Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie Tunera analogowego do ustawienia anten

20 Kwi 2007 14:04 2719 11
 • Poziom 10  
  Mam takie pytanie. Jak podłączyć jakiś wskaźnik analogowy w tunerze analogowym żeby pokazywał jakość sygnału z satelity (jeszcze lepiej jak by podłączyć dwa które by pokazywały: moc sygnału i jakość). Myśle że gdzieś przy głowicy musze poszukać sygnału ale czekam na odpowiedz bardziej doświadczonych elektroników. Chciałem przerobić taki tuner satelitarny żeby służył do ustawienia anten na HOTBIRDA i żebym od razu widział jaka jest jakość sygnału (tuner wtedy zabrał bym ze sobą na dach i mógł szukać sygnału bez podłanczania do TV)
 • Poziom 11  
  A czy w tych czasach jest sens takiej przeróbki, na allegro pozna zakupic mierniki sygnału na 12V, a po przeróbkach analogu i pozostaje problem 230V na dachu, no chyba ze to tez sie przerobi ale nie prosciej za male pieniadze mały mierniczek ?.
 • Poziom 21  
  Ceny mierników zaczynają się od ok. 30 zł.Do tunera analogowego można podłączyć głośniczek z jakimkolwiek wzmacniaczem do kontroli ustawienia właściwego satelity.Będziesz słyszał fonię wybranego kanału.
 • Poziom 37  
  A po co głośniczek? Ja zawsze używam słuchawek! Zrobiłem sobie przejściówkę m. "Jack" - "chinch" i jest OK!
  P.S.
  A przyrząd leży u mnie nieużywany! Dużo gorzej jest ustawiać na przyrząd bo nie wiesz jaką satelitę namierzyłeś? W tunerze mam zaprogramowany TVN na "HB" na kanale 1, na 2 mam coś z "Astry" itd.
 • Poziom 24  
  Rafaeelo napisał:
  Myśle że gdzieś przy głowicy musze poszukać sygnału
  Można mierzyć napięcie ARW na głowicy.
  Zmierzysz wtedy siłę sygnału, ale zaznaczam, że sam nie testowałem tego sposobu.
  Preskaler napisał:
  Ja zawsze używam słuchawek!......A przyrząd leży u mnie nieużywany!

  No tak. Ale jak ustawiasz na najmocniejszy sygnał?
 • Poziom 37  
  Preskaler napisał:
  Ja zawsze używam słuchawek!......A przyrząd leży u mnie nieużywany!

  No tak. Ale jak ustawiasz na najmocniejszy sygnał?[/quote]

  Analo szumi (dropi) przy nawet lekkim odchyleniy anteny w którąkolwiek stronę lub skręceniu konwertera. Ustawiam poprostu na środek.
 • Poziom 24  
  To oczywiste jak masz monitor w zasięgu wzroku, ale wtedy słuchawki "psu na buty". Bo na szum w słuchawkach nie ustawisz precyzyjnie.
  Ja kiedyś wybierałem taką częstotliwość, aby było coś na Astrze, HB i 16E.
 • Poziom 37  
  Fonia tak samo szumi jak na wizji pojawiają się dropy! Im więcej dropów tym szum jest silniejszy. Najlepiej jest ustawiać przy całkowitej ciszy. Czasami są takie programy z wyciszoną fpnią. Można także całkiem sprawnie ustawić na programie podczas transmisji filmu bo jak to na filmie, są przerwy między dialogami.
 • Poziom 12  
  Ja kupiłem w sieci LIDL wskaznik na diodach.Łączy się bezpośrednio przy LNB i zasila kablem z tunera.Diody zapalają się kolejno w zależności od wielkości sygnału i jednocześnie słychać różne tony pisku.Jest oczywiście pokrętło czułości. I wszystko za 26zł.Polecam.Spotkałem się już dwukrotnie z tą ofertą.Ale jeżeli chcemy dokładnie ustawić na analogu to najlepsza forma to CNN na astrze monitor i obserwacja obrazu.Ach co to były za czasy...
 • Poziom 37  
  Oczywiściem można! Jednak dużo (!) lepiej jest ustawiać antenę przy pomocy tunera analogowego i jeśli nie z monitorkiem to przynajmniej ze słuchawkami.
 • Poziom 28  
  Używając miernika sygnału początkowo można się zniechęcić,wydaje mi się że trzeba dość dokładnie wczytać się w skromną instrukcję.Warto też potrenować na jakiejś dobrze ustawionej antenie.Ja osobiście jestem z taniego miernika analogowego za 40z bardzo zadowolony,satelitę też poznam po wielkości sygnału.Najpierw ustawiam sygnał polaryzacji pionowej a potem szukam w polaryzacji horyzontalnej satelity.Są dwa mocne sygnały jeden z Astry drugi z Hotbirda
 • Poziom 10  
  Dziękuje wszystkim za odpowiedzi w tym temacie. Postaram sam usiąść i popracować nad tym tematem. Udzieliliście mi dużo rad ale najbardziej mnie interesuje takie urządzenie które by pokazywało jakiego satelitę złapałem oraz moc sygnału i jego jakość. Tak jak jeden z kolegów napisał i ja zrobiłem przejściówkę i podłączyłem słuchaweczki do wyj. audio. to też jest dobry pomysł bo po znalezieniu wstępnie satelity miernikiem SAT FINDER można ustalić najmocniejszy sygnał.