Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hot Air- czy da się zastąpić?

marcon13 18 Mar 2007 09:08 5307 31
IGE-XAO
    marcon13
    Level 12  
    Witam. Zaczalem ostatnio serwisowac siemensy :D. Juz jestem około 50zł do przodu ale pracuje tylko na kablu serwisowym i torxie :/. No i chcialbym zająć się tez naprawa zamoczonych telefonow i takich wogole nie reagujach na wlaczanie. Zakup wanienki i HA to wydatek okolo 300-400zł. czytalem ze mozna wanienke zastapic spirytusem albo jeszcze lepiej plynem do elektroniki i poruszac naczyniem w ktorym jest plytka, wiec narazie chce w ten sposob pracowac. A do HA to czy da rady zastapic HA takim czymś?
    http://www.allegro.pl/item172618882_lutownica_gazowa_1100_c_tylko_6_00_.html
    HA to okolo 300*C a ta lutownica ma 1100*C wiec mysle ze trzymal bym to w pewnej odleglosci od plyty glownej, oczywiscie podlanej topnikiem. Czy to ma jakis sens i sie uda? Czekam na odpowiedzi. Aha myslalem tez zeby zastapic poki co HA suszarka
  • IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
    marcon13
    Level 12  
    No trudno, ciężko nie ciężko ważne żeby jakies efekty były ;) A co mysla o tym inni uzytkownicy elektrody ? Proszę o pomoc :)
    tomsyty

Level 26  
    Suszarka jest dobra jedynie do suszenia płytek po kąpieli. Hot aira nie zastąpisz taką lutownicą. Popaliłbyś jedynie płytki, nie wyczujesz przecież różnicy między np. 320° a 400° - a taka różnica jest istotna.
    kemot_81
    Level 15  
    HA po podstawa i tu nic nie wykombinujesz.I tak są b. tanie w stosunku do swoich możliwości.Jeśli nie masz kasy to na początek możesz sam sobie zmajstrować wanienkę .
    Dwie vibry przyklejone do plastikowego pudełka w 2 różnych płaszczyznach, pudełko w jakiejś obudowie, najlepiej zamocowane elastycznie (recepturki) do tego stara ładowarka i można działać.Ja miałem taką przez jakiś czas i dawała radę, chociaż to nie te częstotliwości.
    inny przykład: http://www.allegro.pl/item176589723_wanna_nokia_siemens_all_.html
    marcon13
    Level 12  
    kemot_81 twoja propozycja jest bardzo ciekawa moglbym prosic o jakis schemat czy dokladniejsze zdjecia i jak to wogole zmontowac jakie silniczki, bo w sprawach elektroniki jestem baaaardzo poczatkujacy ;) z gory dziekuje
    KanekS
    Level 29  
    kemot_81 dobra rzecz ta wanna, a jak kiedyś założyłem temat jak zrobić taka wanne to mnie wyśmiali. :D
    Na szczescie już sie dorobiłem swojej, prawdziwej wanienki.

Co do Hot-Aira to nie zastapisz go zadnymi opalarkami, piekarnikami, mikrofalowkami, czy palnikami gazowymi, bo mozesz zrobic o wiele wiele wiecej szkod niz wogole jest.
  • IGE-XAO
    Gryfis
    Level 18  
    @marcon13

mysle ze zle kombinujesz :( zainwestuj w hota nawet taniego 803 (choc ten model nie ma podzialki z temperatrura to jego wada) koszt niecale 200zl i masz hot +grotowka. wydatek nie taki straszny biorac pod uwage ile mozesz zrobic, a pomysl tak piszesz ze masz male doswiadczenie w elektronice takim palniczkiem latwo cos uszkodzis reka grgnie z ruszysz jakis rezystorek obok PA jak to pozniej postawisz??
    marcon13
    Level 12  
    Ok, widze ze jednak trzeba bedzie zaczac skladac kase :/ A z ta wanienka moze mi ktos pomoc przy okazji ? :>
    KanekS
    Level 29  
    Myślę, że PT803 to zła propozycja, lepiej kup PT852, ma wskaźnik temperatury, jesli chodzi go lutownice to wystarczy taka zwykła grotówka za 20 zł na poczatek. Oczywiscie do tego wszystkiego potrzeba jeszce dobrego topnika, np RMA223 z tanszych, lub flux z drogich.
    Jak bedziesz stawiał kulki na prockach potrzebujesz sit, na poczatek wystarcza uniwesalne, które podejdą do każdego układu. Oraz dobra pasta lutownicza, taka która po ogrzaniu zamienia się w cynę. Nie kupuj tanszych podróbek, np KEDA, bo to straszny syf, lepiej zainwestuje te 60 zł i kup jakąś dobrą pastę KOKI, wtedy stawianie kulek jest przyejmnoscia.

