Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Condor RM820S

amator 15 Aug 2002 22:14 2948 5
    amator
    Level 22  
    Ostatno dostałem do naprawy ten już lekko leciwy sprzęt, ale w zupełnie przyzwoitym stanie. Większość usterek usunąłem, jednak nie działa mi dowijanie kasety w trakcie odtwarzania (przewijanie lewo-prawo działa poprawnie). Co może być przyczyną braku startu silnika pomocniczego w trakcie funkcji PLAY? Ewentualnie proszę o schemat tego radiomagnetofonu lub części schematu z układami sterowania.
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Zdejm prawy talerzyk,pod nim znajdują się dwie sprężynki kontaktowe. Wskutek długotrwałego tarcia ułamują się i układ nie otrzymuje impulsów sterujących.
    amator
    Level 22  
    Dzięki za podpowiedź - jutro sprawdzę.
    Pozdrawiam
    andy_o
    Level 21  
    Silnik odpowiedzialny za przewijanie to ten sam który pracuje na dowijaniu. Czy silnik wykonawczy (z przodu mechanizmu) podnosi sanki do góry ? Jeśli nie to sprawdź BD 135 na płytce sterowania. Jeśli podnosi i po chwili się wyłącza to sprawdź szczotki autostopu (jak pisał Oldboy).
    amator
    Level 22  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem. Usterka z którą miałem problemy była spowodowana prawdopodobnie przez właściciela, który wymienił sobie pasek na niewłaściwy (zbyt krótki). Okazało się, że napięcie dwukrotnie wyższe, które występuje na silniku w trakcie przewijania wystarczyło, by go wprawić w ruch, natomiast niższe występujące podczas odtwarzania, kiedy silnik sprawuje funkcję dowijania nie było w stanie wprawić go w ruch. Wymiana paska na właściwy spowodowała poprawne funkcjonowanie mechanizmu.
    Pozdrawiam.
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Niechaj to stanowi przestrogę dla wszystkich którzy uważają, że jeżeli coś jest z gumy to można dowolnie rozciągać. Spotykałem się niejednokrotnie z takimi przypadkami w VCR`ach i magnetofonach. Stosowanie niewłaściwego (krótszego) paska skutkuje zwiekszeniem obciążenia silników, przeciążenia driver`ów, przedwczesnym zużyciem łożysk czy panewek lub pękaniem samego paska.