Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana grotu w lutownicy - jak to zrobić?

08 Lut 2007 22:26 2886 11
  • Poziom 9  
    witam kupiłem lutownice transformatorową, ale ma ona dość gruby grot. mogę go troche spiłować czy wymienić na nowy. czy moge zobić nowy z cieńkiego drutu miedzianego??
  • Poziom 24  
    ja robie zazwyczaj gruty z drutu miedzianego 1.5mm^2. Ponoć 'te ze sklepu' sa lepsze, ale ja nie widzę żadnej różnicy.
  • Poziom 9  
    mam nadzieje że nic się nie spali???
  • Poziom 32  
    jak dasz cieńśzy po prostu szybciej ci sie zużyje, ja uzywam jak kolega wyzej 1,5mm² i wszystko idzie pięknie.
  • Poziom 24  
    cienszy szybciej sie spali, ale tez szybciej sie nagrzeje. drut o mniejszym prekroju bedzie mial minimalnie wiekszy opór, więc prąd przez niego płynący będzie mniejszy. Już raczej na grubszym grocie coś ci się może spalić.
  • Poziom 26  
    tak jak napisal ostry -nie wloz za grubego drutu, bo mozesz spalic trafo. ciensze swobodnie mozesz uzywac, i sam zauwazysz ze sie inaczej nagrzewaja, i w innym tempie zuzywaja ;) a potem sam wymyslisz dlaczego :)
  • Poziom 14  
    I tak jak koledzy piszą cienki szybko się nagrzewa więc uważaj, abyś nie wypalił ścieżki na płytce. PO prostu nie lutuj elementu zbyt długo.Pozdro.
  • Poziom 17  
    ja mam 1mm i mi sie bardzo dobrze nim lutuje i znowu tak czesto sie nie przepala
  • Poziom 14  
    A w ogóle to ile Wat ma ta lutownica ?
  • Poziom 23  
    Ja natomiast zawsze do swojej 65W daję 2,5mm², wtedy akurat po lekkim przepaleniu grotu jest najlepsze dopasowanie rezystancji grotu do rezystancji uzwojenia wtórnego i dzięki temu największa moc rozpraszana w grocie.
    Przy zmianie grota nie zapomnij o dobrym oszyszczeniu styków pomiędzy uzwojeniem wtórnym trafa, a grotem, tam płynie ok 150A w zależności od mocy lutownicy.
  • Poziom 9  
    mam lutownicę TOYA 100W grot jest gruby i długi czy jak wstawie tam krótku drucik miedziany grubości 1mm to nic sie nie stanie??
  • Poziom 2  
    nic sie nie powinno stac ale szybko ci sieprzepali pozdro