logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Różnica między przewodem ochronnym PE a uziemieniem – wyjaśnienie pojęć w instalacji

aeolis 07 Paź 2003 09:37 6300 4
REKLAMA
  • #1 351711
    aeolis
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Jaka jest różnica pomiędzy terminami "przewod ochronny" i "zaziemienie"?
    Można tak traktować że prewod ochronny - to jest "niezaziemiona neutrala (przewod bierny)" ?

    Dziękuję.
  • REKLAMA
  • #2 351833
    Sniady
    Poziom 15  
    Posty: 98
    Pomógł: 8
    Ocena: 3
    aeolis napisał:
    Jaka jest różnica pomiędzy terminami "przewod ochronny" i "zaziemienie"?
    Można tak traktować że prewod ochronny - to jest "niezaziemiona neutrala (przewod bierny)" ?

    Dziękuję.


    Nie słyszałem o "zaziemieniu", natomiast przewód ochronny wystepuje jak najbardziej i ewentualnie termin "Uziemienie"
    proponuje "szukaj" i pod hasłami uziemienie, przewód ochronny, ochronno neutralny i fazowy lub roboczy

    Pozdrawiam
    Sniady
  • REKLAMA
  • #3 351859
    k3048
    Poziom 37  
    Posty: 3637
    Pomógł: 515
    Ocena: 281
    Witam. wejdż na. www.pip.gov.pl/prewen/publikacje/broszury/jc/czech3a.htm ,myślę że to jest to czego szukasz.Z poważaniem heniek
  • REKLAMA
  • #4 351890
    Czesiek
    Poziom 28  
    Posty: 1124
    Pomógł: 99
    Ocena: 116
    Przewód ochronny jest to przewód ciągnięty od punktu zasilania do przewodzącej obudowy odbiornika. Przewód ten przewodzi prąd jedynie w warunkach zakłócenia prawidłowej pracy urządzenia elektrycznego (np. prebicie izolacji do obudowy). Ma za zadanie chronić użytkownika przed porażeniem. Jego przekrój musi być tak dobrany by spowodować szybkie zadziałanie zabezpieczenia w warunkach zakłóceniowych - szybkie odłączenie zasilania.
    Uziemienie jest lokalnym punktem połączonym z ziemią (np. otokiem).
  • #5 355601
    aeolis
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Dziekuje bardzo wszystkim za pomoc!!!
    Rozebralem sie nareszcie z terminami! Sam znam sie na tym dostateczneie dobrze, ale trudno mi bylo odnalezc odpowiedne polsko-rosyjskie paralele.
    U nas takie normy maja nazwe cos takie:" Zasady instalacji ukladow energoelektronicznych" (Правила устройства электроустановок").
    Bylo by ciekawie znac, czy w Polskie sa takiego rodzaju zasady, i jak tak - to jake jest skrocenie?

    Z poszanowaniem,
    Aeolis
REKLAMA