Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie pasma przenoszenia przetwornika piezo..

miszkowski 10 Lut 2007 18:35 1265 0
 • #1 10 Lut 2007 18:35
  miszkowski
  Poziom 9  

  Witam.
  Potrzebuję sprawdzić pasmo przenoszenia przetworników piezo. Posiadam dwa symetryczne przetworniki. Na pewno są to przetworniki działające w paśmie niskich ultradźwięków. Interesuje mnie jak zachowują się w przedziale 20-100kHz. Badanie próbowałem zrobić tak:
  Jeden z przetworników (nadajnik) przez wzmacniacz podłączony do generatora przebiegów funkcyjnych drugi przetwornik (odbiornik) podłączony do oscyloskopu. O ile nie mam specjalnego problemu po stronie nadajnika, o tyle z układem odbiorczym nie mogę sobie poradzić.
  Na oscyloskopie pojawia się przebieg 50Hz o amplitudzie ok 100mV mocno zaszumiony. Włączenie funkcji uśredniania w oscyloskopie pozwala zobaczyć częstotliwość podawaną z generatora "na" 50hercowej sinusoidzie. Nie jest to jednak sygnał z nadajnika.. podobny obraz widać po jego odłączeniu. Odbiornik jest więc anteną a nie czujnikiem drgań mechanicznych (próbowałem z powietrzem i wodą pomiędzy przetwornikami).
  Próbowałem też wzmacniać sygnał z odbiornika. Niestety wzmacniacz, który daje radę przy sterowaniu nadajnikiem, zupełnie nie sprawdza się jako wzmacniacz sygnału z odbiornika - zachowuje się ta jakby dodawał składową stałą do opisanej powyżej zmodulowanej sygnałem z generatora 50Hz sinusoidy.

  Proszę o radę (jak prawidłowo skonfigurować stanowisko badawcze?; jakie parametry powinien mieć wzmacniacz sygnału z przetwornika piezo?)


  Pozdrawiam,
  Michał

  0 0