W zasadzie w granicach 300-400 zł można wybrac bardzo dobry używany gramofon z wysokiej klasy wkładką. Firmy produkujące gramofony, które mógłbym polecić, to: Thorens, Dual, Elac, CEC, Denon, zaś z produktów rodzimych: przede wszystkim Adam - najbardziej udany model łódzkiej Foniki. Jeśli chodzi o wkładki, to najłatwiej dostępne i bardzo dobre jakościowo są modele duńskiej firmy Ortofon, spory jest też wybór innych firm: Audio Technica, Shure, Goldring, Denon. W tym przypadku polskich wkładek nie polecam - pod wzgledem jakości dźwięku zdecydowanie są gorsze nawet od najtańszych modeli Ortofona. Ja posiadam gramofon Elac Miracord 42 z wkładką Ortofon OM10 Super - gra ładnie, przyjemniej się go słucha od CD bo generalnie gramofony przewyższają CD pod względem barwy dźwięku, ustępują zaś pod wzgledem szczegółowości, choć najdroższe modele gramofonów z odpowiednimi wkładkami biją na główę wszystkie odtwarzacze CD, a nawet SACD.