Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

łącznik nożowy w tabl. ŁPZ 3x250A

24 Mar 2007 09:24 2590 4
 • Poziom 2  
  Witam chciałbym się dowiedzieć co to jest i do czego służy łącznik nożowy w tabl. ŁPZ 3x250A i jeśli ktośby miał link do zdjecia to będę naprawde bardo wdzięczny
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
 • Poziom 19  
  Łącznik służy do łączenia. :)
  http://www.google.pl/search?q=%C5%82%C4%85cznik+no%C5%BCowy
  Nożowy, bo przy dużych prądach nie można zrobić "pstryczka" takiego jak mamy w domu do włączania światła(taka konstrukcja - styki przyciskane jeden do drugiego - się nie sprawdzi). Dużych prądów nie można też po prostu wyłączyć byle "pstryczkiem", bo zapali łuk, i wszystko się stopi/zespawa.

  Ogólnie w elektroenergetyce jest rozróżnienie na wyłączniki, rozłączniki, odłączniki:
  Odłączniki - NIE służą do przerywania prądu roboczego. Są do tworzenia widocznej przerwy w obwodzie już wyłączonym. Jest to robione dla celów bezpieczeństwa(w obwodzie jest wyłącznik i odłącznik - jeśli ktoś omyłkowo załączy jeden z nich, a na linii trwa np. remont, to nie będzie wypadku).
  Rozłączniki - podobnie jak odłączniki, ale te już mogą przerywać prąd w obwodzie(w ograniczonym zakresie). Mają też komory gaszeniowe(do gaszenia łuku elektrycznego).
  Wyłączniki - one służą do wyłączania obwodu pod pełnym obciążeniem. Wyłączniki dużych prądów to wielkie urządzenia, ważące nawet 100kg, i mające napęd silnikowy napinający sprężyny(bo wyłączanie musi przebiegać szybko - człowiek nie da rady tego robić ręcznie za pomocą dźwigni). Jeśli do wielkich prądów dołożyć średnie i wysokie napięcia, to mamy efekt taki, że wyłącznik jest skomplikowanym urządzeniem, i kosztuje fortunę.
 • Poziom 2  
  dzięki za pomoc:D naprawde dużo mi to pomogło