Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STX czy ARN do aktywnych monitorow

No Comprende 19 Feb 2007 16:02 1202 3
    No Comprende
    Level 12  
    Witam

Chce zbudowac kolumny glosnikowe do komputera.
    Zrodlo dzwieku to bezposrednio karta dzwiekowa, wzmacniacz ma byc wbudowany w kolumny (cos na TDA). Z tego wzgledu mysle ze moc to max 20W a pewnie kilkanascie wystarczy spokojnie.
    Aktualnie jestem na etapie wybierania przetwornikow. Poniewaz to jest moja pierwsza konstrukcja, niejako testowa, to chce wydac na kolumny max 200pln)

Nisko-Srednio tonowce

Zrobilem takie zestawienie:
    STX 14-50-8 SS - 80dB, fs = 35.6, P = 50W, 27.00pln
    ARN 100-10/8 - 84dB, fs = 73.8, P = 25W, 31.40pln
    ARN 130-02/8 - 85dB, fs = 49.2, P = 60W, 35.60pln
    ARN 130-60/8 - 87dB, fs = 60.5, P = 20W, 35.60pln -lepsza ch-ka niz 02, mniejsza szczelina powietrzna, oslona magn.
    ARN 165-05/8 - 85dB, fs = 39.8, P = 60W, 40.00pln

Czy ARNy pomimo mniejszej membrany (130 i 100) i wyzszej fs beda mialy lepszy bas?
    Taki wniosek nasunal mi sie patrzac na skutecznosc ponizej 100Hz ktora w STX jest niska ( <70dB)

Czy ARN faktycznie beda graly prawie 2 razy glosniej przy takiej samej dostarczonej mocy?
    Co z jakoscia dzwieku? - STX ma bardziej poszarpana ch-ke dla srednich tonow
    Czy potrzebny jest ekranowany przetwornik (ARN 130-60) jesli kolumny beda staly obok monitora CRT?
    Czy mozna zastosowac jako wysokotonowy GDWK 10-200-8 PJ? W przypadku wysokotonowca jakosc jest chyba mniej wazna bo odsluch bedzie tylko na mp3.

Ja sklaniam sie do ARN 130-60 ze wzgledu na 87dB, ekranowanie i wydaje mi sie najlepsza ch-ke czestotliwosciowa, ale chcialbym wiedziec czy to faktycznie najlepszy wybor, szczegolnie w polaczeniu z GDWK 10-200?

Moze powinienem patrzyc na jeszcze jakies inne parametry przy ocenie glosnikow?
    md
    Level 39  
    Nie masz zbyt dużego wyboru. Głośniki stojące w pobliżu monitora powinny być ekranowane. Jeżeli zrobisz 2+1 i subwoofer ze wzmacniaczem umieścisz w miejscu oddalonym od komputera, to będziesz miał przyjemniejsze brzmienie (solidny bas) i mniej problemów z doborem pozostałych przetworników.
    No Comprende
    Level 12  
    Do tego zestawu nie mam zamiaru robic suba, wlasciwie to zaraz po nim chce zaczac robic nastepny, z lepszymi przetwornikami a ten komus podarowac ;)

A jak chodzi o wysokotonowca to ten GDWK bedzie odpowiedni?
    takero
    Level 32  
    ja polecam arna 116.
    zdecydowanie najlepsza mała (i nie tylko mala) tesla.
    stx gdwk pj - w ostateczności...
    lepiej dołożyć do choćby sc10n - warto.