Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TERMET 0089 - przezbrajanie na Propan-butan

30 Kwi 2007 12:10 16144 20
  • Poziom 11  
    Mam pytanie o systematyke przezbarajania ww piecyka na gaz propan butan z butli.
    Na razie:
    Dolozylem reduktor na butli,
    Wymienilem dysze (12 szt) palnika glownego, oraz dysze "swieczki"
    Po tej operacji palnik glowny palil sie watlym, niestabilnym plomieniem.
    Dokrecilem srube regulacyjna pod palnikiem glownym chyba na jakims reduktorze. (oczywiscie po odkreceniu nakretki kontrujacej)
    Efekt jest taki ze:
    piecyk wlasciwie dziala, ale praktycznie pokretlo "zewnetrzne" wielkosci plomienia nie ma zadnego wplywu na plomien.
    czasami piecyk zapala sie wybuchowo (z troche za duzym opoznieniem)
    Mysle ze trzeba wyregulowac plomien ta sruba widoczna po zdjeciu pokretla.
    Jaka przyjac strategi krecenia ? (jak ma byc wyregulowana ta sruba pod palnikime glownym i ta w pokretle ?)
  • Poziom 22  
    Reduktor dołożyłeś więc ten reduktor jest już niepotrzebny.Należy go pominąć.
  • Poziom 11  
    Dolozylem bo nie bylo.
    Cala instalacja jest nowo "budowana"
    Butla zakupiona na stacji benzynowej z pewnoscia reduktora nie ma.
    Czyli teraz jest butla, reduktor,waz, piecuk z nowymi dyszami.
    Czyzby w takim ukladzie reduktor byl zbedny ?
    Czy ten element pod palnikiem glownym to reduktor ?
  • Specjalista AGD
    diga napisał:
    Dolozylem bo nie bylo.
    Cala instalacja jest nowo "budowana"
    Butla zakupiona na stacji benzynowej z pewnoscia reduktora nie ma.
    Czyli teraz jest butla, reduktor,waz, piecuk z nowymi dyszami.
    Czyzby w takim ukladzie reduktor byl zbedny ?
    Czy ten element pod palnikiem glownym to reduktor ?

poczekaj niech wypowie się fachowiec na temat reduktora !!!
  • Poziom 11  
    No wlasnie czekam na taka wypowiedz..
    Wydaje mi sie ze nawet jest jakis reduktor w samym piecyku to przy butli tez musi byc...w przeciwnym wypadku w wezyku laczacym butle z piecykiem bedzie wyzsze cisnienie a to juz nie jest bezpieczne..z pewnoscia trzeba by zastosowac zbrojony przwod a nie weza.
  • Poziom 27  
    Osobiście takiej przeróbki nie robiłem , ale słyszałem od człowieka który takie przeróbki robił że jedna butla daje zbyt małe ciśnienie gazu ( zbyt wolne parowanie ) on używał dwie połączone równolegle niestety brak mi informacji czy były dwa reduktory czy jeden wspólny. Facet tłumaczył że po przekroczeniu równowartości 5000W mocy grzewczej jedna butla nie wyrabia a i dwie jeśli jest zimno w pomieszczeniu również pokrywały się szronem .
  • Poziom 22  
    Ponieważ ciśnienie zredukowane z butli jest wyższe od ciśnienia sieci miejskiej \ok. 2 kPa\, ten reduktor a właściwie stabilizator gazu w Termecie należy wyłączyć z pracy i piecyk będzie działał tylko na reduktorze na butli..
  • Specjalista AGD
    RSP napisał:
    Osobiście takiej przeróbki nie robiłem , ale słyszałem od człowieka który takie przeróbki robił że jedna butla daje zbyt małe ciśnienie gazu ( zbyt wolne parowanie ) on używał dwie połączone równolegle

