logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak przetestować tranzystor BU208A po odlutowaniu?

kamil22 23 Wrz 2003 17:19 5749 12
REKLAMA
  • #1 336137
    kamil22
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Kompletnie nie znam się na elektronice, ale ojciec poprosil mnie abym to sprawdził w internecie.. wiec prosze szanownych uzytkownikow tego forum o odpowiedz...

    Jak sprawdzić czy odlutowany BU208A jest dobry?









    przeniesiony [krzysiek]
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 336263
    Marek K.
    Poziom 14  
    Posty: 68
    Pomógł: 2
    zmierz na mierniku
  • REKLAMA
  • #4 336563
    psine.pl

    Specjalista Serwis Elektroniki
    Posty: 2354
    Pomógł: 133
    Ocena: 328
    Witam. Patrzac na tranzystor od przodu mamy nozki BAZA KOLEKTOR EMITER

    Dotykajac bazy (czerownym przewodem miernika - plusem) a czarnym najpierw KOLEKTORA A POZNIEJ EMITERA otrzymamy wskazanie okolo 500 do 700 mV (miernik ustawic na symbol DIODY) . Jezeli obie wartosci w miare rowne to ok !

    Nastepnie sprawdzamy miernikiem odwrotnie (czarny baza) tu wartosci nieskonczone (w zaleznosci od miernika bedzie sie swiecic tylko 1)

    ostatecznie sprawdzamy pomiedzy EMITEREM I KOLEKTOREM - tu w obie strony brak przejscia (wartosc nieskonczona)

    Pozdrawiam
    Marek
    Konto firmowe:
    PSINE.PL
    ul.Karczówkowska 8A, KIELCE, 25-019 | Strona WWW: https://www.psine.pl
  • #5 336974
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    Zdaje się, że tranzystor BU208A jest w obudowie TO-3, i ma dwie nóżki, a kolektor jest na obudowie. Zobacz do jakiegoś katalogu tranzystorów. Po za tym się nie czepiam :), wszystko się zgadza, ale tylko w przypaku tranzystorów NPN.
  • #6 336990
    oldboy
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 8453
    Pomógł: 769
    Ocena: 536
    Rysunek obudowy w załączniku.
    Załączniki:
    • BU208A.jpg (73.92 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #7 337001
    SlaweK
    Poziom 43  
    Posty: 11964
    Pomógł: 917
    Ocena: 913
    Sprawdzanie tranzystorów to w elektronice jak amen w pacieżu, znajdziesz w każdej książce z podstawami elektroniki ładny rysunek który pokazuje jak się mierzy tranzystor omomierzem lub testerem diod. Na rysunku jest w ktorą stronę ma przewodzić a w którą nie. Jeśli wie jak się sprawdza diodę to dla uproszczenia przyjmijmy że tranzystor to dwie diody połączone anodami (npn npo BU208 lub katodami w typie pnp)

    Na szczęscie BU208 pada zwykle na zwarcie i uszkodzenie jest zwykle oczywiste choć z zewnątrz nie widać śladów przegrzania, osmolenia itp.
    I jest to tranzystor o dużych prądach więc można go sprawdzać bateryjką i zaróweczką od latarki.

    Z wzgledu na to że ten tranzystor zwykle pracuje w układach przetwornic i układów WYSOKIEGO NAPIĘCIA , panują na nim napięcia ponad 1000V jest to miejsce bardzo niebezpieczne.

    PORADŹ OJCU BY JAK NIE ZNA PODSTAW TO DLA SWOJEGO I INNYCH BEZPIECZEŃSTWA NIE ZABIERAŁ SIĘ ZA TAKIE NAPRAWY. TUTAJ NAPRAWDĘ NIE MA ŻARTÓW!!!

