Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik-wybija bezpieczniki

KJaniczak 09 Feb 2007 11:23 2804 5
    KJaniczak
    Level 25  
    Witam mam dość dziwny problem z falownikiem polskiej produkcji OBR USN Typ PC 275. Problem jest taki że wybija w nim bezpieczniki bezbieczniki te wybija tylko wtedy gdy jest podłączony mostek gretsa bo jak go wylutuje to nie wybija bezpieczników a sam mostek jest sprawny podstawiłem nawet inny i to samo. W czym tkwi problem? Nie mam schematu a po ścieżkach też wszystkiego nie odkryje bo jest to płytka dwu warstwowa. Bardzo prosze o szybką pomoc.
    gart62
    Level 31  
    Witaj!
    Jeśli nie ma schematu to trzeba trochę czasu poświęcić i szukać uszkodzenia na piechotę. Jeśli zasilanie urządzenia jest rozbudowane to można odcinać poszczególne obwody zasilania i znaleźć tą, która obciąża. Czy zasilacz falownika jest przetwornicą? Jeśli tak to musisz sprawdzić tranzystor końcowy w tej przetwornicy i dobrze jest wymienić kondensatory elektrolityczne (również ten główny).
    Pozdrawiam.
    gckwarek
    Level 12  
    Witam,
    W falowniku Masz zwarcie, dlatego bezpieczniki lecą, jak już pewnie wiesz na pewno nie na mostku Graetza. Z tymi urządzeniami jest trudno bo niegdzie nie można dostać do nich schematu. Trzeba kombinować na własną rękę.

Dodano po 2 [minuty]:

Aha, jaki to jest mostek? Czy w jakimś zasilaczu elektroniki, czy mostek mocy falownika? Bo jeśli ten drugi to przede wszystkim sprawdź tyrystory (jeśli są osobno) lub moduł tyrystorowy.
    KJaniczak
    Level 25  
    Na razie wiem że padły dwa tranzystory IRF840G które mają zwarcie jak dorwe nowe to dam znać co dalej.
    gart62
    Level 31  
    Coś tymi tranzystorami steruje, pewno jakiś układ scalony i on też może być uszkodzony. Sprawdź też, co obciąża te tranzystory, może tam jest przyczyna ich uszkodzenia?
    KJaniczak
    Level 25  
    Na razie wiem że padły dwa tranzystory IRF840G które mają zwarcie jak dorwe nowe to dam znać co dalej.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Narazie podmieniłem je na BUK454 bo nie mam IRF i teoretycznie działa ale zaraz go obciąże to zobaczymy jak jest.

Dodano po 58 [minuty]:

Noi niestety po obciążeniu bezpieczniki strzelały jak w fajerwerki w sylwestra:) Noi chyba tranzystorki znowu poległy a prawdopodobnie obciążone są silnikiem bo zaczęło palić bezpieczniki dopiero gdy podłączyłem silnik.