Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja głośników sufitowych w pokoju

McKansy 07 Feb 2007 17:12 13669 13
    McKansy
    Level 14  
    Mam pytanie odnosnie brzmienia i grania glosnikow zamontowanych w suficie podwieszanym - jak to slychac? Czy sa jakies znieksztalcenia, lub jakis inny dzwiek niz standardowe w obudowie drewnianej np? Dzieki za odp! Sorki jezeli juz bylo, ale nie znalazlem.
    dayv
    Level 24  
    u ciotki sa zamontowane magnaty interiory z kierunkowymi wysokimi czestotliwosciami. Membrana z impregnowanej tkaniny <== to mnie zaciekawilo... ale taka prawda. Ma 2x16cm w scianie montowane. Normalna dziura w scianie oklejona suchym tynkiem. Pozniej plyta z otworem na glosnik. obudowa nie musi byc liczona... poprostu dziura i juz.... Jezeli chodzi o dzwiek to basu nie ma prawie wcale... tylko taki delikatny aczkowlwiek miekki. Wysokie i srednie dobrze slyszalne duza efektywnosc calkiem calkiem :]scena i stereo bajka... Ich przewaga polega przedewszystkim na tym ze montuje sie je na plasko i maluje maskownice pod kolor: ) niektory mna tym zalezy zeby "nie szpecic" orginalnego kalsycznego wnetrza z nowinkami na srebrnych stendach... Magnaty skasowane po 600 pln szt......

W lazience ma zamontowana alpinke cd :D z glosniczkami ze sklepu nie dla idiotow jakies nieprzemakalne za 80pln szt.
    Dzwiek powiedzialbym lazienkowy :D poprostu do zrelaksowania sie idealne :]
    hos7433
    Level 22  
    Zdecydowanie standardowe lepiej brzmią. Poczytaj trochę o tym jak zbudowane są zestawy głośnikowe i jak się je ustawia w pokoju w celu osiągnięcia najlepszych parametrów odsłuchu. W nagłośnieniu domowym za jakość brzmienia w największym stopniu odpowiadają kolumny głośnikowe. Zamontowane głośniki w suficie widziałem tylko w autobusach i salach konferencyjnych. W tych przypadkach chodzi o to żeby dżwięk docierał we wszystkie możliwe miejsca w pomiszczeniu a nie o jego jakość. Tak w ogóle nie mam pojęcia skąd biorą się takie pomysły.
    McKansy
    Level 14  
    Co do ustawienia glosnikow stereo, kwadrofonicznych i systemow wielokanalowych to czytalem o ustawieniu, no i po prostu mam troche nietypowe pomieszczenie, a dokladnie miejsce odsluchu - sofa jest na dluzszej scianie i glosniki ktore chcialbym kupic tzn. stereo lub np 5.1 musialbym rozstawic tak, ze bylo by szersze ich ustawienie [tak to napisze: szerzej od ucha L i R] niz dlugosc rozstawienia [tj. roznica miedzy przodem a tylem byla by mniejsza niz roznica miedzy lewa strona a prawa systemu 5.1] :( No i wlasnie co do stereo: nie tylko bede sluchac muzyki ale takze ogladac filmy wiec raczej wolalbym 5.1.
    Odnosnie pomyslu: pytam bo wlasnie nie wiem jak to bedzie slychac i jaki bedzie dzwiek z systemu 5.1 w takim ustawieniu i mysle nad zastosowaniem glosnikow wbudowanych w sufit :|
    hos7433
    Level 22  
    Tym bardziej jeśli chodzi o 5.1 rozstaw głośników ma bardzo duże znaczenie. Schemat rozstawu będziesz miał w instrukcji. Ważnym czynnikiem jest wysokość ustawienia głośników ( na wysokości głowy odsłuchującego w rozchodzenie się tonów wysokich do góry, średnich w środku, niskich do dołu). Przy odpowiednim rozstawieniu efekt przestrzennego odtwarzania dźwięku pewny. Chyba, że będziesz słuchał na leżąco, montuj na suficie. :D:D
    Generalnie rozstawia się tak:
    2 frontowe i 1 centralny z przodu i 2 tylne równoległe do głośników frontowych, ale za głową słuchacza, bądź równo z głową. To już indywidualna ocena słuchacza. I to jest najlepsze rozstawienie. Inaczej to nie ma sensu kupować zestawu 5.1, bo efektu przestrzennego odtwarzania dźwieku nie będzie. Zobacz to:
    http://www.dolby.com/assets/pdf/tech_library/42_DDFAQ.pdf
    Pozdrawiam.
    McKansy
    Level 14  
    Aha, dzieki za informacje ;)
    Zapytam w tym temacie jeszcze jezeli mozna odnosnie ustawienia glosnikow w moim pokoju [zalaczam foto], oto moje "miejsce odsluchowe", wymiary widac na zdjeciu i tylko tyle jest w pomieszczeniu, jeszcze jest stolik ale to mniejwazne, jakby co sciany to gladz gipsowa a sufit podwieszany, wysokosc ok 2,70m bodajze? Wolne sciany to ta, na ktorej sa drzwi i sofa, prawa to wneka a lewa okno na srodku, nad biurkiem powieszony monitor LCD.
    Prosze o pomoc w doborze dobrego ustawienia i o ile wogole da sie ustawic w tym pokoju system 5.1 i jak bedzie to brzemiec? Zalozmy ze chcialbym kupic jakis zestaw do komputera np Genius HomeTheater SW-HF 5.1 :|
    Jeszcze raz dzieki za pomoc!
    hos7433
    Level 22  
    Teraz lepiej to wygląda. Jeśli prawy przedni głośnik wejdzie za drzwi to będzie OK (konieczny będzie ogranicznik otwarcia, np. montowany do podłogi). Ognia dejesz przecież przy zamkniętych. Subwoofer z lewej strony biurka, center z prawej, frontowe i tylne skierowane na słuchacza. Tak w ogóle to można pokombinować z mocowaniem głośników do ścian. Warunkiem dobrego odsłuchu jest niestykanie się ich ze ścianą i ukierunkowanie.
    Przy zakupie możesz zastrzec prawo zwrotu towaru (za zwrotem pieniedzy) gdyby nie spełniał Twoich oczekiwań. Co prawda w przepisach prawnych tego nie ma, ale zawsze można powiedzieć sprzedawcy, że kupisz u konkurencji.
    Wracając do Twojego pomysłu to trzeba Ci wiedzieć, że głośnik promieniuje energię akustyczną przed i za membraną. Ruch membrany do przodu wytwarza różnicę ciśnień. W celu wyemitowania tonów niskich ta różnica musi być zachowana i w tym celu głośnik wbudowuje się w szczelną skrzynię, która w środku dodatkowo jest wytłumiona materiałem dżwiękochłonnym. Czy są jeszcze jakieś pytania?
    Życzę miłego odsłuchu.
    McKansy
    Level 14  
    Mhm rozumiem ;) Co do ustawienia glosnikow [zalaczam zdjecie], czy chodzi o takie ustawienie? I jeszcze jedno pytanie: glosniki raczej chcialbym miec na podstawkach, to czy glosnik centralny takze moze stac na takiej podstawce jak statelity? Odnosnie subwoofer'a to pokombinuje z ustawieniem w celu najlepszego dzwieku ;)

