Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spalanie odpadów metodą plazmową

20 Apr 2007 21:00 39841 60
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Poszukuję informacji na temat spalania odpadów metodą plazmową, niestety to co znalazłem w necie to są hasła i ogólniki.
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • TermopastyTermopasty
 • Level 18  
  a więc Kolega odkrył już tą prawdę :D że w Internecie nie sposób znależć sensownej informacji, ja kiedyś szukałem cały wieczór czegoś konkretnego o kąpielach galwanicznych, na drugi dzień poszłem do księgarni i problem rozwiązany

  "Chemia plazmy niskotemperaturowej", autora nie pamiętam, tam jest dział o reakcjach chemicznych z użyciem plazmy, tlen po doprowadzeniu do stanu plazmy powinien doskonale spalać toksyny

  zresztą jest tam bogaty spis literatury
 • Level 23  
  Może nie jest to metoda plazmowa, ale chyba dość skuteczna. Chodzi o proces pirolizy odpadów stałych aq następnie spalania gazów w komorach ceramicznych, gdzie równierz panuje wysoka temp. i różne toksyny się rozpadają i spalają. Hasło zgazowarki, zgazowanie.
 • Level 10  
  część,
  jeśli interesowałaby Cię termiczna utylizacja odpadow to służę pomoca
 • TermopastyTermopasty
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Chyba niewielu ludzi jeszcze ma jakieś informacje o tej metodzie... :cry:

  Nie dziwię się bo jest to najnowsza metoda spalania w temperaturze do 20 000 °C.

  :idea: Ale może ktoś coś wie? :D
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Jest to ciekawy temat... :D
  Temperatura plazmy potrafi osiągać temperaturę 50 000 °C , stal w tej temperaturze odparowuje, zdarzyło mi się palnikiem plazmowym dziury w betonie powypalać! :|
  Z czego muszą być zrobione ścianki komory spalania żeby taką temperaturę wytrzymały?
 • Level 30  
  jozefg wrote:
  Jest to ciekawy temat... :D
  Temperatura plazmy potrafi osiągać temperaturę 50 000 °C , stal w tej temperaturze odparowuje, zdarzyło mi się palnikiem plazmowym dziury w betonie powypalać! :|
  Z czego muszą być zrobione ścianki komory spalania żeby taką temperaturę wytrzymały?

  z płytek jakimi okłada się podwozie wahadłowca
  pzdr
 • Level 16  
  Witam z tego co pamiętam z opisów Młodego Technika z lat 60 tych to plazme utrzymuje sie z dala od ścianek urządzenia za pomocą silnego pola magnetycznego
 • Level 11  
  Jak ktoś chce coś wiedzieć o utylizacji odpadów, gazów i płynów metodą ogólnie nazywaną plazmową to proszę na priva.
  W najbliższym czasie rozpoczynamy budowę takiej instalacji pod Warszawą
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Real Kocio wrote:
  Jak ktoś chce coś wiedzieć o utylizacji odpadów, gazów i płynów metodą ogólnie nazywaną plazmową to proszę na priva.
  W najbliższym czasie rozpoczynamy budowę takiej instalacji pod Warszawą
  Temat powrócił - jeżeli możesz to napisz coś na ten temat albo podaj żródło gdzie można poczytać. :D
 • Level 11  
  Można przeczytać w zasadzie głównie w naszej spółce bo reprezentujemy firmę norweską która dotychczas wybudowała kilkanaście takich instalacji na na Świecie a teraz rozpoczyna z nami inwestycje w Polsce.
  Będziemy niebawem robić Konferencję w Warszawie (i prawdopodobnie w większych miastach Polski) która będzie poświęcona utylizacji odpadów metodą plazmową. Panele będą dotyczyć zarówno zalet jak i skutkom ale pierwszy panel będzie poświęcony zasadom działania i omówiony na nim będzie projekt pierwszej budowanej w RP instalacji.

  W zarysie mogę powiedzieć, że w pierwszej fazie następuje selekcja odpadów i zmieszanie ich tak by wsad miał odpowiednią wartość kaloryczną.
  W I generacji plazmy całość wsadu przepuszczana była przez generator plazmowy o temperaturze do 23.000 st. C i.................. wiadomo następowała dezintegracja ale niestety naszego portfela. Do zlikwidowania jednego wiadra odpadów potrzeba było "2 wiadra prądu". Dlatego wszystkie zakłady I generacji padły.

