Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nokia 7161VT /6330VT/ pali tranzystor linii.

nadawca 03 Mar 2007 15:13 1475 16
 • #1
  nadawca
  Level 28  
  Tranzystor ulega zniszczeniu podczas uruchamiania tv . Zaskakuje wn i koniec . Napiecie zasilania dobre , wymieniłem kondensatory , diody w kolektorze , zimne luty . Poprawnego kształtu impulsów H nie mogę z przyczyn oczywistych sprawdzić. Może macie jakiś pomysł bo już mi brakuje BU.... .
 • #2
  stanislaw piechucki
  Level 36  
  Sprawdz trafo WN,szeregowo z kluczem daj opor ok.20 ohm duzo wat i patrz czy sie odpali,sprawdz wszystko od generatora H do bazy klucza.Tymczasem.
 • #4
  ALUŚ
  Level 36  
  Witam .

  Jeżeli wszystko w kolektorze wymieniłeś , to teraz wymień w bazie .
  Zimne luty w koło dokładnie i na cewkach, albo trafo uszkadza .
 • #5
  nadawca
  Level 28  
  Dziękuję za liczne odpowiedzi. Trafopowielacz jest dobry. Sprawdzałem testerem / kiedyś był opisany w SE - gen H od elektrona itd / . Na nim w.n startuje kineskop swieci -linia V. Elementy w bazie w tym tv są troche nietypowe - sterowanie z trafa przetwornicy . Pozostaje mi generator na TDA8372 . Zrobię próbę z opornikiem w +B może uda mi się sprawdzić poprawność kształtu imp. ster. H.

  Zrobiłem próbe z opornikiem / 23ohm/ to samo . To trwa ułamek sekundy.
 • #6
  Zdzisław Osmulski
  Level 30  
  Na moim schemacie z SE nie ma takiego scalaka ,jest MC4400.Jeśli jest tam TEA5170 to koniecznie wymień C787 i C507.Żeby nie niszczyć S2000 to uruchamiaj bez niego i obciąż żarówką zamiast S2000.Do wyprowadzeń BE wlutuj diodę aby spełniała rolę złącza BE i wtedy sprawdzisz oscyloskopem kształt sterowania .Metoda sprawdzona przez innych ja też korzystam.
 • #7
  nadawca
  Level 28  
  Korzystam ze schematu itt nokia 6330vt z SE. Synchro gen na TDA8372. Metody z diodą nie znałem ; bedę zaraz cwiczył.
 • #8
  amik9m
  TVs specialist
  W podanym wyżej linku
  amik9m wrote:
  Przetnij obw. '+B', wstaw tam rezystor ok. 100R/25W lub żarówkę 150W
 • #9
  nadawca
  Level 28  
  20R to był za mały , 100R to dobra wartość . Stwierdziłem , że na bazie BU.. jest trochę za mala amplituda napięcia powinno być 12Vss a jest około 11V i trochę różni się kształtem - brakuje jednej "ujemnej szpilki". Również napiecie z TDA8372 różni się nieco / minimalnie / kształtem od tego na schemacie . Czyli chyba przyczyną tego wszystkiego jest sterowanie na tda8372 / niestety nie posiadam aplikacji tego scalaka/.
 • #10
  amik9m
  TVs specialist
  Narysuj może ten przebieg. Zobacz, jak wyglądają impulsy wyjściowe z trafopowielacza. Zmierz prąd w obwodzie +B (pośrednio - przez pomiar spadku napięcia na tym zabezpieczajacym rezystorze).
  Sprawdź, czy przy włączeniu nie występują za duże napięcia z przetwornicy.
  Zmierz w.n.

  Podaj wyniki i wnioski.
 • #11
  nadawca
  Level 28  
  Telewizor "odpalił" i jak na razie nie psuje BU.. . Co było nie wiem i to mnie martwi ! . Może mimo wszystko zimne luty ? . Metoda z opornikiem w +B a tym bardziej z diodą nie jest metodą dobrą do sprawdzania poprawności kształtu i napięcia ster. H . Może wprowadzić w błąd i tak też i mnie wprowadziła w błąd. Kształty przebiegów w znaczny sposób różniły się od tych na schemacie już od TDA8372 i całkiem niepotrzebnie zasugerowałem się , że błędu należy szukać już od tego stopnia. Natomiast metoda z dużym oporem w +B dobrze chroni tranzystor linii przed uszkodzeniem i można spokojnie robić przerózne próby ze sterowaniem H. Przy bardzo silnym opukiwaniu płyty wkrętakiem trochę zaczęło mieszać i można na spokojnie sprawdzić płytę na obecność zimnych lutów. I oczywiście przy pełnym napięciu zasilania i poprawnie pracujacej linii wszystkie przebiegi są zgodne ze schematem.
  Dziękuję wszystkim za wszelkie uwagi i pomoc . Na razie wygrzewam tv.
 • #12
  Remeknapr
  Level 33  
  nadawca wrote:
  Metoda z opornikiem w +B a tym bardziej z diodą nie jest metodą dobrą do sprawdzania poprawności kształtu i napięcia ster. H . Może wprowadzić w błąd i tak też i mnie wprowadziła w błąd.


  Mówisz, że metoda z diodą zamiast złącza B-E jest zła? Moim zdaniem to jedna z najlepszych metod bezpiecznego obejrzenia tego impulsu.

  Pozdrawiam Remeknapr
 • #13
  nadawca
  Level 28  
  Może nie w pełni zła . Ale w moim przypadku nie pokazała mi poprawnego kształtu impulsu . Oczywiscie moge stwierdzic czy jest impuls i jego przyblizony kształt.
 • #14
  Remeknapr
  Level 33  
  nadawca wrote:
  Może nie w pełni zła . Ale w moim przypadku nie pokazała mi poprawnego kształtu impulsu . Oczywiscie moge stwierdzic czy jest impuls i jego przyblizony kształt.


  Chciałbym uniknąć polemiki, ale forum czytają inni i mogą wyciągnąć fałszywe wnioski. Otóż podtrzymuję twierdzenie, że metoda jest właściwa. Jeśli nie sprawdziła się w Twoim przypadku, to należało by głębiej poszukać przyczyn. Nie chcę rozwijać tego wątku, by nie brnąć w jałową dyskusję.

  Pozdrawiam Remeknapr
 • #15
  nadawca
  Level 28  
  Ja tę metodę zastosowałem po raz pierwszy i jeszcze w tak nietypowym układzie sterowania linią . Jeszcze raz podkreślam - w prawidłowo działającym obecnie tv kształt tego impulsu jest poprawny i nie wiem czy jest sens na siłę starać się uzyskać poprawność tego impulsu na diodzie . Bo może się okazać , że w tym modelu / modelach / tak ma po prostu być nie wiem tego , nigdy tego nie praktykowałem a tym bardziej w tej Nokii.
 • #16
  sq3
  Level 17  
  Gdyby nadal palił to sprawdź i wymień elki po stronie wtórnej przetwornicy.Było opisywane dla nokia 2151 na Elektrodzie i pomogło.Ciężkie i nietypowe,ale elki były powysychane a napięcia dobre i nawet tętnienia całkiem małe przy pomiarach oscyloskopem!!
 • #17
  nadawca
  Level 28  
  Do dzisiaj tv jeszcze pracuje. Wszystkie elki były wymienione na samym początku.