Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z pompą hydroforową

A.kamil 17 Lut 2007 19:45 7985 11
  • #1 17 Lut 2007 19:45
    A.kamil
    Poziom 10  

Zakupiłem nową pompę hydroforową i podłaczyłem do instalacji. Mam jednak problem gdyż silnik pracuje a nie bije wody do zbiornika gdyż wskazówka manometru zainstalowanego na zbiorniku nie podnosi się. Od studni do hydroforu ułożony jest nowy wąż zakończony nowym koszem. Co może być powodem?

0 11
  • #2 17 Lut 2007 20:27
    robokop
    Moderator Samochody

Prawdopodobnie masz zamienione fazy, pompa ma zly kierunek obrotow.

0
  • Pomocny post
    #3 17 Lut 2007 21:41
    Nstan
    Poziom 31  

1. Czy zalałeś rurę zasilającą
    2. Sprawdź czy trzyma kosz(nawet nowe nie zawsze sprawne)
    3. Jak kolega pisał sprawdź kierunek obrotów
    4. Na jaką głębokość wpuszczona jest rura z koszem
    5. Nieszczelność na połączeniach(bierze lewe powietrze)
    6. Uszkodzona pompa

0
  • #4 18 Lut 2007 13:58
    A.kamil
    Poziom 10  

1. Pompę zalewałem
    2. Kosz - jak sprawdzić czy trzyma?
    3. Kierunek obrotów zgodny z zaznaczonym strzałką na pompie
    4. Rura z koszem wpuszczona na 4m do studni
    5. Po zalaniu rury nie było na połączeniach wycieku wody
    6. Pompa - jak można sprawdzić czy pompa jest dobra?

0
  • Pomocny post
    #5 18 Lut 2007 17:12
    Nstan
    Poziom 31  

A.kamil napisał:

Kosz - jak sprawdzić czy trzyma??

W studni zawsze rura skręcana jest na kolanie lub trojaku. Wystarczy wykręcić rurę z koszem napełnić ją wodą i zobaczyć czy opada poziom wody w rurze.
    Jeśli zalewałeś rurę zasilającą to po napełnieniu należy odczekać (a nawet pozostawić na godzinę ) aby uwolniło się powietrze zamknięte w rurze. Jeśli będziemy mieli powietrze zamknięte to z chwilą gdy pęcherzyki powietrza będą się uwalniać poziom wody będzie się obniżać. Jeśli mamy szczelną instalację i sprawny kosz poziom wody po uwolnieniu się powietrza powinien się nie zmieniać. Na końcu uzupełniamy wodę i zakręcamy korek lub zawór zalewowy.

A.kamil napisał:
    Pompa - jak można sprawdzić czy pompa jest dobra?

Możesz odłączyć zasilanie i podłączyć kawałek węża gumowego. Następnie nalać pełne wiadro wody i zanurzyć w nim węża. Włącz na chwilę pompę a ta powinna wypompować wodę z wiadra.

1
  • #6 18 Lut 2007 18:45
    e2rd.o
    Poziom 19  

Może są odwrotnie podłączone rury ssąca z tłoczącą do pompy

0
  • #7 19 Lut 2007 08:48
    A.kamil
    Poziom 10  

Pompa po podłączeniu węża do wiadra z wodą stojącego niżej pociągła wodę i wypompowała.
    Kosz sprawdziłem nie ucieka woda.
    Rury dobrze podłączone według instrukcji

Co jeszcze może być powodem?

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lut 2007 14:44
    Nstan
    Poziom 31  

Jeśli pompa jest sprawna a woda nie ucieka to źle jest ułożony wąż. Rurociąg zasilający powinien być ułożony ze spadem do studni. Wąż także powinien być układany starannie w linii prostej (bez łuków w górę).

0
  • Pomocny post
    #9 19 Lut 2007 15:16
    woytekp
    Poziom 25  

Też miałem taki problem. I tak sobie wykombinowałem... Zamontowałem trójnik a na nim zawór kulowy, do tego zbiornik na wodę. Teraz, żeby zalać pompę wystarczy, że naleję wody do zbiornika i odkręcę zawór. Potem zakrecam zawór i włączam pompę. Jeśli nie zaskoczy od razu to przy pracującej pompie odkręcam zawór i pozwalam jej zaciagnąć wodę z mojego zbiornika, oczywiście uważając żeby nie wybrała całej bo inaczej znów się zapowietrzy; zamykam zawór i przez przez chwilę czekam. Jeśli znów nie zacznie ciągnąć to ponawiam operację. Oczywiście trzeba pilnować, żeby w zbiorniku była cały czas woda. Za każdym razem pompa przepompowując porcję wody wypompowuje też trochę powietrza, w rurze ssawnej powstaje co raz większe podciśnienie, które zasysa wodę ze studni. Po, góra, trzech powtórkach pompa działa jak trzeba, a cała operacja trwa najwyżej 2 minuty.

0
  • #10 19 Lut 2007 17:40
    A.kamil
    Poziom 10  

Nstan napisał:
    Jeśli pompa jest sprawna a woda nie ucieka to źle jest ułożony wąż. Rurociąg zasilający powinien być ułożony ze spadem do studni. Wąż także powinien być układany starannie w linii prostej (bez łuków w górę).

Jest tak jak piszesz, studnia jest wyżej niż dom i spadek jest w kierunku domu. Ja myślałem że to nawet lepiej i pompie będzie lżej zasysać wodę.
    Spróbuje zrobić tak jak woytekp

0
  • Pomocny post
    #11 19 Lut 2007 18:33
    Nstan
    Poziom 31  

A.kamil napisał:

...studnia jest wyżej niż dom i spadek jest w kierunku domu. Ja myślałem że to nawet lepiej i pompie będzie lżej zasysać wodę.

Oczywiście że pompie jest lżej zasysać wodę na odcinku od pompy do kolana w studni gdzie będzie powstawać poduszka powietrzna. Na kolanie nastąpi urwanie wody i pompa nie będzie prawidłowo działać. Jeśli różnica w poziomie jest mała a ponieważ zakupiłeś nową pompę masz dwa wyjścia:
    1. Ułożyć prawidłowo wąż ze spadkiem do studni
    2. W studni zamiast kolana wstawić trojak oraz zawór aby tam mieć możliwość zalania rurociągu. Dodatkowo proponuję do zaworu od góry wkręcić kawałek rury aby wykonać mały zbiorniczek.

0
  • #12 21 Lut 2007 16:45
    A.kamil
    Poziom 10  

Wstawiłem w studni trojak z zaworem i wykonałem zbiornik zalewowy. Bez problemu zalałem węża i po uruchomieniu pompy po chwili wskazówka manometru zaczęła się podnosić. Dziekuję wszystkim za pomoc gdyż kupiłem pompę na Allegro i myślałem że wadliwą (miałem stracha).

0
  Szukaj w 5mln produktów