No, fizykami, to Ty i ten Twój człowiek na pewno nie zostaniecie. :D :D :D
  • Poziom 27  
    Skoro autor pisze o butli nie o zbiorniku to rozumiem że chodzi mu o butlę 11kg ( chyba tyle waży gaz w niej ). Zbiornik który ma kilka tysięcy litrów gazu to nie butla. Napisałem o tym ponieważ ten gość w czasach PRL-u podłączał piece gazowe CO i termy pod takie właśnie butle. I opowiadał jak to pewnemu gościowi ( wszystko oczywiście nielegalnie ) podłączył pierwszy piec CO w piwnicy , butla była również w piwnicy . Facet był zachwycony . Następnego dnia telefon że piec po paru godzinach przestał działać a butla dosłownie zamarzła , nie pytałem jaka temperatura panowała w tej piwnicy ale sądzę że kilka stopni powyżej zera. A tak na marginesie to nigdy nie widział kolega mokrej i zimnej butli gazowej gdy jakaś pani intensywnie eksploatuje kuchenkę gazową ( piecze i gotuje jednocześnie ).
  • Specjalista AGD
    RSP napisał:
    Facet był zachwycony . Następnego dnia telefon że piec po paru godzinach przestał działać a butla dosłownie zamarzła
    Bardzo przepraszam. Odszczekuję mój poprzedni post :)
    Chyba zbyt szybko czytałem i nie zatrybiłem, że ten spadek ciśnienia gazu miałby powstać po czasie, pod wpływem jego zbyt intensywnego poboru.
    Chociaż w przypadku tego Termeta butla nie powinna zamarznąć.
  • Poziom 11  
    Wiem juz zatem ze jak wode bede za dlugo grzal to moze mi butla zamarznac.
    Ominiecie "stabilizatora" w piecyku jest dosc trudne..stanowi on calosc
    z zespolem gazowym.
    Czy naprawde niema tu nikogo kto siedzi w temacie ? Jest to w koncu jedne z najpowszechniejszych "junkersow" na rynku.
    Problem opoznionego zapalania juz sie rozwiazal...najwyrazniej piecyk wymagal rozchodzenia. To jest piecyk o dacie produkcji 2000, a pierwszy raz gaz "zobaczyl" dopiero kilka dni temu. I byl to od razu P-B.
  • Poziom 22  
    Przystosowanie piecyków na inny rodzaj gazu to nie zabawa więc jesli nie potrafisz zablokować stabilizatora to zleć to serwisowi.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    diga napisał:

Czy naprawde niema tu nikogo kto siedzi w temacie ? Jest to w koncu jedne z najpowszechniejszych "junkersow" na rynku.