  MPIIG (metoda plazmowa II generacji):
  Wsad zostaje podgrzany do temperatury powyżej 1800 st. C w środowisku beztlenowym i następuje zgazowanie - podobnie jak przy produkcji koksu.
  Powstający w ten sposób gaz energetyczny przechodzi przez generator plazmowy wielkości dużego biurka i tam, przy użyciu - ułamkowej w porównaniu do I generacji - ilości prądu następuje rozbicie złożonych cząstek gazu. W tym procesie jedyne co się nie daje rozbić to CH4 czyli metan. Wszelkie gazy trujące, dioxyny i inne świństwa zostają zdezintegrowane. Wychodzący z komory dezintegracji plazmowej gaz zawiera - poza metanem - gazy atmosferyczne i to w podobnym składzie procentowym. Część gazów zostaje na separatorach wychwycona i po sprężeniu jest sprzedawana jako gazy techniczne ( tlen, azot, CO2, Hel)
  Gaz na tym etapie ma bardzo wysoką temperaturę i wychłodzenie następuje w turbinach parowych gdzie produkowana jest - w zależności od zapotrzebowania - albo para wodna, albo energia elektryczna.
  Po wychłodzeniu gaz trafia do turbin lub silników spalinowych które napędzają agregaty prądotwórcze i tam następuje metamorfoza energi odzyskanej z odpadów w energię elektryczną.
  Odzysk energii z odpadów dochodzi w MPIIG do 95% a ze 100% odzyskanej energii zakład potrzebuje na swoje działanie ok. 6% cała reszta energii elektrycznej sprzedawana jest na wolnym rynku i jest to największe źródło dochodu - ok. 60 - 65%
  Pozostałe źródło dochodu takiego zakładu to sprzedaż odzyskanych metali - w tym szlachetnych, sprzedaż witrytu ( zeszklona szlaka po zgazowaniu), który ma szerokie zastosowanie jako nieerodowalny kruszec na budowę autostrad, dodatek do betonu czy - w formie zmielonej - jako pasty polerskie i czyściwo do piaskowania.
  Odrębny dochód stanowi sprzedaż emisji ujemnych. Zakład przerabiający 100.000 ton odpadów rocznie ma przydzieloną dopuszczalną ilość emisji.
  Jeśli ilość dopuszczalnych emisji - w skali - ma 10 cm wysokości to instalacja MPIIG emituje niecałe 0,5 cm a zatem ma możliwość, w ramach handlu emisjami, sprzedać "niewykorzystane" emisje innemu zakładowi który emituje więcej niż mu wolno. Dochód z handlu emisjami to 10% dochodu takiego zakładu. 1% dochodu to sprzedaż gazów technicznych a reszta to dochód z przyjmowania odpadów.
  Ta wyliczanka jest ogólnikowa i dotyczy odpadów komunalnych.

  Ktokolwiek chciałby abyśmy na jego terenie postawili taką instalację niech się zgłosi do firmy General Plasma, która ma również polski mail gp(malpa)bip.ikp.pl lub do mnie.
  Do realizacji takiej inwestycji potrzebne jest ok. 4-5 hektarów ale mile widziane jest więcej - nawet 10 ha. Poza tym wskazana jest bocznica kolejowa bezpośrednio na terenie lub na granicy terenu, dojazd dla TIR'ów i bliskość zakładu elektrycznego - chodzi o odbiór energii elektrycznej. Wskazane jest też by był to teren ogrodzony z wagą najazdową i kanalizacją, uzbrojony (woda, prąd)
  Oczywiście jeśli któregoś z tych wskazań nie ma to też sobie radę damy.

  Dopuszczamy przyjęcie gminy (lub Sam. Teryt.) jako wspólnika w zamian za teren wniesiony aportem. Daje to możliwość sprzedaży energii elektrycznej mieszkańcom danego rejonu po niższej cenie.
  Nie ma praktycznie żadnych wymagań ekologicznych lub stref ochronnych gdyż zakład taki nie emituje do środowiska jakichkolwiek emisji lub odpadów. Nie emituje również szkodliwych hałasów gdyż cały proces odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych.

  Finansujemy przedsięwzięcie we własnym zakresie ale mile widziany wspólnik jako współinwestor. Za sfinansowanie start-up'u ( ok. 1.000.000 €)przekazujemy do 5% udziałów w spółce.

