007 21:09
    MCbx
    Poziom 28  

Coś mi poszło - podłączyłem kontroler IDE bez BIOSu, do którego podpiąłem 40MB Quantuma. Kontroler MFM ustawiony jest na adres 1F0-1F7h. Do IRQ nie ma zworki, więc nie zmieniałem.
    Kontroler IDE ustawiony jest na adresie 170-177, a zworkę "IRQ14" ma w opcji "Disabled".

Uruchamiam system i w BIOSie ustawiam dyski na kontrolerze MFM.
    System ładuje DOSa z dysku MFM...

Po odpaleniu WDTBLCHK - czyli programu do sprawdzania jakie dyski są podpięte do komputera, jako dysk 1 i 2 programi nic nie widzi i ustawia te pozycje wg. BIOSu - jest to normalne przy MFMach. Natomiast w trzeciej pozycji stoi jak byk.. dysk Quantum! Nie jest ACTIVE.

Jak można zrobić "włama" na dysk? OnTrack Disk Manager 7.0 posługuje sie do wykrywania dysków BIOSem, i trzeciego dysku nie widzi. Czy są jakieś sterowniki? Dodam, że DM podczas wykrywania dysków mruga diodą dysku Quantum, czyli "jakby cos było".

• #20 08 Lut 2007 10:59
    max_gg
    Poziom 26  

Kolega MCbx napisał już dlaczego takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania - zresztą wystarczy przeczytać cały wątek, a będzie wiadome że podobna propozycja już padła...

• #21 08 Lut 2007 15:04
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Jako, że za sprawą tego tematu odpaliłem swojego XT'ka :D szukałem mapy adresów - takową znalazłem i według niej wynika iz pod adresem zaczynającym się od 1F0h występuje pierwszy kontroler IDE a kontroler dysków (w domysle MFM - bo z XT) od adresu 320h.
    Być może istnieje konflikt w przypisaniu kontrolerów do odpowiednich adresów ?
    Mapy z których korzystałem:
    http://elec.chandra.ac.th/learn/tipntrick/xt/default.htm
    http://www.pcguide.com/ref/mbsys/res/ioSummary-c.html

• #22 10 Lut 2007 23:17
    MCbx
    Poziom 28  

->Max_gg
    Kto powiedział, ze IDE jest całkowicie niemożliwe? Jak mu dać odpowiednio mały dyszczek zadziała! Dawałem dysk 40-megowy o geometrii doskonale BIOSowi znanej, a nie jakieś przybliżenia o cylinder mniej czy coś w tym rodzaju. Tyle, że to największy dysk jaki BIOS może obsłużyć.

• #23 11 Lut 2007 07:01
    max_gg
    Poziom 26  

MCbx napisał:
    ->Max_gg
    Kto powiedział, ze IDE jest całkowicie niemożliwe? Jak mu dać odpowiednio mały dyszczek zadziała! Dawałem dysk 40-megowy o geometrii doskonale BIOSowi znanej, a nie jakieś przybliżenia o cylinder mniej czy coś w tym rodzaju. Tyle, że to największy dysk jaki BIOS może obsłużyć.

Przed moim postem znajdował się inny, dotyczący płyty opartej o 486... Dlatego brak tego postu wprowadza zamieszanie (a ja nie zacytowałem poprzedniej wypowiedzi)

• #24 24 Lut 2007 13:56
    MCbx
    Poziom 28  

Teraz BIOS działa mi z MFM, ale tylko widzi IDE (nie steruje dyskiem). Potrzeba mi tylko sterowników do drugiego IDE pod DOSa. Coś, co jak się wpisze w Config.sys to zobaczy dysk.

• #25 29 Kwi 2007 17:57
    MCbx
    Poziom 28  

UDAŁO SIĘ!
    METODA:
    1. Pierwszy kontroler skonfigurować normalnie
    2. Drugi kontroler skonfigurować na drugorzedny adres i IRQ.
    3. Podłączyc trzeci dysk do pierwszego kontrolera (i tylko trzeci dysk), skonfigurować w BIOSie, spartycjonować, sformatować (gdy BIOS nie ciągnie użyć innego PCta).
    4. Podąłczyć do pierwszego kontrolera te dyski, któe mają być, podłączyc trzeci dysk jako MASTER do drugiego kontrolera.
    5. Zainstalować program 3_Drives kopiuując go na systemowy (bootowalny) HDD i dopisując do CONFIG.SYS polecenie DEVICE=...

Kilk porad dotyczących 3_DRIVES:
    0. Program jest już właściwie Abandonware, więc trudno go zdobyć. Mnie się nie udało zdobyć programu 4_DRIVES który obsługuje 4 dyski.
    1. Szukaj wersji 1.10, nie nowszej - jest to Shareware z programem do rejestrowania. Jeżeli masz plik SYND.NFO, to taka fajna wersja, że gdy spróbujesz ją zarejestrować i wpisać kod losowo, bedziesz miał duuuże szczęście :)
    2. Pozostałe wersje to wredny nagware...
    3. Na 12MHz 286 czuć niewielki spadek wydajności komputera.
    4. Nie należy z rozpędu lokowac na trzecim dysku ważnych dla systemu plików, np. sterowników, gdyz jest on dostępny dopiero po wykonaniu Config.sys
    5. Windows 3.11 działą z tego dysku, o ile nie posiada na nim pliku wymiany.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson