Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystory - szybkie sprawdzenie

05 Paź 2002 03:33 62087 55
  • Poziom 29  
    Jest to post jaki wysyłałem niektórym osobom na forum - hyba tu powinien też być :wink:
    Jeżeli masz miernik uniwersalny z zakresem do pomiaru diod to każdy tranzystor bipolarny (zwykły) jest zbudowany z dwóch diod i mieży się go jak diody, rysunek objaśnia wszystko, warto pomierzyć wszystkie tranzystory w końcówce mocy wzmacniacza
    PS
    Na tranzystory mocy, tylko pseudo fachowcy mówią końcówki.
    Wzmacniacz końcowy (końcówka) to tranzystory mocy, tranzystory sterujące, odwracające, i wszystkie elementy do okoła (rezystory, kondensatory, itp), najczęściej oddzielna płytka, z oddzielnym zasilaniem.
    Pozdrawiam i przyjemnej nauki elektroniki

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Serwisant
    Najpierw treba by napisać jak sprawdzić diodę.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    :arrow: dwaserwis powiedz lepiej ze mi wyslales ten post mam troche cywilnej odwagi zeby to powiedziec i zapewniam cie ze wiem co to jest koncowka mocy :P
  • Poziom 39  
    Tomi:
    moze napiszesz cos o diodzie, rodzaje i pomiary.
    Chetnie poczytamy. :lol:
  • Poziom 43  
    http://mops.uci.agh.edu.pl/~sskrzyni/optyka/led-p.htm - tu macie diody LED - ale jest byk :)))

BYK:
    Code:

Dioda elektroluminescencyjna (LED) i [u]fototranzystor[/u] są elementami półprzewodnikowymi przetwarzającymi energię elektryczną na energię promieniowania świetlnego.

fototranzystor reaguje na promieniowanie elektromagnetyczne

FOTOTRANZYSTOR
    Nowa encyklopedia powszechna PWN © Wydawnictwo Naukowe PWN SA

FOTOTRANZYSTOR [gr.-łac.], tranzystor, w którym wartość prądu elektr. wyjściowego zależy od natężenia padającego promieniowania elektromagnetycznego (zwykle opt.). Przebieg procesów zachodzących w fototranzystorze pod wpływem promieniowania jest uwarunkowany wewn. zjawiskiem fotoelektrycznym; możliwa jest przy tym praca fototranzystora zarówno na zasadzie fotodiody, jak i fotoogniwa. Fototranzystor może mieć końcówkę bazy wyprowadzoną na zewnątrz obudowy — jest wtedy elementem bardziej uniwersalnym, gdyż może być sterowany jednocześnie elektr. i optycznie. W porównaniu z fotodiodą fototranzystor ma dużo większą czułość (ze względu na wzmocnienie prądowe), ale też większy prąd ciemny, większą bezwładność i większą zależność parametrów od temperatury. Za szczególny rodzaj fototranzystora można uważać fotodarlington, tj. monolityczny scalony podzespół, w którym dwa fototranzystory tworzą układ Darlingtona; element ten dzięki podwójnemu wzmocnieniu osiąga b. dużą czułość na promieniowanie. Fototranzystory są stosowane jako fotodetektory w transoptorach, czujniki fotoelektr. w automatyce i in. układach pomiarowych.

Co do tranzystorów tranzystor to dwie diody jakgdyby patrząc od zewnętrza wewnętrznie w tranzystorze wyczyniaja się inne códa o jakich mozemy się dowiedzieć. diody sa zrosniete jakgdyby jednym zlaczem (raz mamy do czynienia z kombinacją npn a raz pnp... to znaczy zlacza na siebie odzdiaływuja bipolarnie...

w nowszysch tranzystorach (nowszych dla literatury z lat 70-tych)
    colektor i emiter jest inaczej domieszkowany i rozwija się technologia epitaksjalno-planarna...

o tranzystorach można mówic godzinami 3 układy pracy WB, WK, WE... i rózne wzmocnienia...

to tylko tranzystory bipolarne a przeciez to tylko jeden z typów tranzystorów

Walczmy z blędami na polskich stronach
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    :!: Sprawdzanie tranzystora ogólnie przedstawione zostało poprawnie, proszę jednak pamiętać że w praktyce tranzystory mocy np w odchylaniu mają dodatkowe elementy wenętrzne: np dioda katodą do kolektora i anodą do emitera lub rezystor kilkadziesiąt omów między bazą a emiterem.
  • Poziom 43  
    tranzystory MOSFET mają dodatkowe bajery uniemożliwiające się zatykanie ich to znaczy występowanie fektu tyrystorowego... bramka wlacza obwód gdy wylączymy prąd bramki (w tyrystorze) prąd płynie dalej przez anode i katode... w MOSFETOWYCH bez zabezpieczeń możliwe była taka ewentualność że napięcie podane na bramke powodowało przewodzenie złącz źródlo - dren az do momentu wyłączenia zasilania. jakakolwiek zmiana napięcia na bramce nic nie powodowała
  • Poziom 43  
    serwis napisał:

