Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

peugeot 206 i wentylator chlodnicy

Szymon 15 Lut 2007 23:09 3584 11
  • #1 15 Lut 2007 23:09
    Szymon
    Poziom 20  

witam wszystkich, mam problem z odszukaniem czujnika temperatury plynu chlodzacego zalaczajacego wentylator. Znalazlem tylko taki niebieski 3 pinowy. Prosze o pomoc. Peugeot 206 1.9 D , rok produkcji 2000 , silnik (jak dobrze kojarze 8DW). POMOCY

• Fibaro
  • #2 15 Lut 2007 23:27
    Stanisław Chwalisz
    Spec od samochodów

wentylator załącza komputer.ale sprawdż bezpieczniki.

• #3 15 Lut 2007 23:35
    milejow
    Poziom 42  

komp podaje sygnal do przekaznika wentylatora(masa)a ten zalacza wentylator.Zrob mostek na przekazniku,bedziesz wiedzial czy silnik jest ok.Na jednym ze stykow przekaznika powinno byc stale+12V

• Fibaro
  • #4 16 Lut 2007 05:18
    Szymon
    Poziom 20  

wentylator sprawdzalem jest oki :/ , kurcze jaka jest opcja naprawy tego we wlasnym zakresie? czy to wina oprogramowania czy raczej CPU , czujnik wymieniony na nowy , bezpieczniki OK.

• #5 16 Lut 2007 14:27
    ANDRZEJ R
    Poziom 17  

z komputer daje mase? ale sprawdzaj we wtyczce od komputera, a nie na przekazniku.

• #6 16 Lut 2007 18:21
    Grzech-2
    Poziom 12  

Szymon gdzie Ty tam masz komputer? Ja też mam silnik DW8 ale żadnego kompa nie widzę.

• Fibaro
  • #7 16 Lut 2007 23:28
    zyjanu
    Poziom 13  

Trochę zdziwiony jestem poniektórymi poradami.
    Zasada jest bardzo prosta. Do komputera/najczęściej montowany w okolicach podszybia w komorze silnikowej/ docierają różne sygnały z czujników, które zainstalowane są w korpusie silnika i osprzęcie. W przypadku układu chłodzenia silnika czujnik może być zainstalowany albo przy chłodnicy lub układzie chłodzenia bloku. Przekaźnik jest typowym elementem wykonawczym, odpowiedzialnym w tym przypadku za załączenie wentylatora.Jeśli cewka przekaźnika nie otrzyma stosownego sygnału/czyt. zasilania to nic nie załączy/ a oznacza to tylko tyle że najpierw trzeba sprawdzić układ sterowania/np. czujnik/ a potem element wykonawczy zaczynając od cewki przekażnika a kończąc na stykach roboczych/głównych.

• #8 17 Lut 2007 03:09
    Szymon
    Poziom 20  

posiedzialem troszke czasu i wiec : przekaznik jest oki, po zkrosowaniu styku NO wentylator dziala, bezpieczniki oki, natomiast sygnal masowy - wyjsciowy z CPU nie zmienia swojej wartosci. Podszedlem do tego inaczej, kupilem na szrocie mufke z nowym czujnikiem (NTC) na 97 st. i zamontowalem jako sterujacy wentylatorem. Sadze ze to bedzie najlepsza opcja i chyba najtansza ( poniewaz z tego co mi ktos mowil ze moze byc kosztowna sprawa).Co sadzicie o takiej opcji?

• #9 17 Lut 2007 10:58
    zbyniuś
    Poziom 26  

można i tak ,zamiast szukać przerwy na kabelku między przekażnikiem a komputerem lub podłączeniem do urządzenia diagnostycznego,dawniej montowało się przełącznik w kabinie do włączania wentylatora i też działało.Twoja opcja ma jednak wadę w dieslu wentylator włącza się przy niższej temperaturze.

• #10 17 Lut 2007 19:44
    Szymon
    Poziom 20  

brak sterowania nie wystepuje tylko na samym przewodzie brak jego wystepuje juz na sterowniku CPU. Dzieki za podpowiedz co do czujnika rzeczywiscie przesadzilem z temperatura. Czy temperatura 82 st moze byc? pozdrawiam

• #11 18 Lut 2007 09:30
    zbyniuś
    Poziom 26  

Przepraszam,mój błąd.97 st. to dobra temp.włączenia wentylatora.A naprawa sterownika to faktycznie duże koszty.

• #12 19 Lut 2007 18:45
    Jarząbek
    Poziom 13  

W 206 czekamy do 97 stopni Celcjusza.
    Niebieska kość trzy pinowa jest od dolnej sondy lambda. Czujnik temperatury to zielona kość dwu pinowa.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME