Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie urządzeniami zewnętrznymi za pomocą PC??

PJ 14 Lip 2003 00:59 3000 11
  • #1 14 Lip 2003 00:59
    PJ
    Poziom 2  

:?:
    Jak najprościej zaprzęgnąć PC'ta do sterowania użądzeniami zewnętrznymi? Najlepiej aby było to urządzenie podłączane do portów zewnętrznych (USB, szeregowego lub równoległego) i dobrze by było jak by udostępniało łączność w obu kierunkach tzn - coś włączało i sprawdzało stan jakichś czujników.

PJ

0 11
  • #2 14 Lip 2003 01:13
    elektryk
    Poziom 42  

Najprościej byłoby to zrobić na porcie szeregowym o ile pamiętam 9 lini wyjściowych i 5 lini wejściowych
    Byłoby dobrze a nawet wspaniale gdybyś skorzystał z przycisku Szukaj

0
  • #3 20 Lip 2003 16:11
    andmor
    Poziom 11  

Poszukaj na stronie WWW.EP.COM.PL
    (Elektronika Praktyczna)

Tam powinieneś znaleźć opis takiego układu.
    Będzie również schemat płytki drukowanej.

Poszukaj również w kitach AVT (odsyłacz znajdziesz na w/w stronie)
    To może jest lepsze rozwiązanie bo w zależności od umiejętności
    z lutownicą możesz kupić płtykę do montażu albo cały gotowy już układ.

0
  • #4 20 Lip 2003 16:25
    Nemo
    Poziom 31  

:arrow: elektryk: Port szeregowy 9 wyjść? Chyba RS wg ANSI. Może miałeś na myśli równoległy?
    Pozdrawiam.

0
  • #5 20 Lip 2003 16:29
    nojmi
    Poziom 20  

Osmiokanalowy interfej byl opisany w EDW 3/97.

0
  • #6 30 Wrz 2003 03:49
    PJ
    Poziom 2  

Jestem amatorem w dziedzinie elektroniki (no pewne podstawy mam) i interesuje mnie jak można by zaprządz PC do sterowania np oswietleniem w domu czy do pomiaru temperatury -czyli jakieś układy I/O.

0
  • #8 30 Wrz 2003 07:39
    Anjak
    Poziom 11  

Witam
    No to czeka ciebie trochę wkuwania.
    I zrób to.
    Jeśli chcesz sterować z PC urządzenia to czemu miałbyś ograniczać się tylko do 8 urządzeń i lpt.
    RS jest wystarczająco szybki i mniej kabelków pomiędzy PC a twoim sterownikiem.
    Sugeruje kolejność język C, później µP MICROCHIPA.
    Czemu C, ponieważ przyda ci się w przyszłości, wcale nie jest trudny, jest mnóstwo free e-kursów, gotowych pogramów.
    Czemu µP MICROCHIPA, bardzo dobre opracowania po polsku z serii łatwe i przystępne, programator możesz wykonać sam na całą rodzinę PIC i nie tylko, koszt to ok. 7zł, program obsługujący program jest free,
    możesz w PIC'ach wykorzystać wbudowane UART do komunikacji przez RS. Są w nich przetworniki AD i DA i mnóstwo innych rzeczy.
    I najważniesza sprawa urządzenie na µP jest małe i "myśli".

0
  • #9 01 Paź 2003 00:29
    ACULA
    Poziom 34  

Anjak napisał:
    Witam
    Czemu µP MICROCHIPA, bardzo dobre opracowania po polsku z serii łatwe i przystępne, programator możesz wykonać sam na całą rodzinę PIC i nie tylko, koszt to ok. 7zł, program obsługujący program jest free,
    możesz w PIC'ach wykorzystać wbudowane UART do komunikacji przez
    I najważniesza sprawa urządzenie na µP jest małe i "myśli".

1. Urządzenie nie myśli, wykonuje rozkazy ;)
    2.Drugie rozwiązanie to atmel. Programator również 7 zł
    89C2051 kosztuje 5,60 ( nie widziałem PIC w tej cenie) ma wbudowany UART i 14 pinów do wykorzystania
    książek jest pełno gdyż jest kompatybilny z '51, jeszcze więcej od PICa info w necie a rzeczywista ksiązka od 8zł

Sterowik sprowadzałby się do odebrania dwóch bajtów z kompa, zapisaniu do rejestrów portów i to wszystko.

0
  • #10 01 Paź 2003 02:54
    PJ
    Poziom 2  

Dzięki serdeczne wszystkim :)
    Jak pisałem jestem amatorem - ale jak widze nie do końca bo c i c++ mam opanowane a i pewne kontakty z PIC'ami miałem i programator mam i do PIC i do ATMEL więc nic tylko powkówać troche jezyka tych mikrokontrolerów i może coś z tego bedzie - bo 8 urządzeń to mnie raczej nie urządza a dobrze by było żeby ta "sieć" - urządzeń (sterowników) dała się wmiare elastycznie rozbudowywać

-- Więc biorę się za naukę :)

0
  • #11 01 Paź 2003 02:58
    PJ
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedzi ale interesuje mnie coś więcej niż 8 urządzeń
    a ten port szeregowy to faktycznie jakiś dziwny 9 wyjsc - chyba że po podpięciu jakiegoś urządzonka :))

0
  • #12 01 Paź 2003 03:02
    elektryk
    Poziom 42  

HEHE miałem na myśli port drukarkowy ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo