Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik-wybija bezpieczniki

KJaniczak 09 Feb 2007 11:23 2804 5
 • #1
  KJaniczak
  Level 25  
  Witam mam dość dziwny problem z falownikiem polskiej produkcji OBR USN Typ PC 275. Problem jest taki że wybija w nim bezpieczniki bezbieczniki te wybija tylko wtedy gdy jest podłączony mostek gretsa bo jak go wylutuje to nie wybija bezpieczników a sam mostek jest sprawny podstawiłem nawet inny i to samo. W czym tkwi problem? Nie mam schematu a po ścieżkach też wszystkiego nie odkryje bo jest to płytka dwu warstwowa. Bardzo prosze o szybką pomoc.
 • #2
  gart62
  Level 31  
  Witaj!
  Jeśli nie ma schematu to trzeba trochę czasu poświęcić i szukać uszkodzenia na piechotę. Jeśli zasilanie urządzenia jest rozbudowane to można odcinać poszczególne obwody zasilania i znaleźć tą, która obciąża. Czy zasilacz falownika jest przetwornicą? Jeśli tak to musisz sprawdzić tranzystor końcowy w tej przetwornicy i dobrze jest wymienić kondensatory elektrolityczne (również ten główny).
  Pozdrawiam.
 • #3
  gckwarek
  Level 12  
  Witam,
  W falowniku Masz zwarcie, dlatego bezpieczniki lecą, jak już pewnie wiesz na pewno nie na mostku Graetza. Z tymi urządzeniami jest trudno bo niegdzie nie można dostać do nich schematu. Trzeba kombinować na własną rękę.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Aha, jaki to jest mostek? Czy w jakimś zasilaczu elektroniki, czy mostek mocy falownika? Bo jeśli ten drugi to przede wszystkim sprawdź tyrystory (jeśli są osobno) lub moduł tyrystorowy.
 • #4
  KJaniczak
  Level 25  
  Na razie wiem że padły dwa tranzystory IRF840G które mają zwarcie jak dorwe nowe to dam znać co dalej.
 • #5
  gart62
  Level 31  
  Coś tymi tranzystorami steruje, pewno jakiś układ scalony i on też może być uszkodzony. Sprawdź też, co obciąża te tranzystory, może tam jest przyczyna ich uszkodzenia?
 • #6
  KJaniczak
  Level 25  
  Na razie wiem że padły dwa tranzystory IRF840G które mają zwarcie jak dorwe nowe to dam znać co dalej.

  Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

  Narazie podmieniłem je na BUK454 bo nie mam IRF i teoretycznie działa ale zaraz go obciąże to zobaczymy jak jest.

  Dodano po 58 [minuty]:

  Noi niestety po obciążeniu bezpieczniki strzelały jak w fajerwerki w sylwestra:) Noi chyba tranzystorki znowu poległy a prawdopodobnie obciążone są silnikiem bo zaczęło palić bezpieczniki dopiero gdy podłączyłem silnik.