Oprócz wszystkiech wymienionych wyżej rzeczy, potrzeba jeszce <UMIEJĘTNOŚĆI> dlatego jak już bedziesz miał sprzet, to trenuj na jakiś padnietych plytach lutowanie, stawianie kulek BGA itd. :D

Pozdrawiam! :)
    Gryfis
    Level 18  
    nie wiem niestety jak zbudowac wanienke ale za swoja zaplacilem 80 zl 50watt i jestem zadowolony
    :) nie wiem czy w domu zbudujesz cos takiego. ale podpowiem tylko ze nie kombinuj ze spirytusem izopropanol popularnie ipa biala lepiej nadaje sie do tego i kosztuje jakies 15 zl na allegro
    marcon13
    Level 12  
    KanekS dzieki za pomoc tylko zebym jeszcze wiedzial co to BGA XD. Cos dzis czytalem ale srednio rozumiem, a lutownice jakas tam mam za 12zeta 30watowa oporówke :p. Tylko dalej meczy mnie ta wanienka co kemot_81 poddał pomysł. Moglby mi ktos pomoc jak do tego podlaczyc silniczki jaki zasilacz i jak rpzymocowac na gumkach bo srednio to sobie wyobrazam. Wiec mialbym wielka prosbe ktos bardziej doswiadczony ode mnie niech zrobi jakis prosty rysunek w paincie czy cos bardzo prosze dam pomagaja
    KanekS
    Level 29  
    Lutownica ta 30 wat powinna Ci starczyc.
    Układ BGA jest to typ układów stosowanych w telefonach, w których nóżki są umieszczone od spodu uładu i sa zrobione z cyny.
    Wiecej na wikipiedii:

Wikipedia wrote:
    BGA (ang. Ball Grid Array) – typ obudowy układów scalonych stosowanych w technologii montażu powierzchniowego (SMT). W obudowach tego typu wyprowadzenia w postaci kulek ze stopu lutowniczego znajdują się na całej (bądź znacznej części) powierzchni spodniej strony układu. Wyprowadzenia te lutuje się do podłoża powierzchniowo zazwyczaj z użyciem nagrzewnicy (np. Hot-Air).

Co do wanny, to weź np dużą puszczke po konserwie i zamontuj od spody jakies dobre silniczki wibracyjne i tyle. :D
    Albo na ośkach od silników zamontuj mimośrut (taka szajbke jak na wiibratorach od telefonów, tylko ze wieksza) i ona bedzie wprawiac wanne w drgania. :D
    marcon13
    Level 12  
    No rozumiem wszystko oprocz jednego. Jak mam kupie jakis tam zasilacz z bazarku ;d, rozwale mu koncowke i jak mam te kabelki podlaczyc do wibry gdzie sa np 4 styki. Sorki ale nigdy nie robilem z wibra :/ i sie nie znam. Czekam na odp :)
    matiksm
    Level 21  
    zarty sobie robisz czy naprawde chcesz sie chywtac naprawy telefonow?
    marcon13
    Level 12  
    matiksm <ironia>wiesz jest nudne niedzielne popoludnie i postanowilem sie pobawic w pisanie postow na forach</ironia>
    Skad mam wiedziec gdzie tam jest + a gdzie - nigdy nie mialem rozebranego silniczka w dloniach. A poza tym, nie chce sie chwytac narpawy telefonow bo juz to robie tylko narazie bawie sie softami a nie HW. Takze moglbys mi pomoc zamiast pisac idiotyczne posty.
    andastar
    Level 17  
    Ludzie, po co dajecie się wciągać w takie idiotyzmy?
    matiksm
    Level 21  
    twoj posty sa idiotyczne a nie moje.... bawisz sie w SW?, kablem COM??

buhahah
    marcon13
    Level 12  
    Tak mam kabel serwisowy na com, i jestem w trakcie robienia boxa prodigy. Wytlumacz co cie tak smieszy bo nie rozumiem. Dziekuje KanekS i reszcie ktorzy mi pomogli za pomoc. Bo to co robi tych dwoch powyzej pomoca nazwac nie mozna. Topic do zamkniecia
    KanekS
    Level 29  
    Możesz dać linka do schematu do Prodigy? Sam miałem robić, nawet na Allegro była już gotowa płytka PCB pod PRODIGY, tylko ze bez elemntow. :)

