Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejacy się zasilacz Tracer w PCmożna wymienić te elementy?

08 Kwi 2007 12:50 1816 20
  • Poziom 37  
    Witam.Posiadam zasilacz Tracera.
    Do tej pory miałem zasilacz z małym wentylatorem i byłem zadowolony-trzymał napięcia i sprawował się bardzo dobrze.
    Teraz tez mam zasilacz Tracera, też 400W, ale bardzo cichy z wentylatorem 12 cm i mam z nim niby mały problemem, ale czy to problem jest w ogóle ?

Jak każdy wie w zasiłce mamy 2 radiatory-jeden w "sekcji" gdzie mamy do czynienia z wyższymi napięciami idącymi prosto z sieci i elementy na tym radiatorze zazwyczaj mało co się grzeją i 2 sekcje gdzie wychodzą nam już "gotowe" napięcia do komputera i ta sekcja bardziej się nagrzewa-diody, tranzystory. i
    Taki system miałem cały czas,jednak teraz mam zasilacz w którym 1 "sekcja" nagrzewa się dosć znacznie...tzn sam radiator jest gorący, a nawet bardzo.
    Dotykajac go ręka długo jej na radiatorze ni potrzymamy.
    Wywalając cewkę od PFC na zewnątrz zasilacza, w wolne miejsce dołożyłem nowy kawałek radioatora z aluminium i dokręciłem to tego co był, jednak dużo to nie pomogło,dalej jest znacznie gorący.

Moje pytanie wiec brzmi:
    w jakich temperaturach moga pracować te elementy?
    Jakie temp są dopuszczalne,oraz czy można by je wymienić na mocniejsze bez szkody na całość zasiłki?
    Prosze o informację
  • Poziom 32  
    Witam, spisz oznaczenia i poszukaj w katalogu ich parametrów.
  • Poziom 17  
    Generalnie pó?przewodniki mog? si? grza? do jaki? 75oC wi?c nie przejmowa? bym si? tak bardzo, aczkolwiek im ch?odniej tym lepiej .wi?c mo?na do?o?y? kawa?ek radiatora albo zmieni? wentylator
  • Poziom 37  
    witam.wentyla zmieniać nie bede-nie ma sensu-jest bardzo cichy i wydajny

spisałem oznaczenia elementów ale nic nie wygooglowałem...jeśli tkoś może pomóc to tutaj pisze oznaczenia tych elementów tak jak były opisane:

Pierwszy:

F
    5H0165R
    W F03

Drugi:
    E
    F
    ZSK2879
    2001

z tym że ten drugi jest większy od pierwszego.napisałem oznaczenia jak w rzeczywistosci są rozmieszczone na elementach.zdaje mi się że to FE na drugim to firma,ale możliwe że się myle.jak ktos bedzie wiedział co to jest i bedzie miał info o tych elementach oraz czy istnieją mocniejsze prosze o info lub poprostu o wskazanie gdzie to moge sprawdzić
  • Poziom 24  
    5H0165 - scalony sterownik przetwornicy st-by wraz z MOS-fetem wykonawczym.

2SK2879 - MOSFET mocy, przełączający uzwojenie pierwotne transformatora przetwornicy głównej.

FE to faktycznie firma - czyżby Fairchild Electronics? :D nie wiem, ale znam to logo :)
  • Poziom 20  
    Witam, producent np. tego zasilacza opcjonalnie dobrał warunki w jakich na pracować zasilacz. Czyli reasumując grzeje się tyle co trzeba. Czy np. do karty graficznej z pasywnym chłodzeniem w, której radiator grzeje się jak "kaloryfer" też byś dołożył radiator? Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cichy666 napisał:
    producent np. tego zasilacza opcjonalnie dobrał warunki w jakich na pracować zasilacz. Czyli reasumując grzeje się tyle co trzeba.

Chyba kolega myli znaczenia słów. Opcjonalnie to nie to samo, co optymalnie. A tak naprawdę, to producent nie montuje optymalnych radiatorów lecz minimalne przy których zasilacz powinien pracowac poprawnie. Poza tym nie ma pojęcia "grzeje się tyle, ile trzeba". Elektronika im mniej się grzeje, tym lepiej pracuje.
    Cichy666 napisał:
    Czy np. do karty graficznej z pasywnym chłodzeniem w, której radiator grzeje się jak "kaloryfer" też byś dołożył radiator?

