Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wybrać do kodowania sygnału radiowego?

mariosm 23 Mar 2007 20:44 1146 4
  • #1 23 Mar 2007 20:44
    mariosm
    Poziom 10  

Witam.
    Co lepiej zastosować do kodowania sygnału radiowego: układ NE555 czy przy pomocy mikrokontrolera (np. ATmega8) wygenerować zakodowany sygnał (oczywiście zmiennokodowy np. w pamięci mikrokontrolera zostanie zapamiętanych kilkanaście kodów i następnie będą one po koleji wybierane lub też będą to losowe kody ) który drogą radiową będzie przesyłany?
    Metodę chciałem wykorzystać do pilota alarmu samochodowego.

0 4
  • #2 23 Mar 2007 23:48
    Zmacio
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Jeśli chodzi o piloty zmiennokodowe to musiałbyś kupić sobie zestaw uruchomieniowy F-my Microchip do zabawy z kodem keeloq'a. W zestawie jest algorytm, który wrzucasz do proca w alarmie i programujesz odpowiednio np. HCS 200, który jest w pilocie. Nie wiem na ile jesteś zaawansowany w pisaniu programów na mikrokontrolery, ale w Polsce jeszcze nikt nie wymyślił takiego zmiennego kodu, który by się nie sypał.
    Więc jeśli jest to jakaś jednostkowa sprawa oprzyj się na scalakach stałokodowych, np. MC145026 i MC145028. Są stare ale jare i w celu jakichś eksperymentów alarmowych wystarczą.

0
  • #3 24 Mar 2007 17:36
    mr-perch
    Poziom 28  

:arrow: mariosm po co wyważać otwarte drzwi ...

0
  • #4 27 Mar 2007 00:10
    mariosm
    Poziom 10  

mr-perch -> hehehe

Postanowiłem jednak wybrać transmisje za pomocą podzcerwieni - moim zadniem pewniejszy sposób. Jeśli chodzi o budowanie alarmów to jestem zielony ! Dlatego wolę nie ryzykować - mógłbym jeszcze ułatwić zadanie. Tak więc zdecydowałem się na podczerwień oraz mikrokontroler ATtiny2313 (w nadajniku) oraz ATmega8(w odbiorniku).
    Pozdrawiam ! :)

0
  • #5 27 Mar 2007 19:16
    mr-perch
    Poziom 28  

Przy podczerwieni pamiętaj o zaśnieżonych lub oszronionych szybach. Poza tym, o mocno oświetlonym odbiorniku w okresie lata.
    Pytam się dalej: po co wyważać otwarte drzwi :?: :D

0