Dodano po 4 [minuty]:

Nawet znalazłem:
    Plytka drkowana 10 zł i EEPROM i jeszce jakis scalak do Prodigy tez 10 zł wiec chyba sobie zbuduje. :)

http://www.allegro.pl/item174619600_prodigy_plytka_drukowana_pcb_profesjonalna_.html

http://www.allegro.pl/item176785375_pic18f452_do_prodigy_i_eeprom_box.html
    marcon13
    Level 12  
    Prosze KanekS oto schemat dla ciebie :) Bez zadnych prowizji. Ciekawi mnie ze ci dwaj "mistrzowie":D sie nie odezwali jak uslyszeli o prodigy :D:D:D

To co KanekS pomzoesz z ta budowa wanienki ??:D Widzialem w twoich aukcjach na allegro wanienki i HA no ale wiesz najpierw musze na nie zarobic :)

Btw. Pic i eeprom mam z innej aukcji byl gratis support :D ale niestety ten uzytkownik narazie nie sprzedaje. W sumie tam sie oplaca tylko ze nie ma supportu

Tutaj link dla ciebie Kaneks i wszyskich chcacych zbudowac Prodigy boxa
    http://forum.pasjagsm.pl/tematy32/prodigy-box-wszystko-co-potrzebne-do-budowy-vt7499.htm

no i tutaj ;d http://forum.pasjagsm.pl/tematy32/box-prodigy-wlasnej-roboty-vt1354.htm
    User removed account
    User removed account  
    matiksm
    Level 21  
    marcon13. przeerasta mnie konstruckcja prodigy i dlatego. Chetnie zwroce sie o pomoc potem jak to zdubujesz, bedzie to niezwykle cenne wyposazenie serwisu.

Nie wiem wogole co to te proceosry sa i eepromy, te wsady co to wogole jest. Widze ze programuje sie to na profesjolanym porgramatorze jakim jest willem....

mysle ze najsmieszniejsze bedzie to jak zrobisz laminat.

a tak naprawde to uwazam za smieszne robic prodigy teraz jak nowego ufsa kupuje sie za 150 z supportem. Laminat pewnie jak bedizesz robil sam to tez niezle cudo wyjdzie, a wpierw pewnie zapytasz na forum w innym dziale jak sie trawi plytki. Z twoja wiedza to i tak ci to nie zadziala, do tego jakas obudowa i mysle ze najmniej to 50 zl trzeba na to liczyc. Ale co ja bede z toba polemizolwal, za cienki w pasie jestes i tylko probojesz widze czyms zagiac, ale nie masz czym.

a najgorsze w tym wszystkim ze nie maja bladego pojecia chcesz, jak widac nie tyle cos zmajstrowac co kase zarobic.
    cwaniaczek...

Dodano po 2 [minuty]:

i sprostuj to slowo w pierwszym poscie: "serwisowac", bo ty zapewne probojesz naprawiac a nie serwisujesz;]
    starter55
    Level 24  
    A ja powiem w ten sposób
    Nie kupuj wanienki i innych rzeczy
    dopóki nie opanujesz dobrze metody serwisu i duzo czytaj w tym temacie zanim cokolwiek zaczniesz
    Jesli potrzebujesz informacji o wykonywaniu obwodów to pw
    Powodzenia

ps.
    Nie drwijcie z początkującego troche wyrozumienia :D
    Pozdrawiam
    silvvester
    Level 24  
    gdyby kolega napisał że się bawi to nikt by się nie czepiał ale jak pada propozycja
    użycia palnika gazowego do takich rzeczy to się robi "smutno"

stacja to minimum a nie komfort
    marcon13
    Level 12  
    matiksm nie probuje cie zagiac bo mnie to nie wbawi wiec poprostu zamknij sie "mistrzuniu". Aha zapomnialem, ty na poczatku wykupiles sprzet na pół serwisu GSM i naprawiales dwa pierwsze telefony... Wiec sie zamknij grzecznie prosze:D aha i dzieki dla starter55 za wyrozumialosc
    KanekS
    Level 29  
    matiksm, ale on nie bedzie chyba trawił plytki, tylko kupi gotowa wytrawiona i wykonczona na Allegro za 10 zł... :
    User removed account
    User removed account  
    KanekS
    Level 29  
    Dokładnie to co mówi WISNIOWY18, np z Siemensami mozna zrobic wszystko to samo co z Martechem a na przykład z kabelkiem serwisowym na COM-a za 10 zł.
    A co do supportu - wszystko sciagnie z neta, soft, fulle itd.