Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka ELECTROLUX EW 815F - wysokie obroty na praniu

teridar 21 Lut 2007 21:07 3417 8
 • #1 21 Lut 2007 21:07
  teridar
  Poziom 18  

  Witam, po około sześciu latach bezawaryjnej pracy, pralka przypomniała o swoim istnieniu. Problem polega na tym, że w trakcie prania wszystko przebiega prawie normalnie, tzn nalewa wodę, podgrzewa, programator się przestawia, natomiast obroty lewo-prawo w trakcie prania są takie, jak do wirowania. Wygląda to tak, że pralka z całym tym praniem i wodą nagle zaczyna sie obracać jak do wirowania na jakieś 3 sekundy, staje, ma kilkadziesiąt sekund przerwy i dalej to samo. Dzieje sie to zarówno w trakcie prania, jak i płukania. Po takim praniu na skutek szarpnięć pralka wyjeżdża pól metra do przodu hehe. I co z tym fantem począć ?dziękuję za każdą sugestię.

  0 8
 • Pomocny post
  #2 21 Lut 2007 21:16
  jmk
  Poziom 28  

  Sprawdź prądniczkę tachometru- może jest rozkręcona- części takich jak magnes na gwincie i koronka poszukaj pod pralka- radzę bez uzywania odkurzacza, a potem poskładaj do kupy , magnes wkręć na Loctite- tylko nie klej sekundowy, ale preparat przeciwdziałajacy odkręcaniu śrub, włoż cewkę i zamknij od zewnatrz koronką.
  Powinno zakończyć sprawę.
  To tacho jest z drugiej strony wałka silnika , schowany pod zbiornikiem, więc ja pochyl i popatrz, wody nie musisz wylewać.

  0
 • #3 21 Lut 2007 21:59
  cezet
  VIP Zasłużony dla elektroda

  A może zwarty triak?

  0
 • #4 21 Lut 2007 23:12
  teridar
  Poziom 18  

  Witam ponownie.
  Po wizji lokalnej stwierdzam, że istotnie, wykręcił się magnes z osi silnika i wypchnął cewkę aż do końca metalowej osłony tachometru. Okrągły magnes musiał się ocierać o nabiegunniki cewki, ponieważ są w nim małe ubytki na środku o głębokości ok. 1 mm, natomiast na nabiegunnikach pozostało trochę roztartego magnesu. Po poskładaniu tego wszystkiego do kupy, dalej to samo. I teraz pytanie? Jak głęboko ma być nasadzona cewka i koronka ? do oporu ? I drugie pytanie: czy uszkodzenia magnesu mogą powodować błędne działanie tachometru ?
  W którym miejscu jest triak, o którym wspomniał cezet?
  Mam rozumieć, że triak steruje silnikiem. W takim razie jeżeli by był przebity, silnik obracałby się cały czas, a u mnie jak wspomniałem robi przerwy.

  0
 • #5 21 Lut 2007 23:28
  axxx
  Specjalista AGD

  witam!
  Triak znajduje sie na płytce sterownika i przytwierdzony jest do radiatora.
  Lekkie uszczerbki magnesu moga byc.Cewka do oporu.
  Sprawdz rowniez rezystancje cewki oraz napiecie cewki obracajac oske silnika.

  0
 • #6 22 Lut 2007 11:59
  cezet
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Magnes wkręciłeś na kleju?Ja smaruję gwint zwykłym butaprenem.

  0
 • #7 22 Lut 2007 15:07
  teridar
  Poziom 18  

  Na razie wkręciłem na sucho, aby sprawdzić czy działa. No i nie działa. Jaka powinna być rezystancja cewki, oraz jakie jest napięcie na niej indukowane?
  Po dokładnym pomiarze cewki, wyszła rezystancja w granicach 57 ohm, natomiast pokręcajac lekko magnesem indukuje się około 20 mV.

  0
 • #8 22 Lut 2007 20:55
  cezet
  VIP Zasłużony dla elektroda

  To znaczy że tacho jest w porządku.Sprawdź jednak ten triak.

  0
 • #9 22 Lut 2007 22:18
  teridar
  Poziom 18  

  Problem rozwiązany. Rozebrałem jeszcze raz tachometr, poskładałem, rozłączyłem i wyczyściłem tlenki ze złącza silnika, to samo ze złącza podpiętego do modułu, i pralka zaczęła pracować normalnie. Dziękuje wszystkim kolegom za pomoc. Temat do zamknięcia.

  0