logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Pralka ELECTROLUX EW 815F - wysokie obroty na praniu

teridar 21 Lut 2007 21:07 4302 8
  • #1 3601128
    teridar
    Poziom 18  
    Posty: 506
    Pomógł: 20
    Ocena: 20
    Witam, po około sześciu latach bezawaryjnej pracy, pralka przypomniała o swoim istnieniu. Problem polega na tym, że w trakcie prania wszystko przebiega prawie normalnie, tzn nalewa wodę, podgrzewa, programator się przestawia, natomiast obroty lewo-prawo w trakcie prania są takie, jak do wirowania. Wygląda to tak, że pralka z całym tym praniem i wodą nagle zaczyna sie obracać jak do wirowania na jakieś 3 sekundy, staje, ma kilkadziesiąt sekund przerwy i dalej to samo. Dzieje sie to zarówno w trakcie prania, jak i płukania. Po takim praniu na skutek szarpnięć pralka wyjeżdża pól metra do przodu hehe. I co z tym fantem począć ?dziękuję za każdą sugestię.
  • Pomocny post
    #2 3601182
    jmk
    Poziom 28  
    Posty: 1182
    Pomógł: 101
    Ocena: 328
    Sprawdź prądniczkę tachometru- może jest rozkręcona- części takich jak magnes na gwincie i koronka poszukaj pod pralka- radzę bez uzywania odkurzacza, a potem poskładaj do kupy , magnes wkręć na Loctite- tylko nie klej sekundowy, ale preparat przeciwdziałajacy odkręcaniu śrub, włoż cewkę i zamknij od zewnatrz koronką.
    Powinno zakończyć sprawę.
    To tacho jest z drugiej strony wałka silnika , schowany pod zbiornikiem, więc ja pochyl i popatrz, wody nie musisz wylewać.
  • #3 3601432
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1406
    A może zwarty triak?
  • #4 3601775
    teridar
    Poziom 18  
    Posty: 506
    Pomógł: 20
    Ocena: 20
    Witam ponownie.
    Po wizji lokalnej stwierdzam, że istotnie, wykręcił się magnes z osi silnika i wypchnął cewkę aż do końca metalowej osłony tachometru. Okrągły magnes musiał się ocierać o nabiegunniki cewki, ponieważ są w nim małe ubytki na środku o głębokości ok. 1 mm, natomiast na nabiegunnikach pozostało trochę roztartego magnesu. Po poskładaniu tego wszystkiego do kupy, dalej to samo. I teraz pytanie? Jak głęboko ma być nasadzona cewka i koronka ? do oporu ? I drugie pytanie: czy uszkodzenia magnesu mogą powodować błędne działanie tachometru ?
    W którym miejscu jest triak, o którym wspomniał cezet?
    Mam rozumieć, że triak steruje silnikiem. W takim razie jeżeli by był przebity, silnik obracałby się cały czas, a u mnie jak wspomniałem robi przerwy.
  • #5 3601842
    axxx
    Specjalista AGD
    Posty: 3437
    Pomógł: 376
    Ocena: 1716
    witam!
    Triak znajduje sie na płytce sterownika i przytwierdzony jest do radiatora.
    Lekkie uszczerbki magnesu moga byc.Cewka do oporu.
    Sprawdz rowniez rezystancje cewki oraz napiecie cewki obracajac oske silnika.
  • #6 3602984
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1406
    Magnes wkręciłeś na kleju?Ja smaruję gwint zwykłym butaprenem.
  • #7 3603643
    teridar
    Poziom 18  
    Posty: 506
    Pomógł: 20
    Ocena: 20
    Na razie wkręciłem na sucho, aby sprawdzić czy działa. No i nie działa. Jaka powinna być rezystancja cewki, oraz jakie jest napięcie na niej indukowane?
    Po dokładnym pomiarze cewki, wyszła rezystancja w granicach 57 ohm, natomiast pokręcajac lekko magnesem indukuje się około 20 mV.
  • #8 3605139
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1406
    To znaczy że tacho jest w porządku.Sprawdź jednak ten triak.
  • #9 3605543
    teridar
    Poziom 18  
    Posty: 506
    Pomógł: 20
    Ocena: 20
    Problem rozwiązany. Rozebrałem jeszcze raz tachometr, poskładałem, rozłączyłem i wyczyściłem tlenki ze złącza silnika, to samo ze złącza podpiętego do modułu, i pralka zaczęła pracować normalnie. Dziękuje wszystkim kolegom za pomoc. Temat do zamknięcia.

Podsumowanie tematu

✨ Pralka Electrolux EW 815F po sześciu latach pracy zaczęła wykazywać nieprawidłowe obroty podczas prania i płukania, przypominające wirowanie, co powodowało silne szarpnięcia i przesuwanie się urządzenia. Przyczyną problemu okazał się tachometr silnika – magnes na osi silnika wykręcił się i uszkodził, co powodowało błędne sygnały. Po demontażu tachometru i ponownym złożeniu z użyciem preparatu zabezpieczającego gwint, problem nie ustąpił. Sprawdzono rezystancję cewki tachometru (około 57 Ω) oraz indukowane napięcie (~20 mV), co wskazywało na prawidłowe działanie tachometru. Zasugerowano również kontrolę triaka na płytce sterownika, który steruje silnikiem. Ostatecznie problem rozwiązało rozebranie tachometru, oczyszczenie tlenków na złączach silnika i modułu sterującego, co przywróciło prawidłową pracę pralki.
REKLAMA