  Chciałem na koniec powiedzieć że ilość samochodów ciężarowych dowożących odpady do zakładu jest niezauważalna bo jest to ok 12 samochodów na dobę więc 1 na 2 godziny. Mało tego - samochody nie wystają w kolejkach tylko wjeżdżąją od razu do hali odbioru więc "znikają" z pola widzenia.
 • Level 11  
  Zobacz na Google:
  TETRONICS
  PACT
  STARTECH
  PARCON
  EKOPLAZMA
  PLASCON
 • Level 11  
  Na tych stronach mozna się dowiedzie ciekawych rzeczy o wyspecjalizowanych firmach robiących - albo urządzenia do utylizacji plazmowej odpadów płynnych - co jest dośc ciekawe cenowo, albo o urządzeniach proponowanych do utylizacji odpadów niebezpiecznych mtodą plazmową I generacji co powoduje olbrzymie koszty i takie instalacje swie stoją puste pod Wiedniem. Koszt utylizacji normalnych odpadów komunalnych w tych urządzeniach jest tak wysoki że trzeba by podnieść cenę przyjmowania odpadów do 300€ za tonę.
  Oznacza to że przeciętny posiadacz domku płacił by 0k 400 zł miesięcznie za wywóz śmieci a przeciętny Kowalski miałby czynsz podniesiony o ok. 250 zł
  Kto na to pójdzie???
 • Level 11  
  Kolega dobrze tu zauważył że cena jest uuu... bardzo wysoka jak dla Kowalskiego.
  A co z plazmą II generacji???
  Jakoś mało osób mówi o II generacji...
  Koszt utylizacji jest bardziej dostępny dla Kowalskiego.
  Ale gdzie można znaleźć informację na temat plazmy II generacji???
 • Level 26  
  Oczywiście przeciętny kowalski nie produkuje raczej TAKICH odpadów (dioxyny itp świństwa). 12 tirów dziennie oznacza NAJGORSZE ŚWIŃSTWA a nie odpady komunalne. Tiry jadące do zakładu nie ulegają wypadkom i nie powodują skażeń. Pociągi nie są okradane przez złomiarzy którzy rozwlekaja to świństwo po okolicy.
  W imieniu Rzeszowa dziękuję za nie wybudowanie zakładu u nas.
  PS Maski gazowe i płaszcze OP1 mieszkańcom Warszawy i okolic tanio sprzedam.
 • Level 37  
  Metale ciężkie również są utylizowane? Bo zdegradować związki organiczne do wolnych atomów to nie problem.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Fyszo wrote:
  Metale ciężkie również są utylizowane? Bo zdegradować związki organiczne do wolnych atomów to nie problem.
  No cóż - palnik plazmowy potrafi osiągać temperaturę do 50 000°C.
  A przy tej temperaturze to co się uchowa?
 • Level 37  
  Oczywiście że się uchowa. Atom wejdzie w stan maksymalnie wzbudzony, może nawet będzie bliski przemian jądrowych (rozpad jądra), ale większość jąder pozostanie bez zmian. Po ochłodzeniu ten atom (dokładniej jon) powyrywa elektrony spowrotem z otoczenia i odtworzy się.
 • Level 11  
  Jeśli ktoś chce informacje na temat utylizacji odpadów w technologii MPIIG czyli plazmowej II generacji to bardzo proszę na mój mail:
  .
  gp(malpa)bip.ikp.pl
  .
  Co się tyczy Kowalskiego to jak najbardziej - produkuje dioxyny.
  Dioxyna to nie specyfik który kupuje się w aptece.
  Dioxyny powstają gdy na przykład spalamy PVC lub PCW - jak kto woli

  Każdy prawie kubeczek na kefir, pojemniczki na soczki itd jest z PVC.
  Z tego samego materiału tworzy się okna plastikowe.
  Dioxyny powstają także przy spawaniu elektrodą....

  A do tego jeszcze druga supertrucizna to olej transformatorowy.

  Przy technologii plazmowej nieistotna jest cena przyjmowania śmieci czyli ile Kowalski zapłaci za zdanie tony śmieci do zakładu.
  Cena oferowana przez inwestora jest zawsze niższa niż dotychczasowa a np. General Plasma oferuje wręcz obniżenie cen ale tylko dla mieszkańców regionu.

 • Level 38  
  Real Kocio - mylisz się co do tego PCV. Kubeczki są z PE, PP.

