logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podłączenie CB bezspośrednio pod akumulator jakie przewody

Lukasino 15 Mar 2007 20:16 14230 15
REKLAMA
  • #1 3682014
    Lukasino
    Poziom 16  
    Posty: 583
    Pomógł: 2
    Ocena: 71
    Witam serdecznie,

    Chciałbym podłączyć CB bezpośrednio pod akumulator, do tej pory miałem pod zapalniczkę. Jakie kable powinienem użyć ?, czy wystarczą oryginalne? (są cieniutkie). Radio jakie posiadam to TTI 880, kabel w tej chwili jest zabezpieczony bezpiecznikiem 2.5A 250V. Proszę o rady.

    pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 3682136
    mulek
    Poziom 26  
    Posty: 574
    Pomógł: 105
    Ocena: 169
    Witam , oryginalne wystarczą w zupełności , ważne aby nie była uszkodzona izolacja i był sprawny bezpiecznik.
    Pozdrawiam
  • #3 3682185
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3054
    Pomógł: 258
    Ocena: 320
    Im wieksza odleglosc, tym kabel powinien byc grubszy... Inaczej zamiast 13 Volt do radia "dotrze" 10, a to mija sie z celem.
    Najlepiej bedzie jak CB podlaczysz do instalacji radiowej.
  • REKLAMA
  • #4 3682218
    Lukasino
    Poziom 16  
    Posty: 583
    Pomógł: 2
    Ocena: 71
    yes2mike napisał:
    Im wieksza odleglosc, tym kabel powinien byc grubszy... Inaczej zamiast 13 Volt do radia "dotrze" 10, a to mija sie z celem.
    Najlepiej bedzie jak CB podlaczysz do instalacji radiowej.


    Tak też zrobiłem na chwilę ale jak pracowało radio i CB, to szumy był bardziej "słyszalne" .
  • REKLAMA
  • #5 3682600
    SP5ANJ
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 9953
    Pomógł: 1382
    Ocena: 656
    Lukasino napisał:
    yes2mike napisał:
    Im wieksza odleglosc, tym kabel powinien byc grubszy... Inaczej zamiast 13 Volt do radia "dotrze" 10, a to mija sie z celem.
    Najlepiej bedzie jak CB podlaczysz do instalacji radiowej.


    Tak też zrobiłem na chwilę ale jak pracowało radio i CB, to szumy był bardziej "słyszalne" .


    Napisz o jakich szumach mówisz. Jeżeli radio UKF i CB są podłączone w tym samym punkcie to powinno być OK.

    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #6 3682803
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3054
    Pomógł: 258
    Ocena: 320
    A to ciekawe... Ale takie polaczenie z cala pewnoscia jest lepszym rozwiazaniem niz podlaczenie radia do akumulatora. Akumulator jest "na zywca" ladowany przez alternator, wiec roznie to moze byc... Poza tym, nieprawidlowo puszczone przewody (w komorze silnika) beda chlonely - jak gabka - wszelkie smieci z wtrysku, alternatora, silnika krokowego itp.
    Nie oznacza to jednak, ze tak nie da sie, ale w tym przypadku bedziesz zmuszony (na 90%) posilkowac sie kondensatorem odklocajacym (taki jak np. do zwyklego radia samochodowego).
  • #7 3682882
    Lukasino
    Poziom 16  
    Posty: 583
    Pomógł: 2
    Ocena: 71
    Ok, czyli najlepiej kupić jakiś filtr (taki z Allegro) a całość podłączyć pod instalacje z radia?. Co do tych szumów to wygląda to tak. Cb miałem pod zapalniczkę, jak radio było wyłączone, nie było żadnych problemów. Jak radio włączyłem to w CB musiałem squela bardziej podkręcić bo jak nikt się nie odzywał to było takie szu szu szu co jakiś czas może łapał coś z daleka i tak to się teraz objawiało. Jak ktoś coś już mówił to ok. !. Czy masę również podłączyć z instalacji audio?.
  • #8 3682975
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3054
    Pomógł: 258
    Ocena: 320
    Instalacja samochodowa to nie plyta glowna komputera ;)
    Najpierw podlacz, a pozniej bedziesz w stanie porownac... Zapalniczka to chyba najmniej filtrowane "urzadzenie" w aucie.
  • #9 3692308
    Lukasino
    Poziom 16  
    Posty: 583
    Pomógł: 2
    Ocena: 71
    Podłączyłem pod instalacje radia, niestety przy włączeniu radia samochodowego w CB szumy się nasilają. Zamówiłem już filtr do wzmacniacza (Sinuslive) oraz filtr z Allegro do CB. Nie jestem pewien ale wydaje mi się że to przez wzmacniacz wcześniej jak miałem tylko radio, było ok.

