Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnictwo indukcyjne czas nagrzewania

24 Lut 2007 15:41 5633 9
  • Poziom 11  
    Mógłby ktoś opisać na czym polega ten typ nagrzewania? Wiem, że wykorzystuje się tu indukowanie prądów wirowych w materiale nagrzewanym pod wpływem pola magnetycznego (o ile się nie mylę). Prosiłbym o dokładniejsze wytłumaczenie, co powoduje, że element nagrzewany się nagrzewa. I jakie ten element musi spełniać wymagania?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    materiałem nagrzewanym musi być metal
    dziła to na zasadzie takiej samej jak transformator z tym że jest tylko jedno uzwojenie rolę drugiego pełni wsad
    wsad nagrzewa się pod wpływem przepływającego przez niego prądu
  • Poziom 11  
    A co do wsadu to czy lepszy przewodnik nagrzeje się szybciej? O ile wiem moc grzania zależy od częstotliwości, ale załóżmy, że wsadzę jako wsad raz aluminium, a raz stal. co nagrzeje się prędzej do określonej temperatury?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    to jest tak że np. piece do topienia metali kolorowych są to piece kanałowe (rdzeniowe) i zasilane są prądem o częstotliwości sieciowej, a piece do stali i metali szlachetnych są to piece tyglowe i zasilane prądem o częstotliwości do 10kHz za pomocą przekształtników tyrystorowych
    Im bardzie zwiększymy częstotliwość tym mniej będzie się nagrzewał środek wsadu tzw. "naskórkowość"
    co do temp. nagrzania to szybciej zostanie osiągnięta przy Al
    ale nie jestem pewny czy można to porównywać bo tak jak pisałem dla stali i dla aluminium używa się innego pieca (innej metody)
  • Poziom 36  
    W piecu, do którego link jest wyżej, aluminium nie chciało się grzać W OGÓLE. Prawdopodobnie dlatego, że jest za mało stratne. Ale jak już kolega napisał zależy to od rodzaju pieca.

Fizycznie zasada takiego nagrzewania jest jak w przypadku zwykłej grzałki. Metal, nie będący przewodnikiem idealnym, grzeje sie pod wpływem prądu, który przez niego przepływa. Różnica jest taka, że w piecu indukcyjnym przepływ prądu jest spowodowany zmiennym polem magnetycznym, a nie jak w przypadku grzałki różnicą potencjałów przyłożonych do krańców przewodnika.
  • Poziom 20  
    Naprawiałem kiedyś takie piece angielskiej firmy RADYNE
    Do wytopu stali o mocach od 100 do 250 kW
    Pracował na falowniku tyrystorowym o f = 2,5kHz .W tygiel mieściło sie 100 kg stali którą piec topił do t =1600 st. C w czasie 1h do 1,25h
    Do wytopu aluminim o mocy 500 kW i f =250Hz
    W tyglu mieściło się 500 kg AL czas topienia do 50 min
  • Poziom 33  
    Topienie metali to nie wszytsko. Przy hartowaniu powierzchniowym używa się bardzo wielkiej częstotliwości (na przykład w paśmie 27 MHz) co by materiał hartowany nagrzał się tylko na powierzchni (zjawisko naskórkowości)
  • Poziom 20  
    W piecach do hartowania firmy Elcal z Łodzi f=440kHz
    Moce tych pieców pracyjących u nas wynosiły od 30 do 60 kW
  • Poziom 36  
    Dzisiaj się trochę pobawiłem, i wyszło na to że aluminium grzeje się lepiej przy niższych częstotliwościach. Grzało mi się najbardziej przy 15kHz, na niższą nie mogłem zejść bo driver już nie wyrabiał :P