Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena. Nie wiem na jakie pasmo.

07 Kwi 2007 19:03 2870 16
  • Poziom 11  
    witam
    mam pytanie
    dostałem od kolegi antenę lecz nie wiem na jakie ona jest pasmo
    promiennik 103 cm i 3 przeciwwagi po 103 cm zamocowane podkątem 45 stopni w dół
    wszystkie elementy są skręca ne w połowie
    jest to jakaś oryginalna antenka lecz nie wiem na jakie pasmo
    proszę o odpowiedż
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    jest to GP ¼λ na 72MHz
  • Poziom 14  
    Pochylenie przeciwwag sugeruje podniesienie głównego listka charakterystyki promieniowania do góry ( lotnictwo ) .
  • Poziom 21  
    A ja myślę, że pochylenie przeciwwag sugeruje impedancję 50 ohm.
  • Poziom 11  
    wracając do tematu czy moge z niej zrobić natenkę na 2m chodzi mi o pasmo 170 MHz
    jeżeli bym cos skrócił promiennik czy przeciwwagi?
    jest taka możliwość zrobic z tym coś?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Tak oczywiście można skrócić promiennik i przeciw wagi.
    Dla częstotliwości 170 MHz długość elementów będzie wynosić:
    3e10^8/170e10^6/4 = 0,44m
    Współczynnik skrócenia:
    k=0,96
  • Poziom 31  
    A z tego co pozostanie po skróceniu można zrobić śliczną pionową antenę np. SM7DVH o dobrym zysku i porządnych zasięgach. Pozdrawiam ! :))
  • Poziom 11  
    a jeszcze zapytam czy przewód od cb radio 50 ohm bedzie sie naddawał>
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak najbardziej, ale pod warunkiem, że to będzie przewód dobrej jakości.
    Napiszę inaczej. Jeżeli przeciw wagi są pod kątem 45° to wypadało by dać przewód koncentryczny 50Ω.
  • Moderator
    :arrow: dallasek Jeżeli w główce anteny (tam gdzie schodzą się przeciwwagi i promiennik) przy gnieździe antenowym (o ile takie jest) jest jakaś cewka, to antena może okazać się np. 5/8 λ na zupełnie inną częstotliwość.
    Jeżeli masz możliwość to zmierz indukcyjność pomiędzy promiennikiem a wyjściem z anteny.
    Jeżeli się okaże, że jest tam cewka, to szatkując antenę tak jak radzą Ci koledzy, tylko ją popsujesz, bo z cewką wyliczenia długości będą zupełnie inne.
  • Poziom 31  
    C2H5OH - zgoda. Tylko jeżeli to jest AFM871 to raczej tam będzie gamma transformator w postaci dławika ćwierćfalowego do masy. To taki pręt przez wewnętrzną długość anteny który trzeba albo usunąć albo zestroić na nowe pasmo. Tylko chwilowo brak mi koncepcji jak to zrobić. Pozdrawiam ! :))
  • Moderator
    Tak więc dochodzimy do tych samych wniosków:
    - Wstrzymać się z cięciem.
    - Zamieścić zdjęcie anteny.
    - Zbadać indukcyjność pomiędzy gniazdem/przewodem a promiennikiem.
    Dopiero potem zobaczymy w jakim paśmie antena pracowała i co da się z niej zrobić.
  • Poziom 31  
    Bo jak pracowała na pasmie 30/ 45 MHz to na dwa metry naprawdę taniej i szybciej będzie wykonać z tego 3 x 5/8 lub SM7DVH. Przynajmniej zysk energetyczny będzie wymierny w dB rzeczywistych a nie w " wirtualnych" - hi :)) Pozdrawiam !
  • Poziom 11  
    znalazłem ją wkońcu i postaram sie wstawić zdjęcie
    3 przeciwwagi po 103cm i promiennik 100cm, żadnych cewek w niej nie ma
    przewód lutowany do promiennika w tek rurce czarnej

Antena. Nie wiem na jakie pasmo. Antena. Nie wiem na jakie pasmo.

jeszcze chciałem dodac że nie jestem krótkofalowcem, antena ma mi służyć tylko do nasłuchu w pasmie 170 MHz
    czy skrócenie przeciwwag i promiennika cos pomoze
    jeżeli tak to biore brzeszczota i wystawiam na balkon :D
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Owszem pomoże użycie piłki jak tak mocno chcesz ale najpierw trzeba by zmierzyć gdzie ona w tej chwili " słyszy" bo inaczej zepsujesz antenę. Antena ta to typowy Diamond na pasmo 2m lub zbliżone i powinien dać się wstroić na 170 MHz bez piłki tylko reflektometrem i regulacją elementów. Pozdrawiam ! :))
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jeszcze słowo . Ta antena powinna mieć gdzieś na sobie symbol i typ. Odczytaj to , zadzwoń do firmy która sprzedaje sprzęt falowcom np. Conspark lub Alan ( Jawczyce). Oni Ci podpowiedzą dokładnie z jakiego pasma jest antena i co z nią zrobić aby zestroić. Bo żeby na 170 MHz zestroić nadajnikiem trzeba wyemitować trochę mocy . A pasmo jest komunikacyjne (!) A jak Cię Koledzy namierzą to jak to mawia Czesio z Włatców much " będzie buba " :)) Pozdrawiam !
  • Poziom 11  
    antenka obcięta
    chodzi jak tralala
    dziekuje za pomoc