Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do zasilania świetlówki z laptopa.

15 Lut 2007 20:19 3363 8
  • Poziom 14  
    Witam. Może mi ktos pomóc w sprawie zasialcza do świetlówki z laptopa?? Chciałbym ją zasilać napięciem przemiennym(wprost z sieci) Ponieważ do mojego zastosowania nie ma sensu robić tranzystorowej przetwornicy zasilanej napięciem DC.Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    a o jakiej świetlówce z laptopa mowa? Jakaś nowość na rynku? Bo pierwsze słyszę.
  • Poziom 14  
    O przepraszam. Potocznie to nazywa sie świetlówką. Rozchodzi się o tą"rurkę" która podświetla matrycę.:-))
  • Poziom 18  
    Witam.
    Jak masz w domu spaloną żarówkę energooszczędną, to masz prawdopodobnie problem rozwiązany. Ja ostrożnie podważałem plastikową obudowę aż wyszła z tej części co ma gwint. Tą spaloną świetlóweczkę wyrzuciłem. A zostawiłem tą dolną część, tam jest cała przetwornica na płytce, z której wychodzą cztery kabelki, 1 i 2 podłączam do dużej świetlówki (rury) 20W z jednej strony, a 3 i 4 podłączam z drugiej strony. Do gwintu i środkowego styku dolnej oprawki (tej z odzysku) mam podłączone dwa kabelki z wtyczką. Po włączenie zapala się od razu bez tego uciążliwego mrugania. Prawdopodobnie uciągnełaby może nawet 40W dużą (rurę) świetlówkę. Ale nie mam jak sprawdzić bo nie mam takiej dużej rury. Natomiast co do tych cieniutkich świetlóweczek od podświetlania laptopa, to nie wiem czy to zadziała, nie testowałem tego też z braku odpowiedniej małej świetlóweczki. Ale jeżeli z obu stron wychodzą po dwa kabelki, razem 4 kabelki, to powinno zadziałać.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Próbowałem to już na takim prościutkim powielaczu( świetlówki 20W właczją sie bez mrugania).Świetlóweczkę z laptopa podłączałem do tej przetwornicy ale momentalnie się nagzrewa.( i do tego mruga niejąc sie oświecić na stałe).Do końca nie wiem ile ta owa "świetlówka" ma wpólnego z tradycyjnymi świetłówkami. I czym ją najlepiej zasilać. Z przetwornicą z żarówki energooszczędnej spróbuję.
  • Poziom 18  
    Witam.
    A ile ona ma wyjść (kabelków) dwa czy cztery?
    Pozdrawiam
    P.S. Najlepiej by było mieć niepotrzebną przetwornicę od laptopa.
  • Poziom 14  
    Świetlówka ma dwa przewody.
  • Poziom 21  
    Hi!
    Ja podłączyłem kiedyś taką świetlówkę pod inwerter od zimnej katody (Uwej 12V z molexa). Efekt - spalony dławik wejściowy, spalone tranzystory, spalone kondensatory (nawet ten na wyjściu 25p/3kV) - a świetlówka nie wiem czy sprawna, bo w tej chwili boję się jej podłączać.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Cześć .

Do zasilania tych lamp stosuje się specjalne przetwornice. Dają one na wyjściu napięcie na poziomie 1000 - 1500 V (w zależności od długości).
    Nie jest to napięcie stałe. Częstotliwość jest zależna od parametrów lampy i sposobu wyświetlania monitora. Często zapalanie lampy jest synchronizowane z odświeżaniem zawartości ekranu. Przetwornica kontroluje i stabilizuje prąd płynący przez lampę, do wartości przewidzianej przez producenta lampy.
    Zasilanie takiej "świetlówki" nie ma nic wspólnego z zasilaniem zwykłej świetlówki. Nie można jej zasilać "wprost z sieci".
    Taka "świetlówka" wymontowana z laptopa czy skanera, powinna być zasilana z przetwornicy, którą dla niej zaprojektowano (lub innej o odpowiednich parametrach).
    Wszelkie eksperymenty z zasilaniem jej "wprost z sieci" lub z przetwornicy od świetlówki energooszczędnej mogą się skończyć nieszczęśliwym wypadkiem, a w najlepszym wypadku uszkodzeniem tej "świetlówki".