Tremolo;
    Cytat:
    Walczmy z blędami na polskich stronach

Jakie błędy masz na myśli ? jeżeli ortograficzne, a elektroda to polska strona, to popieram .

chodziło mi o błędy od kiedy fototranzystor jest elementem emitującym światło?
    ""
    Dioda elektroluminescencyjna (LED) i fototranzystor są elementami półprzewodnikowymi przetwarzającymi energię elektryczną na energię promieniowania świetlnego.
    ""
    to znalazłem na pewnej stronie i to był błąd. fototranzystor reaguje na światlo... podlączałem nawet do zasilania i nie świecił :))) za to często jest w wylacznikach zmierzchowych

----- [i]
    w sumie sam z sobą powalczyłem... w wyniku moich wnikliwych badań nad diodami diody led reaguja na zmiane natężenia oświetlenia... ale w idealnej diodzie chodzi chyba o działanie w druga strone
  • Poziom 37  
    Proszę tego postu nie zamieszczać, i nie straszyć Regulaminem.Jeżeli go usunąłem, to miałem konkretny powód.
  • Poziom 37  
    Cytat:
    Uprzejmie proszę o zapoznanie się z Regulaminem forum Elektrody i tematem Warunki otrzymania upomnienia

Uprzejmie informuję,że zapoznałem się ze wskazanym regulaminem, i zrobiłem to co należało zrobić w tym przypadku.

A strasząc kogoś niebieską kartką,samemu trzeba być nieskazitelnym.

Temat uważam za zakończony :!:
  • Poziom 16  
    Zauważyłem że nietórzy uczestnicy tego forum rozwijają banalne tematy
    chyba tylko po to żeby nabić sobie punktów.Bo jeżeli nikt nie pyta jak działa tranzystor to po co umieszczać tego typy tematy w tym miejscu.Wydaje mi się,ze gdybm chciał zaciągnąć tego typu informacji
    to wszedłbym na strony bibliotek i tam szukał informacji.Poza tym na pole
    elektromagnetyczne działają inne przyrządy a nie foto tranzysyory jak sama nazwa wskazuje.Ludzie mniej tego typu postów bo to zniechęca do
    dalszego przeglądania postów.No może za wyjątkiem dwóch ostanich.Nie wymądrzajmy się jeden przed drugim,tylko zajmujmy się konkretnymi
    tematami.Jeżeli kolego zauwarzyłes błąd na innej witrynie to tam trzeba było zwrócić uwagę.a nie przepisywać to samo tutaj.
  • Poziom 14  
    :arrow: Henryk: opanuj sie i zobacz ile dwaserwis (bo to on zalozyl temat) ma punktow :wink: .
  • Poziom 27  
    :arrow: henryk zamiast sie madrzyc i pisac pierdoly napisz jak dziala tranzystor chetnie poczytam a uzytkownikom o ktorych pisales ze nabijaja punkty akurat tych punktow nie brakuje to chyba tobie by sie troche przydalo :D pozdrawiam oczywiscie mozesz popczuc sie urazony i zglosic to do szefa :P
  • Poziom 15  
    a jak to sie ma do ukladu dren itp.
    ktore piny miezyc ?
  • Poziom 20  
    Panie Tremolo. Prawda jest taka, że dioda LED nie tylko emituje światło ale w niewielkim stopniu też reaguje na nie. O tym trzeba też powiedzieć. W niektórych źle zaprojektowanych układach mocno oświetlona dioda LED wytwarzając niewielki prąd w jej obwodie, uniemożliwia poprawne działanie układu.
  • Poziom 43  
    zgadza się :) ale to pomijalne . Jak każdy półprzewodnik. reaguje na promieniowanie jonizacyjne, pole elektryczne, magnetyczne,ciepło,,itp.itd...cechy te uzupełniają się pod warunkiem zastosowania odpowiednich domieszek itp.. ale liczy się tez przeznaczenie układu. W końcu dojdziemy do wniosków że wszystko na wszystko reaguje. Jakbyśmy mieli duży czarny rezystor i wsadzili na słońce i nagrzewali to też w końcu by działał na promieniowanie podczerwone...Jakbyśmy mieli kondensator z czarnych wielkich blach z dielektrykiem powiedzmy nieźle rozszerzalnym plastikiem to taki nagrzeany cód techniki również reagował by na ciepło. - rozszerzalność szczeliny dala by się we znaki - termorsator?

