Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zrobic Podsłuch przez sciane?

Dolby* 03 Lut 2007 12:31 28075 3
  • #1 03 Lut 2007 12:31
    Dolby*
    Poziom 17  

Witam...
    Dzis rano kiedy to lezalem i wsluchiwalem sie w podloge slyszac trajkoczaca sasiadke zaczalem sie zastanawiac czy mozliwy jest podsluch przez sciane...tak jakto bywa ze szklanka...czy jezeli np:Przylozylbym polokragla miske z mikrofonem na ksztalt anteny sat to bardzo polepszylo by efekt?

3 3
  • #2 03 Lut 2007 12:39
    Cinek_as
    Poziom 21  

Słyszał byś chyba echo :) tak mi sie wydaje ;) ale możesz spróbować bo zrobienie samego nadajnika nie jest drogie a jako odbiornik użyj zwykełgo radia ;)

0
  • #3 03 Lut 2007 13:34
    Mariopi
    Poziom 34  

Witam,
    hehe :) z tym podsłuchem czy powiedzmy odsłuchem to różnie bywa ale jak w swoim domu (czyli nie wchodzi w grę montaż "pluskiew") - to raczej z paragrafami kłopotu nie będzie.
    Mogę z własnego doświadczenia powiedzieć co nieco w tym temacie (miałem naprawdę upierdliwych sąsiadów z dołu - non stop libacje, krzyki i bluzgi po nocach , interwencje policji etc.
    Użycie standardowych wkładek mikrofonowych nawet kierunkowych i wyposażonych w reflektor przynosi w takich sytuacjach raczej marny efekt. Jednak aby wykonać dokumentację dźwiękową porządnej jakości pożyczyłem z pracy (dzięki uprzejmości kierownika) szerokopasmowy mikrofon pomiarowy (a właściwie przetwornik pomiarowy) używany w diagnostyce silników i mechanizmów duńskiej firmy B&K, i zastosowałem w najprostszej aplikacji jako tzw. stetoskop elektroniczny. Zasada działania takiego przetwornika polega na tym iż odbiera on drgania akustyczne nie poprzez powietrze ale na zasadzie przewodnictwa drgań rozchodzących się w materiale stałym (trzeba go przymocować na sztywno np. do ściany, podłogi czy jak w moim przypadku do rury centralnego ogrzewania). Przy zastosowaniu niskoszumnego przedwzmacniacza o dużym wzmocnieniu z kompresorem dynamiki efekt był super (ARW była konieczna bo problem był jak komuś np. flaszka upadła na podłogę lub towarzycho obijało się o ściany etc. - straszne przestery). Tak więc nagrałem i zmontowałem materiał dźwiękowy cyfrowo za pomocą programu Sound Forge i pozostało tylko czekać aż "towarzycho" zechce posłuchać sobie hitów z radia . Wyciągnęłem z piwnicy zbudowany jeszcze za młodych czasów 2W nadajnik FM i w odpowiednim momencie puściłem im co mocniejsze kawałki na antenę...
    A więc podsumowując moją wypowiedź - jest to jak najbardziej możliwe i czasami cel uświęca środki ... Wystarczyło parę "audycji" by przetwornik wrócił spowrotem do pracy , nadajnik do piwnicy a "towarzycho" dało sobie odbój (nadmieniam że nagrałem przypadkowo tym sposobem jak się kłócili (łącznie z niezłym mordobiciem - sąsiedzi wezwali policję) o podział kasy za "zrobienie" pewnego sklepu GSM.
    Pzdr - Mariusz.

2
  • #4 03 Lut 2007 17:01
    Dolby*
    Poziom 17  

Cytat:
    Słyszał byś chyba echo tak mi sie wydaje ale możesz spróbować bo zrobienie samego nadajnika nie jest drogie a jako odbiornik użyj zwykełgo radia

chodzi mi o to ze zrobillbym jakby reflektor przylolony do sciany tak aby sciagac z jak najwiekszej powierzchni...zadnego nadajnika,czysty reflektor + mikrofon...pozostaje jeszcze kwestia doboru mikrofonu oraz wzmacniacza

2