    SławeK
  • #8 338046
    sabret
    Poziom 22  
    Posty: 574
    Pomógł: 39
    Ocena: 159
    zgadzam się z poprzednikiem . Wszystkie te w-wym. opisy nie do konca pokrywają sie z żeczywistoscią ponieważ w obudowie tranzystora może być włożony np. rezystor i wtedy pomiary wskazują na uszkodzenie tranzystora a w żeczywistości jat ok. Dzieje się tak w przypadku niektórych tranzystorów wysokonapięciowych.
    pozdrawiam.
  • #9 338082
    marian-48
    Poziom 21  
    Posty: 574
    Pomógł: 4
    Ocena: 31
    Kol sabret a co powiesz na złącze C-E jeżeli to złacze jest spięte diodą bo są i takie tranzystory. Pomiar omomierzem może także wprowadzić w błąd.
  • #10 338097
    SlaweK
    Poziom 43  
    Posty: 11964
    Pomógł: 917
    Ocena: 913
    Panowie. Wyraźnie było napisane o BU208A a ten nigdy nie był z diodą czy opornikiem. A co do pomiarów przy miernikami to zdarzają takie uszkodzenia które na miernik niegdy nie wykryjesz (przebicie lawinowe) ale w przypadku tego tranzystora spotyka się 1:1000. Więc nie róbcie zielonemu wody z mózgu o ile jeszcze żyje i czyta te listy.

    SławeK
  • #11 338253
    czekuz
    Poziom 11  
    Posty: 42
    Ocena: 3
    Prosta sprawa: Przeważnie w większości uszkodzeń tranzystorów wys. nap wiążą się z przebiciem złącza "baza-kolektor" , zatym miernik ustaw na zakres " MEGA-OMY i czarną końcówką -"minusem" podłącz do obudowy tranzystora bądz do srodkowej elektrody (w zależności czy tr. jest w obudowie izolowanej) a końcówką czerwoną "plusem" do elektrody "B" (baza) - miernik nie powinien mieć jakichkolwiek wskazanń . także tak samo wzgledem elekrtody "E" (emiter). Jeśli zaś są wskazania (przewaznie "0" omow ) znaczy to ,że tranzystor jest uszkodzony.

    czekuz
  • REKLAMA
  • #12 338599
    oldboy
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 8453
    Pomógł: 769
    Ocena: 536
    I na tym prostym przykładzie można się przekonać, że rada typu 2+2=4 na nic się zdaje, po prostu trzeba nabyć pewnego doświadczenia aby poruszać się w miarę pewnie w obszarze elektroniki a ściślej, techniki półprzewodnikowej nie mówiąc już o serwisie gdzie takie pytania jednoznacznie dyskwalifikują w pracy ze sprzętem.
  • #13 338691
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1878
    Pomógł: 13
    Ocena: 123
    Nie, dalej tego postu kontynuować nie będziemy. Mam uzasadnione podejrzenia że nasi eksperymentatorzy nie mają pojęcia co czynią, a na 100% nie mają uprawnień do grzebania w obwodach wysokonapięciowych. Dział Początkujący nie służy temu, abyporuszać tu takie sprawy. Przykro mi, ale jako osoba odpowiedzialna za ten dział ten temat zamykam.

Podsumowanie tematu

✨ Tranzystor BU208A, zwykle w obudowie TO-3, ma dwie nóżki oraz kolektor na obudowie. Pomiar poprawności tranzystora można wykonać miernikiem w trybie testu diody, sprawdzając napięcie przewodzenia między bazą a emiterem oraz bazą a kolektorem (około 500-700 mV w kierunku przewodzenia, brak przewodzenia w kierunku przeciwnym). Między emiterem a kolektorem nie powinno być przewodzenia w żadną stronę. Należy jednak pamiętać, że w niektórych tranzystorach wysokonapięciowych mogą występować elementy dodatkowe (np. rezystory lub diody) wpływające na pomiary, co może wprowadzać w błąd. BU208A nie posiada takich elementów wewnętrznych, a uszkodzenia najczęściej objawiają się zwarciem. Ze względu na zastosowanie w układach wysokiego napięcia (ponad 1000 V) i dużych prądów, testowanie i naprawa tego tranzystora wymaga doświadczenia i zachowania szczególnej ostrożności. Pomiar omomierzem na wysokim zakresie (megaomy) między obudową a elektrodami bazy i emitera nie powinien wykazywać przewodzenia; wskazanie niskiej rezystancji oznacza uszkodzenie. Wątpliwości co do pomiarów i bezpieczeństwa pracy z tym tranzystorem skutkowały zamknięciem dyskusji na forum.
REKLAMA