Ależ oczywiście! A nawet założyłbym na ten radiator jakiś dobry wentylator!
  • Poziom 37  
    Cichy666 napisał:
    Witam, producent np. tego zasilacza opcjonalnie dobrał warunki w jakich na pracować zasilacz. Czyli reasumując grzeje się tyle co trzeba. Czy np. do karty graficznej z pasywnym chłodzeniem w, której radiator grzeje się jak "kaloryfer" też byś dołożył radiator? Pozdrawiam

kolego...co ty pleciesz...jak dla mnie grzeje się za mocno,stanowczo za mocno,teraz po dołożeniu radiatora mają te koło 55 st.

a co do grafiki...hmm...swiadomość że producent na moim geforce dał radiator wielkosci pudełka od zapałek który w czasie pracy osiągał temperature 80 st działała na mnie tak że założyłem wiekszy radiator i wolnoobrotowy wentylator i teraz mam 30 st...

producenci lecą po gaciach i daja minimalnie małe radiatory

wiec pytanie do was : można wymienić te 2 elementy na inne które będą się mniej grzały ? czy jest to gra warta świeczki czy nie bardzo...no i jakich kosztów się spodziewać
  • Poziom 20  
    skaktus napisał:
    Cichy666 napisał:

kolego...co ty pleciesz...jak dla mnie grzeje się za mocno,stanowczo za mocno,teraz po dołożeniu radiatora mają te koło 55 st.

a co do grafiki...hmm...swiadomość że producent na moim geforce dał radiator wielkosci pudełka od zapałek który w czasie pracy osiągał temperature 80 st działała na mnie tak że założyłem wiekszy radiator i wolnoobrotowy wentylator i teraz mam 30 st...

producenci lecą po gaciach i daja minimalnie małe radiatory

wiec pytanie do was : można wymienić te 2 elementy na inne które będą się mniej grzały ? czy jest to gra warta świeczki czy nie bardzo...no i jakich kosztów się spodziewać

Więc kolego plotę to z własnych doświadczeń... A że mam zdanie inne od waszych nie znaczy, że nie mam racji. W moim przypadku grafika Gforce 7300GT Gigabyte z chłodzeniem pasywnym... Proszę kolego jankolo powiedzieć mi gdzie miałbym dołożyć proponowany przez Ciebie wentylator? Reasumując pewnie najlepszym wyjściem byłoby olejowe chłodzenie komputera... Czyli akwarium, olej... itp. Pozdrawiam
    Cichy666 napisał:
    W moim przypadku grafika Gforce 7300GT Gigabyte z chłodzeniem pasywnym... Proszę kolego jankolo powiedzieć mi gdzie miałbym dołożyć proponowany przez Ciebie wentylator?

Po pierwsze, kolega mylnie utożsamia chłodzenie bierne z bezwentylatorowym. Zapewniam kolegę, że pojęcia te nie są tożsame. Kolega posiada układ chłodzenia typu heatpipe (nie jest to układ bierny), więc dodatkowe chłodzenie zakłada się na tym elemencie, który skrapla medium cyrkulujące w układzie chłodzenia.
    Cichy666 napisał:
    Reasumując pewnie najlepszym wyjściem byłoby olejowe chłodzenie komputera... Czyli akwarium, olej... itp. Pozdrawiam

Klasyczny sposób reagowania na brak argumentów - zmiana tematyki dyskusji. O ile pamiętam, to kolega pisał o opcjonalnym chłodzeniu zasilacza, a nie ja.
  • Poziom 37  
    Cichy666 napisał:
    Proszę kolego jankolo powiedzieć mi gdzie miałbym dołożyć proponowany przez Ciebie wentylator

w takim miejscu aby nawiewał powietrze na nagrzany radiator i usprawiniał oddawanie ciepła z jego powierzchni

dobra,panowie,zbaczamy z tematu.kazdy ma swoje "hopki" i jeden pozwala karcie pracować w temp 80 st a inny za pare złoty powoduje że karta pracuje w 30 st

wiec ponawiam swoje pytanie-czy te elementy które wymieniłem w moich wcześniejszych postach można/opłaca sie wymienić na inne,mocniejsze,tak by wydzielały mniej ciepła? prosze o informację
  • Poziom 14  
    Zostaw jak jest . Półprzeowdniki się grzeją i tak ma być 80, 100 stopni to często norma, a czasem i wskazania dla stbilnej pracy danego elementu. Jak mówisz, że np. radiator ma na grafice 80 stopni to wyobraź sobie ile stopieńków ma struktura ???? sssssss/
    Co najwyżej posprawdzaj - pomierz czy te elementy pracują w optymalnych parametrach dla swojej konstrukcji w danym obwodzie. Czy są właściwie wysterowane ect.
    robin102 napisał:
    posprawdzaj - pomierz czy te elementy pracują w optymalnych parametrach dla swojej konstrukcji w danym obwodzie

To znaczy w jakich? Jakie będą te optymalne wartości i dla jakich parametrów?
    robin102 napisał:
    Czy są właściwie wysterowane ect.