  W kwestii dioksyn to mógłbym się spierać. Co do skali procederu.
 • Level 11  
  Zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy:
  MPIIG to nie jest spalanie plazmowe odpadów.
  Spalanie następuje w środowisku tlenowym - to szybkie utlenianie, któremu towarzyszy wysoka emisja energii i CO2 jako efekt spalania.....

  w MPIIG śmieci zostają zgazowane w środowisku beztlenowym a w ten sposób powstały gaz energetyczny po dekompozycji w specjalnym pomieszczeniu, przy użyciu generatora plazmy, używany jest jako paliwo napędzające generatory prądotwórcze.

  Właśnie dzięki tej metodzie powstaje tak zwana "zielona energia" do której Państwo dopłaca bonus właśnie za energię z OZE.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Chris_W
  obejrzyj inne kubeczki od spodu....
  Widocznie lubimy inne kefirki czy jogurciki.... hehehe

  Na przykład ten termokurczliwy szlauch, który jest zamiast tamponowania na pojemniczkach z Danone tymi małymi co reklamował bodajże Heizer w TV, te z El Casei bakterią.....
  Ten szlauch jest z PVC
  A pierwsze pojemniczkiz Kefirami i serkami homo z czasów PRL całe były z PVC
 • Level 43  
  Mam coś o BRAP, kończyłem ścieżkę Recykling materiałów i nieco ze studiów jeszcze pamietam:
  https://tremolo.elektroda.pl/Laboratoria/BRAP%20-%20spalanie%20papieru.doc - technologia spalania papieru - przejrzyj bibliografie

  Cytat z mojego referatu:
  "Plazma jako alternatywa

  Plazmowa technologia unieszkodliwiania odpadów jako jedna z niewielu posiada ogromne mozliwości unieszkodliwiania przeróżnego rodzaju odpadów począwszy od materiałów bezpiecznych biodegradalnych a skończywszy na metalach ciężkich, dioksynach, furanach i innych substancjach, które się wydzielają podczas spalania w spalarniach konwencjonalnych. W krajach wysoko rozwiniętych ta technologia powoli wkracza w życie i zastępuje konwencjonalne zakłady utylizacji. Stanowią one bowiem sukces zarówno w mierze ochrony środowiska jak i sukces techniczny.

  Technologia ta jest znaczącą alternatywa dla konwencjonalnych spalarni. Współczesne badania wykazały iz spalarnie powstałe w Europie i Ameryce w latach 70-tych są przestarzałe i niosą za soba wiele zagrożeń dla srodowiska. Do najważniejszych można zaliczyć:

  obecnośc substancji toksycznych w pyłach i popiołach pospaleniowych
  mozliwość emisji do atmosfery szkodliwychsubstancji takich jak chlorowodów HCl, metale ciężkie, tlenki azotu i siarki oraz dioksyny i furany
  powstanie toksycznych ścieków w procesie schładzania i oczyszczania gazów spalinowych.

  Europa zachodnia przezywa obecnie kryzys spalarniowy. Zwiazany jest on glównie z zaostrzającymi się przepisami i rygorystycznymi normami dotyczącymi spalania odpadów i gospodarowania nimi. Przepisy te dotyczą również obrotu taka alternatywną energią.

  Prawo wymaga wieloetapowego trudnego przerobu na granicy oplacalności, w wyniku drogiego wdrażania wyspecjalizowanych urządzeń, systemów oczyszczania zanieczyszczeń. Większośc starych spalarni na pewno tym wymaganiom nie sprosta. W tej sytuacji proponowana nowa technologia unieszkodliwiania plazmowego staje się bardzo realna perspektywą.

  Plazma jest uważana za czwarty stan skupienia materii. Określa się ją mianem zjonizowany, przewodzący prąd i ciepło gaz, który zawiera tyle samo dodatnich i ujemnych jonów, kóre decyduja o wlaściwościach makroskopowych. Stan jonizacji w gazie osiąga się poprzez podniesienie jego temperatury. Im wyższa temperatura, tym predkość cząstek gazu większa, zatem i stopień zjonizowania większy. Każda substancja może przejśc w stan plazmy w odpowiednio wysokiej temperaturze. Między plazma a gazem nie ma wyraźnej granicy. Swoje szczególne właściwości plazma wykazuje dopiero w obecności pola magnetycznego lub elektrycznego.

