Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwersja PAL na SECAM

19 Mar 2007 09:38 2303 11
  • Level 12  
    Witam
    Czy są jakieś dedykowane proste układy do odwracania sygnału z PAL na SECAM francuski i odwrotnie??
    Jeśli nie to jaki układ w praktyce polecacie??
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 32  
    Polecam nie patrzyć na SECAM francuski. Przez RGB eurozłącze proponuję załączyć magnetowid. Konwertowanie sygnału jest możliwe i spotkałem się z takim rozwiązaniem, ale kasa za wysoka.

Pozdrowienia.
  • Level 12  
    Bogdan58 wrote:
    Polecam nie patrzyć na SECAM francuski. Przez RGB eurozłącze proponuję załączyć magnetowid. Konwertowanie sygnału jest możliwe i spotkałem się z takim rozwiązaniem, ale kasa za wysoka.

Pozdrowienia.

Tak, być może. Ja jednak projektuję układ do poprawy jakości sygnału telewizyjnego w telewizji kablowej i on musi też obejmować możliwość wykorzystania w PAL oraz SECAM
  • Level 32  
    To inna sprawa, ale jak wpuścisz francuski SECAM do kablówki, to telewizory posiadające tylko PAL, nie pokażą nawet obrazu monochromatycznego, będą tylko zakłócenia. Francuski SECAM jest "wredny", bo ma inną polaryzację w stosunku do SECAMU, który był u nas. Z tego, co pamiętam, w naszej kablówce załączony był parę lat temu ruski SECAM na francuskiej stacji, a i tak ludzie się czepiali.

Pozdrowienia.
  • Level 23  
    Chyba pomyliłeś system telewizji kolorowej ze standardem telewizyjnym.
  • Level 32  
    Nie pomyliłem się, bo francuski system SECAM, to całkiem inny standard wizji. SECAM D/K, MESECAM, PAL będą zamiennie pracowały na telewizorach, ewentualnie, jako wydanie monochromatyczne. SECAM francuski w ogóle nie będzie widoczny. Oczywiście inwersja jest możliwa po zdemodulowaniu systemu na poziom RGB i ponownym zmodulowaniu np. na PAL.

Pozdrowienia.
  • Level 23  
    Standard telewizyjny (np.BG,DK,L,I) to jedno a system telewizji kolorowej to drugie (SECAM,PAL,NTSC).
  • Level 16  
    ...... SECAM francuski ....

A czy istnieje SECAM niefrancuski ???

Wg mnie nie. Ponieważ, SECAM obmyślili Francuzi właśnie. Zreszta z powodów politycznych. Za generała de Gaulla nie było możliwe przyjęcie systemu telewizji kolorowej PAL opracowanej przez Niemców, tym bardziej NTSC opracowanej przez USA. Pozostało opracować własny.

Do zamiany sygnału chrominancji systemu telewizji kolorowej SECAM na syg. chrominancji odpowiadający systemowi tv kol. PAL służy układ transkodera TDA 3592.
    Nie jest mi znany układ transkodera PAL na SECAM. Nie wykluczone, że takowy istnieje.
  • Level 20  
    Istnieje istnieje. W swoim czasie pracowalem we Wroclawiu w tv ECHO,gdzie caly sprzet pracowal w PALu,ale przed nadajnikiem stala "czarna skrzynka" i transkodowala caly sygnal na SECAM.Takie byly wtedy wymogi, w Polsce obowiazywal jeszcze SECAM. A co do roznicy SECAMu "europejskiego" i "francuskiego"?Roznica polega na tym,ze sygnal we Francji byl w innej polaryzacji niz w pozostalych krajach uzywajacych ten system, czyli tzw.
    SECAM L,przy modulacji audio AM na podnosnej 6,5 Mhz
  • Level 21  
    Sprawa odwrócenia sekamu fransuskiego jest prosta. Najpierw trzeba wydzielić z zespolonego sygnału, sygnały chrominancji oraz luminancji. Następnie sygnałowi luminancji wystarczy odwrócić fazę na jednym stopniu tranzystorowym, a chrominancję przepuścić przez transkoder bez zmiany jakichkolwiek parametrów. W praktyce załatwia to transkoder na TDA3592 i odwrócenie luminancji na jednym tranzystorze.
  • Level 16  
    ......Roznica polega na tym,ze sygnal we Francji byl w innej polaryzacji ....

I jest dalej. Ale polaryzacja sygnału luminancji nie ma nic wspolnego z sygnałem chrominanci /czyli systemami PAL.SECAM , NTSC /.
    PAL też może być uzyty w negatywowej i pozytywowej polaryzacji syg. luminancji. Pisał o tym wyżej kol. avj .
    Standard tv /ilość lini , pasmo, polaryzacja, rodzaj modulacji syg fonii i wizji itd/ i system kodowania info. o kolorze to dwie rózne sprawy.

"Czarna skrzynka " po stronie nadawczej. Jasne. Mi chodziło o bliżniaczy do TDA3592 układ transkodera PAL-SECAM /nie chodzi o dekoder np TDA 3510/

Wracając do meritum. Autorowi tematu chodziło o sygnał w instalacji kablowej. Polepszeniu jego jakości. I od tej strony zagłębianie się w cechy systemu PAL, SECAM itd jest mało sensowne, Jakość sygnału w gniazdku abonenta jest mało zależne od stosowanego przez nadawcę systemu kodowania sygnału chrominancji .Bardziej pewnie chodzi o poziom syg, odbicia, wzajemne zakłócenia itd.
  • Level 33  
    ziobroo wrote:

Tak, być może. Ja jednak projektuję układ do poprawy jakości sygnału telewizyjnego w telewizji kablowej i on musi też obejmować możliwość wykorzystania w PAL oraz SECAM

To bardzo interesujące. Mógłbyś przybliżyc na czym ta poprawa jakości sygnału miala by polegać?

Redmeknapr