Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 12V - pali bezpiecznik.

09 Lut 2007 15:52 2477 16
  • Poziom 9  
    Witam jak można zdjagnozować usterkę w zasilaczu jak na zdjęciach poniżej.
    Objawy są takie że pali się bezpiecznik na brązowo, wcześniej ktoś ominął bezpiecznik drutem, upalił się przewód przy diodzie. Czy dioda do wymiany czy może mostek?

kilka fotek:

Dzięki za sugestie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Odłącz mostek prostowniczy,diody -czyli wtórną stronę transformatora i włącz same trafo czy ono nie ma zwarcia-pierwotne uzwojenie. Jak nie ma to wtedy posprawdzaj diody,mostek prostowniczy,kondensatory.
  • Poziom 27  
    Witam
    To nie jest zgadywanka trzeba wziąć miernik do reki i sprawdzić elementy.
    Do czego jest ten zasilacz widzę tam jakiś tyrystor, na radiatorze jakieś tranzystory.
    Najprościej sprawdzić czy mostek jest uszkodzony odłączyć od płytki i od trafa , wstawić bezpiecznik jak sie nie pali to trafo ok.teraz podłączyć mostek do trafa i włączyć jak padnie bezpiecznik to mostek zwarty a dalej to niestety miernik.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Odłączyłem mostek od płytki i jednak bezpiecznik się spalił po odłączeniu od trafo bezpiecznik zostaje cały, także mostek ma zwarcie. Symbol mostka KBPC3506, pewnie powinienem coś dobrać. Jest też upalony przewód przy termistorze symbol TS 22-8-01. Myślę wymienić te dwie rzeczy i powinno być OK. Czy coś jeszcze sprawdzić?

Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi.
  • Poziom 9  
    Witam wymieniłem mostek na nowy. Niestety nie dobrałem i nie znalazłem odpowiedniego termistora. Jaki można dać zamiennik dla termistora TS 22-8-01?
    Teraz już nie pali się bezpiecznik gdyż mostek nie ma zwarcia, ale po podłączeniu zasilacza bezpiecznik spala się. Czyli coś nie tak na płytce zasilacza co to może być przyczyną tak bez sprawdzania miernikiem?

Kilka fotek dla jasnego przedstawienia tematu:

Proszę o pomoc...
  • Poziom 43  
    Czy tranzystory oraz tyrystor sprawdziłeś?
  • Poziom 10  
    żeby to było szybko odepnij te trzy tranzystory bo tam nic więcej mądrego nie widać i zobacz napięcie bez tych tranzystorów
    POZDRAWIAM
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście tyrystor jest uszkodzony przewodzi na anodzie i katodzie w dwie strony. Jest tez tranzystor która posiada połączenie B-K, B-E, oraz K-E i E-K. Nie wiem jaki ma symbol jest tylko na nim napisane "245". Dla spokoju powymieniam też tranzystorki C557B i C547B.
  • Poziom 27  
    Witam
    To 245 to może być bd 245 niech kolega zrobi fotke i pokaże.
    Ten tyrystor zapewne był w układzie zabezpieczenia przed wzrostem napięcia powyżej 12V. Jak ten tranzystor dostał zwarcia poszło pełne napięcie to zadziałało zabezpieczenie które powinno spalić bezbiecznik.
    Więc ktoś watująć bezpiecznik mógł spowodować dalsze uszkodzenia między innymi mostek.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Zdjęcie tranzystora 245 czy to jest BD 245???
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    W każdym razie w TO-92. ;-)
    Skąd wniosek, że fet? Po czym poznajesz? - tak tylko pytam, z ciekawości.
  • Poziom 27  
    Witam
    Potwierdzam Cemi tak oznaczało jest to napewno bf245.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    No tak. BC ma przedrostek na obudowie.
    A jeszcze takie pytanko - czy jest to reguła u Cemi (oczywiście w małosygnałowych), że BF nie mają nadrukowanego przedrostka?

pzdr