A może ktoś zna więcej nietypowych zastosowań układów "typowych". Np tranzystor w roli rezystora nieliniowego, tranzystor z uciętą jedną elektrodą, tranzystor w sprzężeniu termicznym z czymś co daje dużo ciepła... silniczek w roli prądnicy, zastępczy układ tranzystora jednozłączowego (dwubazowa dioda czy coś takiego :)

Artur79 -> co do drenu zapewne Ci chodzi o tranzystory JFET to najprościej je sprawdzić wsadzając w prosty układ, aby sprawdzić jak ów tranzystor przełącza...
  • Poziom 2  
    kup sobie zestaw jabel do spr tranzystorow
  • Poziom 2  
    witam wszystkich
    jest jakiś sposób sprawdzenia tranzystora (bipolarnego) nie wylutywowując go z układu
    sprawdzenie :dobry/zły
    mkbs
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Misiek.Power, to co napisałeś o szybkim sprawdzaniu tranzystorów bipolarnych to nic dodac, nic ująć.
    Jesli chodzi o ocenę bety to ja polaryzuję złącze C-E swoim omomierzem (zgodnie dla normalnej polaryzacji danego tranzystora), jednym palcem dotykam bazy a drugim do końcówki + (dla npn) lub - (dla pnp) i obserwuję spadek rezystancji złącza C-E (im większy spadek tym większa beta). Oczywiście nie jest to żaden pomiar tylko porównanie np. kilku identycznych tranzystorów.
    Co do sprawdzania tranzystorów bez ich wylutowywania z układu to nie jestem przekonany do wiarygodnosci takich badań (przy Up< od napięcia "otwarcia" złącza będzie to chyba pomiar wypadkowej rezystancji elementów zewnętrznych).
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    lakrymator napisał:
    Misiek.Power, to co napisałeś o szybkim sprawdzaniu tranzystorów bipolarnych to nic dodac, nic ująć.
    Jesli chodzi o ocenę bety to ja polaryzuję złącze C-E swoim omomierzem (zgodnie dla normalnej polaryzacji danego tranzystora), jednym palcem dotykam bazy a drugim do końcówki + (dla npn) lub - (dla pnp) i obserwuję spadek rezystancji złącza C-E (im większy spadek tym większa beta). Oczywiście nie jest to żaden pomiar tylko porównanie np. kilku identycznych tranzystorów.
    Co do sprawdzania tranzystorów bez ich wylutowywania z układu to nie jestem przekonany do wiarygodnosci takich badań (przy Up< od napięcia "otwarcia" złącza będzie to chyba pomiar wypadkowej rezystancji elementów zewnętrznych).
    Pozdrawiam

dodac mozna, ze dla mierzonej malej bety nalezy poslinic palce
    i mocniej wbijac wyprowadzenia w opuszki palcow dla uzyskania wskazan :lol:

mozna pojsc daleji stwierdzic, ze beta tranzystora, jest odwrotnie proporcjonalna, do bulu jaki odczuwamy (dla wskazan odniesienia ) a wprost proporcjonalna do stopnia suchosci palcy (czy co tam przytykamy)
    :wink:
  • Poziom 16  
    Ale tu nie ma mowy o jakichkolwiek pomiarach 8O .
    Temat: szybkie sprawdzanie tranzystorów.

Mam też pytanie: jak w FET można szybko i jednoznacznie odróżnić dren od żródła ?
    Pozdr.

ps. Zamiast ślinić palce można dać stały rezystor.
  • Poziom 10  
    Kurde ale mi się zamieszało. A więc tak mam tranzystor w wyszukiwarce elementów szukam go i sprawdzam któro to B, C i E, dysponuje miernikiem elektronicznym przełanczam go na test diody i czerwony kabelek (heh) podłanczam pod B a czarny najpierw pod E a potem pod C, dla E wyświetla mi 604 mV a dla C 590 mV. Jak mam odbierać te informacje? (tranzystor jest wylutowany) Głównie mi chodzi o to czy nie jest spalony
  • Poziom 12  
    Tremolo napisał
    A może ktoś zna więcej nietypowych zastosowań układów "typowych".

W dawnych (czyt komunistycznych) czasach kupiłem felerne tranzystory 2N3055 , z których zdejmowałem wieczko i łączyłem seregowo i równolegle <"nie pamiętam teraz które złacze BC czy BE w każdym razie to z podłączone drutem z wierzchem struktury krzemowej co było widać po otwarciu tranzystora - delikatnym otwarciu">. Wystawiałem zmontowany taki układ na słońce i miałem pierwszą w swoim życiu baterię słoneczną.

Wydajność była znikoma coś koło 7-10 mA w pełnym słońcu ale zawsze to było coś.

Pozdrowienia
    Tomasz B.
  • Poziom 14  
    A czy ktoś zna metodę sprawdzania tranzystorów bez ich wylutowywania z płytki, lub wie gdzie szukać schematu takiego próbnika, schemat takiego próbnika znalazłem w książce" Konstrukcje krótkofalarskie dl początkujących", może ktoś zna lepszy, takim próbnikiem można bardzo szybko sprawdzić tranzystor.