  Charakterystyczne cechy plazmy to:

  kwazineutralność - wypadkowy ładunek wszystkich cząstek plazmy jest równy zetu
  sprzężenie elektrostatyczne cząstek
  przewodzenie elektryczne
  reakcja plazmy na sama siebie za posrednictwem pól elektromagnetycznych
  promieniowanie plazmy

  W technice stosuje się przede wszystkim plazme niskotemperaturową o zakresie swojej temperatury 2000 - 30000 K bez wyraźnie naznaczonych granic przedziału.

  Technologia ta na pierwszym miejscu stawia na mozliwości spalania szelakiego rodzaju odpadów niebezpiecznych oraz bardzo niebezpiecznych, których praktycznie nie można wyeliminować z procesu produkcji papieru jak i spalania w spalarniach nieplazmowych.

  Technologia ma tez wielkie znaczenie jesli chodzi o odzysk metali kolorowych, w szczegolności tych najbardziej cennych.

  Zalety:
  duza moc przerobowa ok. 170 kg/h przy mozliwości pracy 23h/dobe
  całkowita destrukcja odpadow niebezpiecznych rzędu 99,9 %
  znaczna redukcja zanieczyszczeń gazów odlotowych znacznie poniżej dopuszczalnych norm (zawartość chlorowodoru HCl znacznie ponizej < 50 mg/m3, zawartość CO2, CO, H2O - znikoma, znikoma zawartość tlenku azotu, zawartość dwutlenku siarki całkowicie zlikwidowana.
  Pozostałość stała w formie granulatu o strukurze krystalicznej tzw. Witryfikatu zupełnie obojetnego dla otoczenia - przez co umożliwia to składowanie na wysypiskach i zastsowanie do utwardzania powierzchni drogowych
  unieszkodliwianie odpadów chlorowych nie powoduje powstawania dioksyn i furanów
  wysoka wydajność obróbki przy stosunkowo niewielkich wymiarach instalacji
  mozliwośc osiągania bardzo wysokich temperatur od 2000 do 10000 K z dużą elastycznością
  łatwośc zastosowania i mała bezwładność termiczna równa kilka sekund
  dostarczenie skoncentrowanej energii niezależnie od natury gazu.

  Wady:
  zasadniczym mankamentem jest stosunkowo duże zuzycie energii elektrycznej równe około 2 Mwh/Mg odpadow co znacznie wpływa na wzrost kosztów eksploatacyjnych instalacji
  istnieje mozliwość emisji fal radio-elektrycznych powstających włuku elektrycznych pracującego w obrębie działa plazmowego. Moga wystepować problemy z odbiorem stacji radiowo-telewizyjnych

  Rachunek ekonomiczny
  Koszty inwestycyjne - 11 840 000 zł (2000 r.)
  Koszty eksploatacyjne - 3 254 848 zł/rok
  Wydajność instalacji - 1427 Mg/rok

  koszt własny obróbki 1 Mg odpadów = koszt eksploatacyjny / wydajność instalacji = 2 280 zł

  Obecnie plazmowa technologia unieszkodliwiania odpadów znalazła swoje zastosowanie głównie dla przerobu materiałów niebezpiecznych. Jednak prognozuje się, że znajdzie ona zastosowanie dla unieszkodliwiania innych odpadówJest to proces powolny i wymaga globalnego spojrzenia na gospodarke odpadami i recykling materiałowy. Metoda plazmowa powinna stanowić dodatek do istniejacych dzisiaj innych metod unieszkodliwiania i recyrkulacji. Tylko w ten sposób można z jednego typu odpadów wysublimowac inne, bardziej niebezpieczne, które będą transportowane do instalacji plazmowych.

  Technologią, która własnie jest opracowywana jest zbudowanie przenośnego urzadzenia plazmowego do pozbywania się odpadów z tzw. “czarnych punktów” stanowiących bomby ekologicze. Odpady pozostawione w takim miejscu sa pozostawione w miejscach nieosłoniętych, niemonitorowanych ze swobodnym dostepem. Omawia się już system przenośnych plazmotronów z elektrodami grafitowymi do produkcji nieszkodliwych mas krystalicznych z bardzo szkodliwych wysypisk.