Instalacja głośników sufitowych w pokoju
    hos7433
    Level 22  
    Wszystkie głośniki oprócz suba ustawisz na stojakach, tylne prosto w uszy i powinno być dobrze. Co tu dużo gadać. Ustaw tak, jak tobie odpowiada. No wiesz jeden lubi rybki, drugi akwarium.:D:D:D
    Podziel się wrażeniami.
    Na razie tyle. Pozdrawiam.
    sqnhead
    Level 21  
    Witam. Panowie szukam głośników sufitowych ale nie na 100V. Potrzebuje jakieś normalne rozwiazanie do domu, łazienka i kuchnia czyli aby radyjko brzęczało.

Mam kilka głośników bosch 100V ale nie nadadza sie bo wzmacniacze sa ciutke drogie.

Dlatego pytanko gdzie kupić głośniki zwykłe.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    sqnhead
    Level 21  
    A widzisz kolego na to nie wpadłem :-) Noo bede musiał sprawdzić.
    Włodi
    Level 19  
    Ostatnio wszedłem na stronke Dolby i zauważyłem, że chyba wyszedł jakiś nowy system ProLogicIIz Height. Z tego co wyczytałem tam po angielsku to dodaje on głośnik sufitowy do sceny. Hm ciekawe jak to brzmi...
    sqnhead
    Level 21  
    No ja tam taki głośniki chce poto aby mi sie dobrze w kuchni czas spędzało no i kibelku wiodomo przy czym ma mi byc miło :-)

Ok pozdrawiam i dziękuje za wiedze.