Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transduktor

gaxam 06 Paź 2003 14:19 11637 8
 • #1 06 Paź 2003 14:19
  gaxam
  Poziom 10  

  Poszukuję materiałów o transduktorach. Będę wdzięczny za każdy materiał.

  0 8
 • #2 06 Paź 2003 14:40
  michasp
  Poziom 17  

  Witam!

  Transduktor to zdaje się - wzmacniacz magnetyczny. Może tak łatwiej będzie szukać.

  Pozdrawiam,

  Michał.

  0
 • #3 07 Paź 2003 15:42
  stasiekm
  Poziom 29  

  po angielsku to przetwornik ;P
  może to fragment opisu tylko?
  np presure transducter - przetwornik ciśnienia

  0
 • #4 15 Paź 2003 17:57
  gaxam
  Poziom 10  

  Szukałem też informacji o wzmacniaczu magnetycznym, też nie ma za wiele. Jeżeli zatem ktoś dydponuje materiałami o zastosowaniu wzmacniaczy magnetycznych to będę też bardzo wdzieczny.
  Pozdrawiam

  0
 • #6 14 Lut 2006 22:09
  Zbyszek_64
  Poziom 21  

  Wpisz w goglach hasło ''amplistat''.Pozdrawiam

  0
 • #7 15 Lut 2006 11:18
  falowniki.com
  Spec od Falowników

  Witam,

  pamietam że transduktory wykorzystywane były w teatrach itp.. do regulacji oświetlenia scenicznego i w przeciwieństwie do nastawni tyrystorowych nie "siały" w instalacjach akustycznych, chyba to było tak jakos...

  1
 • #8 15 Lut 2006 13:02
  sp5wcx
  Poziom 33  

  Cytat z Wikipedy:
  "Przekładnik prądu stałego
  Przekładnikiem prądu stałego jest tak zwany transduktor. Zbudowany jest z dwóch symetrycznych rdzeni z blach ferromagnetycznych o prostokątnych pętlach histerezy. Na rdzeniach nawinięte są uzwojenia pierwotne i wtórne. Uzwojenie pierwotne to niewielka ilość zwojów z mierzonym prądem, nawinięte zgodnie na obu rdzeniach. Uzwojenie wtórne to wiele zwojów cieńszego drutu nawijanego przeciwsobnie. W uzwojenie wtórne włączony jest amperomierz oraz zasilanie napięciem przemiennym. Zasilanie napięciem przemiennym podmagnesowuje rdzenie stając się dzięki temu "nośną" dla sygnału stałoprądowego. W obwodzie pierwotnym nie indukuje się prąd przemienny dzięki symetrii obu rdzeni oraz przeciwsobnemu nawinięciu cewek wtórnych."

  2
 • #9 15 Lut 2006 13:32
  Jerzy Węglorz
  Poziom 38  

  Transduktory były dobrze opisane w książce sprzed ok. 40 lat: "Wzmacniacze magnetyczne w automatyce napędowej".
  Fizycznie jest to zespół 2 sterowanych dławików o połączonych przeciw - szeregowo uzwojeniach roboczych i 1 obejmującym je wspólnym uzwojeniu sterującym, w którym płynie prąd stały magnesujący rdzenie dławików. Wzrost prądu sterujacego powoduje stopniowe nasycanie rdzeni i spadek indukcyjnosci uzwojeń roboczych.
  Istnieją wersje ze sprzężeniem zwrotnym, gdzie zwiększajacy się prąd w uzwojeniach roboczych jest transformowany do obwodu pomocniczego, który po wyprostowaniu "wspomaga" magnesujace działanie pradu sterujacego.
  Rdzenie transduktorów nie musza miec prostokatnej pętli histerezy, natomiast cenna jest wąska pętla, która zapewnia mniejsze straty. Do transduktorów małej mocy (do pojedyńczych watów) stosowane były blachy z permalloyu (stop żelaza z niklem), często w postaci zwijanej taśmy, a transduktory większej mocy budowane były na typowych blachach transformatorowych.
  Możliwa jest budowa transduktora na pojedynczym rdzeniu typu E, wówczas uzwojenie sterujace jest na środkowej kulumnie, a uzwojenia robocze na bocznych (lub odwrotnie).
  Wzmocnienie 1-stopniowego wzmacniacza magnetycznego zbudowanego na transduktorze bez sprzężenia zwrotnego jest rzędu 10 W/W, ze sprzężeniem zwrotnym może byc kilkadziesiąt W/W.

  1