Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie moge wlaczyc komputera

myczek 15 Mar 2007 20:21 1709 8
 • #1
  myczek
  Level 19  
  Witam Wszystkich
  Mam problem z wlaczeniem komputera.
  Po wcisnieciu przycisku wlacz na monitorze widac tylko dane o procku
  nosnikach HD i CDromach i taki blad
  CMOS checksum error - Defaults loaded
  Warining! CPU has been changed
  Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit!


  Dzieki wszystkim za pomoc Laikowi w tej dziedzinie.
  pozdrawiam wszystich
  myczek
 • Helpful post
  #2
  marian1977
  Level 17  
  Jezeli nie restartowales biosu, to wymien baterie na plycie. W tej chwili musisz wejsc do biosu, ustawic zegar i ewentualnie ustawic procesor jezeli pokazuje jakies bledne dane, jezeli nie to najprawdopodobniej wystarczy sam zegar. Na ekranie powinno byc gdzies napisane (najczesciej na dole) jakim przyciskiem wejsc do biosu.
 • Helpful post
  #3
  2852

  Level 17  
  Witam
  Jest to informacja, ze bios plyty głównej utracił ustawienia. Wejdź do biosu poprzez naciśnięcie klawisza Delete lub F2. W biosie naciśnij zakładkę Load Setting Defaults, potwierdź enterem, a następnie poprzez Save&Exit. Po automatycznym restarcie komputer powinien się bezproblemowo uruchomić.
  Pozdrawiam
 • #4
  xtedek
  Level 16  
  Musisz wejsc do biosu (DEL) i ustawic parametry procesora, po czym wyjsc przez Save&Exit. Jak nie pomoże to bateria do wymiany
 • #5
  myczek
  Level 19  
  Dzieki za pomoc
  komputer juz sie wlacza, tylko ze zamias obrazu powitalnego win jest czarny obraz
 • #6
  2852

  Level 17  
  Witam ponownie
  Powodów takiego zachowania może być naprawde wiele i raczej "jednym zdaniem" nikt Koledze tego nie rozwiąże. Przede wszystkim musi Kolega podac więcej danych na temat sprzętu. Pelna konfiguracja sprzętowa, jaki był zainstalowany system operacyjny, w jakiej sytuacji nastapiła awaria itp Bez tych informacji będzie to wróżenie z fusów.
  Pozdrawiam
 • #7
  myczek
  Level 19  
  A wiec zainstalowany system to XP home
  awaria nastapila po wylaczeniu komputera przez wyciagniecie wytyczki z gniazda zasilajacego.
  sprzet to
  plyta to GA-8SGXP
  pamiec to 512
  procek to pentium 2.8
  twardy to 160 GB

  teraz nawet nie chce sie wlaczyc nawet bios
 • Helpful post
  #8
  2852

  Level 17  
  Nie zagłębiając się chwilowo w szczegóły na 100% należy wymienić baterię na płycie głównej, podtrzymującą ustawienia w biosie, bo przy kolejnym zaniku napięcia (odłączenie kabla) wcześniejszy komunikat pojawi się ponownie.
  Kolejna sprawa to teraz wypadałoby sprawdzić i skorygować ustawienia biosu, tak jak wspomnieli przedmówcy zaczynając od daty systemowej, parametrów pamięci, procesora itp. Sprzęt na ustawieniach domyślnych powinien pracować bezproblemowo, jednak zawsze pozostaje jakiś % niepewności.
  Proponowałbym spróbować uruchomić system w trybie awaryjnym (wciśnięcie klawisza F8 podczas startu). Często dzięki temu system potrafi się odrobinę "poukładać" na nowo.
  Oczywiście należałoby dokonać pomiarów napięcia zasilacza na linii 5 i 12V(nie podał Kolega jego modelu a to ważny element), jak również należy sprawdzić pamięć RAM programem typu Memtest lub Windows Memory Diagnostic, a dysk twardy np programem MHDD lub Victoria (wszystkie dostępne w sieci jako freeware)
  Pozdrawiam

  Nie doczytalem na końcu Kolegi postu, że już wszystko padło. To zmienia calkowicie postać rzeczy. W takim razie należy zacząć od sprawdzenia napięcia zasilacza. Czy glośnik systemowy wydaje jakieś dźwieki ? Dobrze byloby wypiąć z płyty wszystkie podzespoły pozostawiając wyłącznie procesor, czy wtedy będzie jakiś komunikat dźwiekowy ?
 • #9
  myczek
  Level 19  
  pomogla wymiana bateri
  dzieki za pomoc
  pozdrawiam