  Budowa instalacji plazmowej

  Instalacja plazmowa zbudowana jest według klasycznej struktury instalacji do procesu spalania konwekcyjnego i składa sie z astepujących elementów:
  piec wysokotemperaturowy
  palnik plazmowych
  komora spalania wtornego
  urzadzenie do oziębiania i obróbki spalinowych
  komin

  Piec wysokotemperaturowy

  Tworzy go kadź hutnicza przechyłowa, przystosowana do funkcji pieca plazmowego. Wewnetrzna temperatura, jaka w nim panuje, wynosi 1500-1550*C. Cegły żaroodporne którymi wyłożony jest piec moga wytrzymywać temperatury do 1800 *C  Palnik plazmowy

  W instalacji zastosowano palnik plazmowy o mocy cieplnej 1,8 MW. Palnik składa się z 5 podzespołów:
  1) generatora plazmy czyli elektrod zasilanych pradem stałym
  2)zasilania elektrycznego o mocy przystosowanej do mocy generatora
  3)obiegu oziębiania do odzysku ciepła traconego przez elektrody
  4)obiegu zasilania gazem plazmogennym
  5)systemu kontrolno sterowniczego

  Generator plazmy to 2 elektrody współosiowe połączone z komora przepływu gazu plazmogennego

  Zasilanie elektryczne stanowi transformator (suchy) , który przetwarza napięcie sieciowe z 5,5 kV na 1 kV

  Obieg oziebiania elektrod - kest to hydrauliczny, zamknięty obieg wody zdemineralizowanej z pompa elektryczną, wymiennikiem cieplnym, termostatem.

  Obieg zasilania gazem plazmogennym jest to obieg pneumatyczny, który w tym przypadku jest powietrzem , wydajność takiego obiegu to 1000 m3/h, składa się z kompresora powietrza zasysającego powietrze atmosferyczne i sprzężającego do 4 atm, drugiego kompresora sprzężającego z 4 atm do 8 atm, suszarki powietrza.

  System kontrolno pomiarowy jest zasilany napieciem 380V(400V) zawiera komputerowy system wraz z automatycznym oprogramowaniem sterującym palnikiem
  jak to działa

  Do komory, pomiedzy elektrodami wtłaczane jest powietrze ruchem wirowym, o odpowiedniej objetości i cisnieniu atmosferycznym. Jednoczesnie elektrody przyłacza się do elektrody rozruchowej, naładowanej wysokim napięciem kondensatorów. Styk z elektroda powoduje powstanie łuku elektrycznego, powodującego zjonizowanie gazu i utworzenie warstwy plazmy, przez którą płynie prąd wyładowania. Pole magnetyczne, które towarzyszy przepływowi prądu wywołuje przesuwanie i stopniowe przyspieszanie powstałej plazmy w kierunku wylotu palnika. W rezultacie z palnika wydzielana jest wysokoenergetyczna plazma. Dodatkowe pole jest wytwarzane przez cewki indukcyjne. Pole to zapewnia przemieszczanie sie podstawy łuku co jest bardzo wazne iż zapewnia to nie stopienie się elektrody tylniej, w którą uderza strumień elektronów (katoda). Zapewnienie prawidłowego toru plazmy przedłuża zywotność elektrod.

  Komora spalania wtórnego wyposarzona jest do efektywnego spalania gazów procesowych, wyposarzona jest w palnik na gaz naturalny o mocy ok 25 kW, który inicjuje to spalanie.

  Witryfikacja (zeszklenie odpadów)

  obróbka odpadów w piecu plazmowym odbywa się w dwóch fazach faza pierwsza odpowiada procesom ładowanie- topienie. Beczka z materiałem toksycznym jest topiona przez działo palnika o temperaturze 4000 *C . części palne są spalane albo przez powietrze plazmy albo w komorze wtórnego spalania. W drugiej fazie nastepuje WYTOP . Częsci mineralne takie jak mtale i azbest sa przetapiane na granulat w formie krążków o struktórze krzemoglinianu metalicznego tzw. Witryfikaty (stąd nazwa procesu) Podczas procesu wytopu piec jest odcięty od komory ładowania , a palnik jest wyciągany na zewnątrz pieca podnośnikami pneumatycznymi, po powolnym ochłodzeniu w piasku - hartowaniu witryfikaty są poddawane analizom przydatności, testowi liksywiacji (rozpuszczalności) . Tak utworzone sustancje nadają się na odporne na mróz masy dodawane do asfaltu. "

  Tak mozna miedzy innymi spalać odpady lakiernicze, szukałem tego mojej żonie do pracy.
 • Level 11  
  Tak, tak.....
  To się wszystko zgadza.....
  Tylko mowa tu jest o metodzie plazmowej I generacji !!!!

