Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner ZRK AT9100

Telo 14 Aug 2002 20:28 3198 18
    Telo
    Service technician RTV
    Witam!
    Przestroiłem ten amplituner według opisu w SE i wszystko chodzi tylko nie zapala mi się dioda stereo , dzwięk jest tylko chyba mono, wskaźnik sygnału dochodzi do 8, Może ktoś spotkał się z takim czymś , co trzeba zrobić aby dioda się zapalała i było stereo.Czy to wina stereodekodera,(UL 1621) który juz wyminiłem ale bez rezultatu.Myslałem, że zle przestroiłem głowicę ale podstawiłem inną zewnętrzną i też nic nie działa stereo i nie zapala się dioda.Może ktoś spotkał się z takim przypadkiem przy przestrajaniu i wie co zrobić.
    Marcin
    TOMI
    Service technician RTV
    Zmierz na pin 9 stereodekodera napięcie, powinno być około 2.3V przy dobrze dostrojonej stacji.
    btomko
    Level 34  
    WEZ POKREC TROCHE CEWKA OD DEKODERA POWINNO CI TO POMÓC W TEJ CHWILI NIE PAMIETAM KTÓRA JUZ DAWNO TEGO NIE ROBIŁEM. KONDENSATORY TRACA SWOJE POJEMNOSCI I TRZEBA ZMIENIC TROCHE USTAWIENIA
    Telo
    Service technician RTV
    Witam!
    Co do napięć na n9 to będę mierzył,ale chyba mam blisko masy, prawdopodobnie UL1621 jest ustawiony w pracę mono.(wtedy dioda oczywiśćie się nie zapali)Do n9 jest podłączony tranzystor T10 który steruje pracą układu, wyłącza stereo przy małym poziomie sygnału, pełni też rolę przy wyciszaniu dla słabych stacji.Jak ustawic układ , żeby dioda stereo zapalała się nawet przy małym poziomie sygnału, ciekawe czy jest to możliwe.
    Drugi kolega kazał mi pokręcić cewką,przy stereodekoderze nie ma żadnych cewek!!!.Kręcąc pot.R82 od 228Khz, na silnej stacji nawet nie mrugnie dioda.
    Marcin
    TOMI
    Service technician RTV
    Jeżeli na pin 13 US1 jest powyżej 3V to głowica i pcz pracuje poprawnie. Z tej nogi jest sterowany tranzystor T7 na kolektorze powinno być poniżej 1V. Na bazie T10 powinno być o koło 0V, jeżeli jest inaczej sprawdź T10 i napięcia na R87, R88, R89 po przeciwnej stronie bazy T10. Jeszcze jedno napięcie na US1 pin 12. pomierz i napisz.
    Pozdrawiam.
    Telo
    Service technician RTV
    Pomierzyłem i doszedłem do wniosku, że UL1621 jest ustawiony na mono(pin9).
    Napięcia to na pin.13(UL1200) mam 1.5-2.5v w zależnośći od słabej czy silnej stacji(prawdobodobnie słabe wzmocnienie głowicy, po przestrojeniu), na kolektorze T7 3-5v, na bazie T10 0.65v, na pin.12(UL1200) 0,02v, na pin.9(UL1621) 0,09v.Odłączyłem kolektor tranzystora T10 i na pin9 podniosło się napięcie do 2,23v ale i tak stereo nie świeci.
    Oddałem klientowi amplituner , ciekawe co trzeba zrobic aby po przestrojeniu chodziło wszystko ok.Wstawiłem takie elementy w głowicy jak na orginalnym schemacie z zachodnim zakresem fal i nadal nie świeci dioda stereo. Myślałem , że podaje na gniazdo antenowe za mały sygnał antenowy, podłaczyłem więc do kablówki ale nadal nawet nie mrugnie.
    Pozdrawiam Marcin
    TOMI
    Service technician RTV
    Witam.
    Przeważnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest usterka, której nie było widać przed przestrojeniem, bo radio nie odbierało.

Pozdrawiam.
    Telo
    Service technician RTV
    Dokładnie chyba tak było, przed przestrojeniem nalezało by podłączyc do generatora 65-74Mhz z możliwośćią włączenia pilota stereo i z reg. poziomu sygnału i sprawdzić jak chodzi.W poprzedniej firmie w której pracowałem mieliśmy taki sprzęt w tej to nawet zapomni.
    Marcin
    Mirek71
    Level 20  
    Czesc
    Sprawdz ew.dobierz 220pF , czasami to pomoga
    krzysiek
    Level 27  
    a moze po prostu sprawdz diode ew r 85 :wink:
    Telo
    Service technician RTV
    Kolego o jakiej diodzie piszesz bo nie bardzo kapuję.
    krzysiek
    Level 27  
    witam o diodzie ktora jest na panelu wzkaznik stereo moze jest walnieta pozdrawiam
    Telo
    Service technician RTV
    No nie z piekarzem to Ty nie rozmawiasz, dioda oczywiście dobra . Temat zamknięty.
    doktorek
    Level 19  
    witam..jak juz pokrenciles pr od stereo trudno bedzie zestroic to radio..moja rada jest taka ..ustaw radio na najslabsza stacje tak aby slychac ja bylo w durzych szumach..i nastepnie galkologia..krec najpierw w glowicy aby uzyskac jak najlepszy dzwiek .jak ustawisz to przejdz do p.cz zasada taka sama.lepszy dzwiek.nastepnie podlacz radio pod antene zewnetrzna(w zadnym wypadku pod kablowke)moze byc 3m zwyklego drutu. .ustaw radio na najsilniejsza stacje i teraz mozesz krecic pr od stereo.sadze ze ci sie uda.pozdrawiam:-)
    Telo
    Service technician RTV
    Ja ustawiałem na wkrętak włożony zamiast anteny i stroiłem głowicę jak i p.cz.na najsłabszej stacji i potem podłączyłem długi odcinek drutu i stereo nie zadziałało pomimo dużego sygnału, tu o coś innego chodzi , cos było zspute przed przestrojeniem.
    Marcin
    krzysiek
    Level 27  
    wzgledem tej diody to byla moja luzna sugestja czasami pod latarnia najciemniej a zeby sie zapalilato napiecie wejsciowe sygnalu pilotujacego musi wynosic min 12 mv wg katalogu mysle ze cos w tym jest zreszta mam gdzies taki sam przestrojony ale tez niema stereo :wink: ale teraz sie za niego wezme o wynikach napisze acha przed przestrojeniem byl na bank sprawny
    zakrzesiu
    Level 17  
    witam
    a może by tak sprawdzic jak zachowuje sie arw,może to jest przyczyna.dla przypomnienia dól zakresu stroimy cewką a góre pojemnością DO SKUTKU KILKUNASTOKROTNIE.
    pozdrawiam
    ps. arcz wyłączone!
    krzysiek
    Level 27  
    zakrzesiu z tym kilkunastokrotnie chyba przesadziles a co do arw to wlasnie to mialem na mysli mowiac o tym napieciu pilota cos musi byc nietak z wzmocnieniem :D
    zakrzesiu
    Level 17  
    witam
    nie pamiętam jaki układ siedzi w pcz,ale sprawdź jego zakres strojenia arw i ustaw dzielnikiem rezystorowym maksa na głowicy.wtedy masz pewność,że głowica daję wszystko
    powodzenia.