To znaczy jak? Jakie parametry masz na myśli i jakie są właściwe wartości?
  • Poziom 14  
    Się wydaje , że jak coś za gorące to trza poszukać przyczyny , a nie chłodzenie zwiększać. Ale jak koś woli inaczej ....

• Poziom 35  
    robin102 napisał:
    Się wydaje , że jak coś za gorące to trza poszukać przyczyny , a nie chłodzenie zwiększać. Ale jak koś woli inaczej ....

Skącz bredzić , co się wydaje ? , koleś wyżej zadał pytanie a Ty co taki złom ? pytania fachowe zadajesz a odpowiedź na poziomie przedszkolaka ?
  • Poziom 14  
    To co człowiekowi powiedzieć, żeby do katalogu zajrzał. To jakby oczywiste.

• Poziom 35  
    Głębokie jak do jądra ziemi , mądre jak dla Kopernika tylko tu nie zagadki są a rozwiazania codziennych problemów .
    Więc z filozofią to jak z małpą - na drzewo . pozdr
  • Poziom 32  
    ul1002 - aleś się popisał kulturą :| ...

Wracając do tematu wysokiej temperatury zasilacza - miałem identyczny problem w firmie, ale sprzęt był na gwarancji więc wymienili od ręki na nowy ( zasilacz to nie grzejnik ). W Twoim przypadku o ile poszukanie szybszego i mocniejszego tranzystora MOSFET (500V,20A,0.36ohm,150W) jest możliwe , to znalezienie zamiennika dla KA5H0165 ( nota http://www.fairchildsemi.com/an/AB/AB-45.pdf ) jest raczej niemożliwe. Powodem nadmiernego grzania się jest niewłaściwy punkt pracy oraz złe sterowanie tranzystorami przełączającymi ( zbyt długie czasy załączenia lub zniekształcone impulsy). Masz raczej problem z którymś z elementów biernych. Bez schematu, oscylogramów prawidłowych przebiegów myślę, że się nie da szybko znaleść przyczyny. A grzebanie "na macaka" może tylko sprawę pogorszyć - coś padnie i będą koszty. Jeśli zasilacza nie można wymienić na sprawny pozostaje albo rozbudowa radiatora ( piszesz, że nie pomogło ) albo dodatkowy wentylator do środka, np. od karty graficznej .

Powodzenia.

pzdr.
  • Poziom 37  
    hmmm...grzejnik aż taki to to nie jest...teraz badajac zasiłkę i zmieniają styki starego radiatora z nowym i dajac paste termoprzewodzacą stwierdzam ze temp troche spadła.ale radiator wciaz jest w czasie pracy gorący.z wymiana nie bedzie łatwo.

na dniach bedę miał zasiłkę innej firmy o identycznej konstrukcji-ale innym rozwiazaniu chłodzenia,wiec zobacze czy ta też się tak grzeje.

w sumie zasiłka była już troche używana i nie widać jakiś przegrzań płyty czy scieżek,wiec też nie sądzę aby taka temp pracy była zbytnio za duża.na dniach mam zamiar dodatkowo znów dołożyć jeden radiator,wiec myślę że dojdę do temp 40 st

i jeszcze jedno - nie pisałem ale że ważne jest-wentylator pracuje na minimalnych obrotach...to też ma wpływ na grzanie się,przy tych 50 st ma tak koło 40% całkowitej mocy.dziś podłączę go tak by pracował full mocą i sprawdzę temp elementów
  • Poziom 32  
    Jak obroty wentylatora nie zwiększają się wraz ze wzrostem temperatury, warto byłoby sprawdzić termistor i układy z nim współpracujące - sterujące napięciem podawanym na wentylator. Wyższa temperatura radiatora > niższy opór znajdującego się na nim termistora > wyższe napięcie zasilające wentylator > wyższe obroty wentylatora.

Pzdr.
  • Poziom 37  
    o dziwo temperatur jest mierzona na cewce...zazwyczaj było na radiatorza a tym razem jest inaczej. cewka i tak zawsze bedzie mocno nagrzana,na 10 zasiłęk jakie miałem tylko w jednej starego typu cewki były jedynie ciepłe,w pozostałych gorące (cewka przy wyjsciu napięć na kompa)