Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KLasa D w amplitunerach JVC

29 Apr 2007 21:35 2682 1
 • Level 10  
  Amplitunery JVC.
  Obecnie wszystkie koncerny technologiczne stosuja w amplitunerach / kinach domowych o duzej mocy wyjściowej wzmacniacze klasy D.
  Dominuja wzmacniacze cyfrowe zasilane z przetwornic.
  Wyjątkiem jest koncern JVC ze swoimi urzązeniami RX-D201S, RX-D301S, RX-D411S, RX-D701S. Moc wyjsciowa wynosi od 7 x 100 W do 7 x 130 W.
  JVC stosuje analogowy wzmacniacz klasy D. Wzmacniacz ma analogowy modulator oraz objęty jest sprzezeniem zwrotnym z wyjścia filtru LC - Hybrid Feedback Amplifier, tak to nazwał koncern JVC. Częstotliwosc modulacji PWM jest stała i wynosi 400 khz. Stosowany jest układ półmostkowy z symetrycznym zasilaniem
  Sygnał PWM z analogowego modulatora podany jest do drivera IRS20124S firmy International Rectyfier www.irf.com. Schemat urzadzeń JVC , jeśli chodzi o fragment układu z driwerem IRS20124S, jest niemalże powtórzenie not apliakcyjnych International Rectyfier. Zasadniczo rózny jest za to modulator. IR generalnie stosuje bowiem układy samoscylujące ewentualnie synchronizowane. JVC jest typowym modulatorem w którym sygnał błedu porównuje sie z liniowym przebiegiem piłokształtnym. Sygnał błedu pochodzi zaś z regulatora PIIID, to nie pomyłka . Jest aż potrójne całkowanie.
  Driver podobnie jak i tranzystory mocy sa tanie i niezawodne.
  Driver IR20124S stanowi ewolucyjne rozwiniecie znanych od lat i bardzo popularnych driverów takich jak IR2110 czy IR2113 czy IR2010 szeroko stosowanych w energoelektronice a w tym wzmacniaczach akustycznych duzej i wielkiej mocy. Dotychczasowe drivery firmy IR były kopiowane nieomal przez wszystkie koncerny swiatowe , prawdopodobnie tak bedzie i z nowym układem IRS20124.
  Chip układu IR2110 stosowany jest przykładowo w hybrydowych układach firmy Tripath typu TA0103, 0104,0105 oraz TA3020 oraz dalszych. Są to sterowniki wzmacniaczy audio klasy D.
  Nowy uklad ma swietne zabezpiecznie nadprądowe Mosfetów. Mierzy spadek napiecia na załączonym tranzystorze Mosfet. Jesli napiecie przewodzenia (ustalone zewnętrznymi rezystorami) jest zbyt duże (co swiadczy o zbyt duzym plynącym prądzie przez Mosfeta) następuje zadziałanie zabezpieczenia. Zbędny jest bardzo klopotliwy rezystor przez który w starszych ukadach zabezpieczeń płynął prad Mosfeta. Rezystor musiał miec odpowiednią moc i znikomą indukcyjnośc co rzutowało na jego cenę. Dopuszczalne napiecie przewodzenia programuje sie zewnetrznymi rezystorami co sprawia ze rozwiazanie jest elastyczne. Dodatni współczynnik rezystancji Rdson tranzystora Mosfet powoduje ze próg ogranicznia prądu maleje wraz z temepraturą Mosfeta co czyni zabezpieczenie jeszcze lepszym i wiarygodnym / niezawodnym. Układ jest odporny na zwarcie, sprawdzono to doświadczalnie.
  Driver pozwala także na wybór czasu martwego z pośród czterech wartości. Wartości czasów martwych pozwalają na optymalny wybór.
  Driver w każdym z siedmiu kanałów steruje dwoma tranzystorami Mosfet IRFB4212 (100V, Rdson=72 mOhm) w obudowach TO220. Sygnał PWM podany jest na filtr LC i dalej do ...głosników, tak jak widać na zdjeciu.
  IR na stronie internetowej w dziale poświeconym biznesowi omawia także i to że jego rozwiązania zostały wybrane także do wzmacniaczy klasy D m.in przez koncern JVC.
  Analogowy wzmacniacz mocy w klasie D objety sprzęzeniem zwrotnym nie wymaga stabilizowanego napiecia zasilania bowiem posiada ogromny współczynnik tłumienia zakłoceń napięcia zasilania - w odróżnieniu od wzmacniacza cyfrowego.
  Zastosowanie stabilizacji napiec zasilajacych wzmacniacz powoduje jednak ze z określonych tranzystorów Mosfet (nieprzekraczalna graniczna wartosć napiecia zasilania) mozna "wycisnać" nieporównanie większa moc. Napiecie zasilania bowiem we wzmacniaczach bardzo spada przy duzym obciązenieu, spada takze przy niskich czestotliwosciach sygnału.
  Spadek napiecia zasilania w starszych amplitunerach ze wzamcniaczami klasy AB powodował ze chociaz wzmacniacz miał dla przykładu moc wyjściową 2 x 100 W (dla sygnałów powyzej 100Hz) to spadała ona do zaledwie 7 x 30W w modach surround.
  W urzadzeniach firmy JVC napięcie z konwencjonalnego sieciowego transformatora mocy 50Hz podane jest to typowego prostownika mostkowego z poteznymi kondensatorami elektrolitycznymi a dalej do dwóch impulsowych stabilizatorów napiecia. Elementami wykonawczymi regulatorów sa oczywiscie tranzystory Mosfet. Zastosowano driver IR2110. Regulatory mogą być pominięte ale napiecie zasilania musi być znacznie mniejsze (stosowany jest inny transformator o mniejszych napieciach) co ponad dwukrotnie zmniejsza moc wyjsciową amplitunera. Rozwiazanie bez regulatorów napiec stosuje sie na uboższe , mniej wymagające rynki.
  Zastosowane rozwiazanie jest odrobine dziwne. Pozostałe koncerny technologiczne stosuja po prostu przetwornice co skutkuje choćby mniejsza wagą z powodu braku transformatora 50HZ.
  Amplituner JVC jest przede wszystkim urządzeniem energoelektronicznym w którym przekroczono pułap 1 KW mocy.
  Ciekawy jest sam analogowy modulator PWM. Jego omówienie wymaga jednak podania schematu który jest duży ! Service Manual dostępny jest tylko w formie papierowej. Pętlą sprzęzenia zwrotnego objęto także wyjsciowy fitr LC co sprawiło ze mozliwe jest stosowanie mało kosztownego , niewyrafinowanego dławika wyjściowego który nie musi być ultraliniowy.
  Moc wyjściowa badanego egzemplarza amplitunera była większa od deklarowanej przez koncern JVC. Stabilizowane napięcie zasilacza pozostawało stabilne przy każdym materiale muzycznym i filmowym, nawet przy przesterowaniu wzmacniacza. Dobrze to świadczy o konstruktorach. Praca wielokanałowa odbywa sie z pełną dynamiką. Moc nie spada takze przy niskich częstotliwosciach co bardzo pozytywnie wyróznia zastosowaną stabilizacje napiecia.
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 14  
  Witam
  Ciekawy artykuł, ale mam kilka uwag:
  Quote:
  analogowy wzmacniacz klasy D

  myślałem, że wszystkie wzmacniacze klasy D są wzmacniaczami analogowymi.
  Quote:
  Częstotliwosc modulacji PWM jest stała i wynosi 400 khz

  w tej klasie wzmaków częstotliwość generatora jest zawsze stała. Zmienna jest w klasie T.


  Pozdrawiam