Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania tranzystora kluczującego

13 Lut 2007 22:58 1581 7
  • Poziom 28  
    Witam! Kto wyjaśni mi zasadę działania tranzystora kluczującego i załączającego linię w telefonach takich jak Cyfral C-882, w odniesieniu do stanów linii: zajęta, gotowa do wybierania nr itd... Jesli nr jest cały czas na zajętości ale można wykonywać połączenia wychodzące czy jest to wina przebicia któregoś z tranzystorów, powstałego w wyniku uderzenia pioruna?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 21  
    Poszukaj na płytce tranzystorów MPSA 42, MPSA 92 (mogą być oznaczone np. A 42, A92 lub podobnie). Wylutuj, zmierz, ew. wymień. Powinno pomóc.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 33  
    tranzystor Q11 do sprawdzenia typ MPSA92
  • Poziom 28  
    To juz sprawdziłem, tranzystor załączający wydaje sie przebity, natomiast ten, sterujący nim wydaje sie dobry.

Moje pytanie jednak nadal jest aktualne:

Jak napięcia na linii i stan wewnętrzny telefonu mają sie do kolejnych trybów pracy:
    słuchawka odłożona (to wiem), ktoś do nas dzwoni, odbieramy, rozmawiamy, odkładamy słuchawkę, podnosimy i wybieramy nr, oczekujemy, rozmowa..

Chodzi mi głównie czy sygnał do wzbudzenia dzwonka emitowany przez centrale, przestaje być emitowany z chwila podniesienia widełek?Bo tam nie ma żadnego odłącznika tego obwodu. Drugą sprawa jest, w jaki sposób centrala orientuje sie że mamy podniesione słuchawki, i dlaczego napięcie spada. Inna sprawa jet jak sygnał mowy z naszego aparatu przedostaje sie przez mostek prostowniczy na linie

Dziękuję!
  • Poziom 21  
    Chcesz naprawić telefon czy szukasz informacji jak działa centrala telefoniczna ? Jeśli to pierwsze to sam znalazłeś odpowiedź, jeśli drugie to chyba nie ten dział.
  • Poziom 28  
    "Mądry robi, głupi radzi" To stare powiedzenie.

Proszę pomóc w znalezieniu informacji na ten temat, a nie pouczać. Awaria telefonu jest przykładem, dzięki któremu chce poznać budowę telefonu i tak jak napisałem wyżej proszę sie na niej nie skupiać. Interesuje mnie zasada działania telefonów a chyba nie można tego poznać bez znajomości sygnałów wysyłanych z centrali. Nigdzie nie prosiłem o podanie zasady działanie centrali, jedynie o napięcia na linii w odpowiednich trybach pracy. Uważam więc że dział jest odpowiedni, choć jeżeli moderator uzna za stosowne przeniesie dział do "początkujący", ale to leży w jego gestii...A takie posty należy wysyłać do niego w raportach.
    Uważam również za bezcelowe pisane takich postów jak wyżej, bo nie wnoszą one nic do tematu oraz zaśmiecają forum, pociągając za sobą często "lawinę" odpowiedzi taka jak ta, i której sie spodziewam od andy_o:)
  • Poziom 21  
    Pytanie zadane w dziale poświęconym usterkom telefonów, w treści podany konkretny model telefonu. Czyż mogłem przypuszczać, że koledze(-żance) chodzi o teorię działania centrali telefonicznej ? "Mądry robi..." - więc wrzuca Google i z pewnością coś znajdzie. "...głupi radzi" - racja, niektórym nie warto radzić, bo i tak są mądrzejsi.
  • Poziom 30  
    Pokrótce centrala rozpoznaje prąd pobierany z linii i na jego podstawie ocenia czy słuchawka jest podniesiona czy odłożona.
    Czyli najpierw przemienny sygnał dzwonienia nakładany jest na napięcie stałe linii, w telefonie masz detektor tego przemiennego sygnału dzwonka. Po podniesieniu słuchawki wzrasta pobierany prąd stały z linii i centrala detekując to wyłącza sygnał dzwonka a następnie komutuje rozmowę. W linii telefonicznej nie mierzymy napięcia a prąd. Jak widzisz nie można poznać zasady działania telefonu bez znajomości zasady działania centrali.

Więcej o zasadzie pracy centrali telefonicznej faktycznie dowiesz się w internecie. W tym dziale zajmujemy się naprawami sprzętu.

Temat zamykam.