logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Różnica między przekladnikiem a cewka Rogowskiego

bronx_XJ 01 Lut 2007 15:43 14307 5
REKLAMA
  • #1 3515284
    bronx_XJ
    Poziom 20  
    Posty: 530
    Pomógł: 1
    Ocena: 54
    Witam czy jak nawine se na przewód kilka zwojow (potrzebuje przekladnik pradowy) to bedzie to przekladnik albo otrzymam pochodna przebiegu ? (czyli cewke rogoweskiego)
    Jak tak do dlaczego , co jest takiego w rdzeniu ze nie uzyskujemy pochodnej ??
  • REKLAMA
  • #2 3515378
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    że jak, na przewód? Nic z tego nie będzie, ponieważ "linie" pole magnetycznego nie będą zamykać się w około uzwojenia wtórnego (nawiniętego na przewodzie - zwój pierwotny) tylko będą doń styczne.
    Cewka, Pas Rogowskiego, tym różni się od uzwojenia nawiniętego na rdzeniu toroidalnym i z przewlecznym przezeń drutem - zwojem (zwojami) pierwotnym, że Pas Rogowskiego jest rozwieralny, a toroid nie, poza tym nie ma różnic kiedy Pas Rogowskiego ma swe końce zwarte.
    Zobacz tam:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic533582.html#2760477

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 3515431
    bronx_XJ
    Poziom 20  
    Posty: 530
    Pomógł: 1
    Ocena: 54
    no z tymnawinieciem na drut to taka przenosnia :)
    nawinolem to na drewnianym kole(okregu który pieknie wkladamy na przewod) .
    Jutro to podepne pod oscyloskop i zobaczymy , bo w robocie sa podzielone zdania , czy bedzie calkowac czy działac dokladnie jak przekladnik :)
  • REKLAMA
  • #4 3515612
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    bronx_XJ napisał:
    no z tymnawinieciem na drut to taka przenosnia :)
    nawinolem to na drewnianym kole(okregu który pieknie wkladamy na przewod) .
    Jutro to podepne pod oscyloskop i zobaczymy , bo w robocie sa podzielone zdania , czy bedzie calkowac czy działac dokladnie jak przekladnik :)

    ależ to jest (z zamkniętym obwodem magnetowodu uzwojenia wtórnego - wirtualnego, bo powietrznego) klasyczny transformator powietrzny ze wszystkimi wynikającymi z tego własnościami.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 3516274
    bronx_XJ
    Poziom 20  
    Posty: 530
    Pomógł: 1
    Ocena: 54
    i ja wlasnie tez to tak interpretuje jako trafo powietrzne .
  • #6 3516473
    Tdv
    Poziom 34  
    Posty: 2237
    Pomógł: 150
    Ocena: 53
    Zasadnicza różnica jest taka, że z przekładnika prądowego (z rdzeniem) uzyskujesz sygnał prądowy, tzn. przekładnik musi pracować ze zwartym "wyjściem", natomiast w przypadku cewki bez rdzenia jako sygnał wyjściowy masz napięcie (nie zwiera się wyjścia z oczywistych powodów). Druga różnica, czasami bardzo przydatna to brak "kolana" w charakterystyce.
    Przekładniki bezrdzeniowe (o przekładni pojedyńczych mV/A) były i są nadal powszechnie wykorzystywane.
REKLAMA