  Metoda Plazmowa II Generacji jest dzieckiem pary skandynawskiej, Norwego i Polki (z pochodzenia) mieszkającen na stałe w Szwecji.

  Tam nie używa się plazmy ( temp. do 22.000 C) do spalania śmieci a generator nie jest jak duże mieszkanie.....
  Tam generator jest wielkości dwóch średniej wielkości biurek stojących obok siebie szeregowo a plazma używana jest tylko do dekompozycji gazów powstających przy zgazowaniu beztlenowym...
  Z uwagi na hochsztaplerskie działania pewnej firmy, która próbowała wprowadzić na rynek Polski technologię plazmową opartą na Norweskim patencie ale technologicznie niedoskonałą, z pominięciem opłat licencyjnych, dokonaliśmy pewnych zmian, zarówno w nazwie Firmy jaki w nazwie produktu.

  Firma General Plasma otrzymała nowe brzmienie - GREEN POWER PLANTS z tą samą siedzibą i adresem:
  ul. Gabriela 5 01-347 Warszawa tel. 022 8370151 ( z tym że tel. jes nieczynny z powodu remontu naszej siedziby) można ewentualnie dzwonić na numer 518591961.

  Zakład Utylizacji Odpadów metodą MPIIG z uwagi na produkowaną, w 100% zieloną energię, otrzymał miano Zielona Elektrownia i tak nazywać się będą wszystkie budowane w Polsce instalacje: Pierwsze dwie w Koluszkach i Częstochowie.
  Kolejne lokalizacje to Olsztyn, Kobyłka, Radomsko, Bestwina, Pszczyna, Myślenice, Przeworsk, Police, Wielbark, Biały Stok, Trójmiasto, Kraków Oświęcim, Wałbrzych, Polkowice, Rzeszów, Warszawa, Wyszogród, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Pruszków, Góra Kalwaria,Tychy......... lista nie jest jeszcze zamknięta bo systematycznie zgłaszają się kolejne gminy, które chcą mieć spokój z odpadami...


  Nie idzie nam tak szybko jak byśmy chcieli, prawdopodobnie pierwszy zakład - eksperymentalny i otwarty nan zwiedzanie będzie w Kobyłce pod Warszawą lub w Kostrzyniu nad Odrą.
  To się okaże.
  W tej chwili ważą się losy instalacji w Koluszkach i Kętach.

  Będę Was informował na bieżąco....
 • Level 1  
  A zna ktoś firmy lub konsorcja (np. zagraniczne), które budują takie instalacje i zarabiają na ich działaniu????
 • Level 11  
  W Szwecji są dwie: SWEDE CHROM oraz ScanDUST w Ladskronie
  W Norwegii 2- w Hofors i Borge
  2 szt. budują się jako Sophia Project w Bułgarii
  2 szt.budują się na Węgrzech i zdaje się że jedna w Hiszpanii

  W kanadzie jest MontCarbon a Plasco próbowało ukraść i wykorzystać tę technologię ale im się nóżka powinęła.....
 • Level 11  
  A tak w ogóle to czym różni się I od II generacji. Bo skoro koszty mają być dużo niższe to czy nadal mamy do czynienia z palnikami plazmowymi czy z czymś innym?
 • Level 11  
  Pierwsza generacja to - tak jak mówisz były palniki plazmowe i koszt rzędu 900-1200€ za tonę przetworzonych (zutylizowanych) odpadów.

  II generacja tak na prawdę nie powinna nazywać się plazmową gdyż cała plazma jaką w IIgeneracji mamy to maleńkie działo powietrzne napędzane łukiem plazmowym, którego zadaniem jest tylko podgrzać powietrze w efekcie "strobo" co powoduje, na skutek gwałtownego rozgrzania, eksplozję strumienia powietrza do komory dekompozycji gazu pochodzącego ze zgazowania śmieci w środowisku beztlenowym w temperaturze ok.1360 stopni.
  Powietrze to swą energią kinetyczną - jak żyletką - "tnie" łańcuchy węglowodorów na węglowodór prosty czyli metan a trucizny takie jak freony czy dioksyny rozbija skutecznie.
 • Level 11  
  Nie kosztuje.
  Na każdej tonie zarabiamy ok. 100 €