Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana grotu w lutownicy - jak to zrobić?

08 Feb 2007 22:26 3150 11
  • Level 9  
    witam kupiłem lutownice transformatorową, ale ma ona dość gruby grot. mogę go troche spiłować czy wymienić na nowy. czy moge zobić nowy z cieńkiego drutu miedzianego??
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 24  
    ja robie zazwyczaj gruty z drutu miedzianego 1.5mm^2. Ponoć 'te ze sklepu' sa lepsze, ale ja nie widzę żadnej różnicy.
  • Level 9  
    mam nadzieje że nic się nie spali???
  • Level 32  
    jak dasz cieńśzy po prostu szybciej ci sie zużyje, ja uzywam jak kolega wyzej 1,5mm² i wszystko idzie pięknie.
  • Level 24  
    cienszy szybciej sie spali, ale tez szybciej sie nagrzeje. drut o mniejszym prekroju bedzie mial minimalnie wiekszy opór, więc prąd przez niego płynący będzie mniejszy. Już raczej na grubszym grocie coś ci się może spalić.
  • Level 26  
    tak jak napisal ostry -nie wloz za grubego drutu, bo mozesz spalic trafo. ciensze swobodnie mozesz uzywac, i sam zauwazysz ze sie inaczej nagrzewaja, i w innym tempie zuzywaja ;) a potem sam wymyslisz dlaczego :)
  • Level 14  
    I tak jak koledzy piszą cienki szybko się nagrzewa więc uważaj, abyś nie wypalił ścieżki na płytce. PO prostu nie lutuj elementu zbyt długo.Pozdro.
  • Level 17  
    ja mam 1mm i mi sie bardzo dobrze nim lutuje i znowu tak czesto sie nie przepala
  • Level 14  
    A w ogóle to ile Wat ma ta lutownica ?
  • Level 23  
    Ja natomiast zawsze do swojej 65W daję 2,5mm², wtedy akurat po lekkim przepaleniu grotu jest najlepsze dopasowanie rezystancji grotu do rezystancji uzwojenia wtórnego i dzięki temu największa moc rozpraszana w grocie.
    Przy zmianie grota nie zapomnij o dobrym oszyszczeniu styków pomiędzy uzwojeniem wtórnym trafa, a grotem, tam płynie ok 150A w zależności od mocy lutownicy.
  • Level 9  
    mam lutownicę TOYA 100W grot jest gruby i długi czy jak wstawie tam krótku drucik miedziany grubości 1mm to nic sie nie stanie??
  • Level 2  
    nic sie nie powinno stac ale szybko ci sieprzepali pozdro