Termet nie jest Junkersem. Zarówno Termet jak i Junkers to marki które nie mają z sobą nic wspólnego. To tak jakby powiedzieć że " RENAULT to jeden z najpopularniejszych FORDÓW ". W termie Junkers aby przezbroić na propan-butan wymienia się dysze palnika głównego, dysze pilota oraz wkłada się pod palnik uszczelkę z kryzą, na koniec należy wyregulować ciśnienie gazu podawane na palnik na zespole gazowym. Mowa tu o Junkersie ze świeczką. Jeśli chodzi o Termeta to nie wiem. Po za tym parę uwag odnośnie bezpieczeństwa przy gazie płynnym. Prawnie nie wolno podłączać termy do butli znajdującej się w domu. Butla powinna być na zewnątrz budynku i to dwie połączone równolegle (każda butla ma swój własny reduktor). Ponadto nie wolno montować żadnych urządzeń na gaz płynny w pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu gruntu. Pomieszczenia w których znajdują się urządzenia na gaz płynny muszą mieć kratkę wywiewną na zewnątrz budynku bezpośrednio nad podłogą.
  • Poziom 11  
    "Junkers" to nazwa zwyczajowa...doskonale zdaje spobie sprawe ze nie mam junkersa (czyli boscha) tylko termeta..dlatego pisalem w cudzyslowiu.
    Jesli chodzi o warunki bezpieczenstwa to sa spelnione, zarowno butla jak i przeplywowy pogdrzewacz wody sa na zewnatrz w odpowiedniej obudowie.
    Jesli chodzi o fachowcow...coz..mialem troche z nimi doczynienia i (we wszelkich dziedzinach) i jakos nie wydaje mi sie aby gwarantowali bezpieczenstwo.
  • Poziom 28  
    W instrukcji do pieca i reduktora podane są parametry jak ciśnienie i zużycie gazu( dla reduktora- maksymalna przepustowość w kg/h)- wystarczy porównac te parametry aby ocenić ile butli z reduktorami należy podłączyć RÓWNOLEGLE- aby odpowiednia ilosć gazu była dostępna dla piecyka, butle i reduktory zebrane do RAMPY Z ZAWORAMI- aby mozliwe było wymienianoie pojedyńczych butli- bez koniecznosci zapowietrzania instalacji.
    Całe to ustojstwo-RAMPA I BUTLE w ZADNYCH PIWNICACH, czy zagłębionych garażach- z dala od zagłębień w których mógłby sie gromadzić gaz- czyli z dala od okień w piwnicach przez które mógłby się on do piwnicy(garażu)-dostać!!!
    DLA odpalenia zgromadzonej mieszanki wystarczy iskra- nawet pzry właczaniu światła!!
    Łazienka z takim piecykiem- KONIECZNIE ŚCIANA ZEWNĘTRZNA z OTWOREM 300 cm2- na poziomie podłogi - NA ZEWNĄTRZ POMIESZCZENIA - nie do przedpokoju!!!! czy innego wewnetrznego pomieszczenia!!!!
    Butan przestaje parować przy temp około 0 stopni C- więc zimą gdy temperatury niższe TYLKO PROPAN- czyli to co jest w zbiornikach DUŻYCH - które widujesz obok domów.
    Propan odparowuje jeszcze przy -30 stopni C.
    Zimą bedziesz miał gaz typu propan- butan a właściwie BUTAN i nie działający piecyk Z BRAKU GAZU!!!!!- bo nie odparuje z uwagi na niska temperaturę!!!!
    Rury od rampy do piecyka - metalowe nie żadne wężę.

I to by było na tyle.
    Możesz "olać" te sprawy dotyczące BEZPIECZEŃSTWA- Pamiętaj -byłeś poinformowany i ostrzeżony!!!!!- a kto będzie ofiarą jesli zlekceważysz przepisy- tego nie wie nikt- MOŻE TRAFI NA CIEBIE.
  • Poziom 11  
    Dziekuje za zacytowanie ustawy, co prawda wydaje mi sie ze otwor powinien byc nieco inny ale moge zle pamietac.
    U mnie wszystkie te warunki sa spelnione, oprocz tego "metalowego" weza.
    Nie zmienia to faktu ze interesuje mnie jak wyregulowac ten piecyk !!
    Problemu butli w zaglebieniach czy nieparujacych plynow nie mam !
  • Poziom 28  
    A z ilu butli równocześnie jest zasilany?
  • Poziom 11  
    Z jednej...
    I dziala w sumie bardzo dobrze.
    Woda jest "w sam raz"
    Pewna regulacja jest pokretlem wodnym.
    Ale czyje pewien dyskomfort ze pokretlo ilosci gazu nie ma zadnego wplywu na plomien palnika glownego
  • Poziom 28  
    w osi pokrętła dla gazu jest wkręt regulacyjny- jak jest na maxa to trzeba wyregulować, aby reagował na zmianę położenia pokretła , wtedy będziesz miał regulację i oszczędność gazu.
  • Poziom 2  
    Jeżeli źle wam chodzi podgrzewacz wody na gazie z butli to trzeba:
    - dokupić drugą butlę i podłączyć ją tj. butla A =1.5kg/h gazu +butla B1.5kg/h =3kg/h
    - zmienić reduktor o przepływie do 4kg/h i wtedy jedna butla a podgrzewacz pobierze tyle ile potrzebuję
    Podgrzewacze wody mają sprawność 88% max. przy 1.7kg/h
  • Poziom 7  
    jadna butla wystarczy nie szroni się wiem bo kilka razy korzystałem z niego żeby się nie skończył junkers było by fajnie.