    Mam jeszcze pytanie gdy zmieniłem uchwyt antenowy na inny antenę ze stroiłem, a teraz ponownie wróciłem na oryginalne mocowanie (magnes) które było dołączone do tej anteny ML145 to muszę ponownie wykonać strojenie?. Powróciłem do starego uchwytu ponieważ na oryginalnym przy nadawaniu skala na wyświetlaczu z radia pokazywała full (u mnie to 6 kresek) przy nowym uchwycie szła do połowy i po upływie 1/2 sekundy już do końca.
  • #11 3692331
    Lukasino
    Poziom 16  
    Posty: 583
    Pomógł: 2
    Ocena: 71
    SP5IT napisał:
    To jest od przetwornicy impulsowej we wzmacniaczu.
    Michał


    Dzięki czy ten filtr Sinuslive adresu może coś zmienić? (wybrałem tą firmę ponieważ mam już kable sygnałowe z Sinuslive). Wzmacniacze są firmy Boss (2 sztuki Ba 2900 i Ba 2200)

    pozdr
  • #13 3693716
    Lukasino
    Poziom 16  
    Posty: 583
    Pomógł: 2
    Ocena: 71
    SP5IT napisał:
    Nie mam pojęcia. Ja przestałem używać wzmacniacza :) Tanio i najskuteczniej.
    Michał


    haha dobre :) , ale będę walczył dalej , chciałbym jednocześnie korzystać z radia i radia CB jednocześnie :)

    pozdr
  • #14 3693763
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 11589
    Pomógł: 1298
    Ocena: 1681
    Marne szanse.
    Podobnie jest z używaniem radia i pocket PC, różnych ładowarek do telefonów komórkowych itp.
    Śmiecą w eter strasznie.
    Ale próbuj. Daj znać o efektach o ile jakieś będziesz miał.
    Michał
  • #15 3693831
    Lukasino
    Poziom 16  
    Posty: 583
    Pomógł: 2
    Ocena: 71
    SP5IT napisał:
    Marne szanse.
    Podobnie jest z używaniem radia i pocket PC, różnych ładowarek do telefonów komórkowych itp.
    Śmiecą w eter strasznie.
    Ale próbuj. Daj znać o efektach o ile jakieś będziesz miał.
    Michał


    Ok dzięki ;] czekam na filtry i dam znać, a możesz mi odpowiedzieć na drugie pytanie o którym już pisałem wyżej

    "Mam jeszcze pytanie gdy zmieniłem uchwyt antenowy na inny antenę ze stroiłem, a teraz ponownie wróciłem na oryginalne mocowanie (magnes) które było dołączone do tej anteny ML145 to muszę ponownie wykonać strojenie?. Powróciłem do starego uchwytu ponieważ na oryginalnym przy nadawaniu skala na wyświetlaczu z radia pokazywała full (u mnie to 6 kresek) przy nowym uchwycie szła do połowy i po upływie 1/2 sekundy już do końca. "


    pozdr

Podsumowanie tematu

✨ Podłączenie radia CB TTI 880 bezpośrednio do akumulatora wymaga użycia odpowiednio grubych przewodów, zwłaszcza przy większej odległości, aby uniknąć spadku napięcia poniżej 13 V. Oryginalne kable mogą wystarczyć, pod warunkiem, że izolacja jest nienaruszona, a przewód zabezpieczony bezpiecznikiem (obecnie 2,5 A 250 V). Podłączenie do instalacji radiowej samochodu jest zalecane, jednak może powodować zakłócenia i szumy, szczególnie gdy jednocześnie działa radio samochodowe i wzmacniacze (np. Boss BA 2900, BA 2200). W takich przypadkach pomocne są filtry przeciwzakłóceniowe (np. Sinuslive) oraz kondensatory odszumiające. Masa powinna być podłączona do instalacji audio, aby zminimalizować zakłócenia. Wymiana uchwytu antenowego (np. na inny niż oryginalny magnesowy do anteny ML145) wymaga ponownego strojenia anteny, co wpływa na poziom sygnału i wskazania na wyświetlaczu radia CB. Zakłócenia mogą pochodzić także od przetwornicy impulsowej we wzmacniaczu, co dodatkowo komplikuje jednoczesne korzystanie z radia i CB.
REKLAMA