Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kondensator w lampie - co z zamiennikami?

marcin1323 05 Maj 2007 22:11 1609 6
  • #1 05 Maj 2007 22:11
    marcin1323
    Poziom 9  

witam!
    mam rpoblem, jak wiekszosć z nowych forumowiczów i bardzo prosiłbym o wyrozumiałość i poradę :) przechopdzę do rzeczy:
    mam aparat cyfroiwy z uszkodzona lampą błyskową (konkretnie wywlony jest kondensator 330v 140 uF. aparat sie włacza ale tylo zapala sie czerwona lampa i gasnie od razu. rozebrałem go całego (wczesniej był w serwisie vivtara i powiedziano mi ze jest uszjkodzona pzretwornica lampy błyskowej) jako ze aparat jest i tak spisany na straty postanowiłem go rozło.życ. oczom moim ukazał sie pękniety kondensator i na tym tyle jeśli chodzi o jakiekolwiek uszkodzeniqa widoczne gołym okiem. jest jeszcze troche osmolna nóżka od tego kondensatora ale to zwalam na powyższa awarię. moje oytania są dwa:
    1. czy jeśli ozrezcenie tego derwisu jest poprawne to jesli wymeinie kondensator, to apartat przywróci sie do ,świata żywych?
    2. jeśli nie uda mis ei znaleźć dokaldnie takiego kondensatora to jaka jest tolerancja zmaienników-chodzi mi o uF, bo pewnie z Voltami nie można experymentować;)
    zgóry dziekuje za wytrwałosc w doczytaniu tego posta do końca i za ewentualne odpowiedzi.
    pozdrawiam :D

0 6
  • Pomocny post
    #2 05 Maj 2007 23:46
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Ten kondensator służy do nagromadzenia odpowiedniego ładunku aby wyzwolić odpowiednią energię w palniku ( lampie błyskowej ) i raczej powinien być taki sam jak orginalny. Tymbardziej że przetwornica jest pod taki kondensator przystosowana... Możesz spróbować z miejszą pojemnością ale błyski, o ile przetwornica jest jeszcze sprawna, będą słabsze. Jednak docelowo powinieneś założyć kondensator z takimi parametrami jak orginalny. Co do tego czy wskrzesisz aparat dzięki wymianie tego kondensatora, odpowiedzi 100% nie da Ci nikt...
    Ale zawsze warto spróbować ... Powodzenia...

0
  • #3 06 Maj 2007 07:39
    marcin1323
    Poziom 9  

PAWEŁ74 napisał:
    ...Co do tego czy wskrzesisz aparat dzięki wymianie tego kondensatora, odpowiedzi 100% nie da Ci nikt...
    Ale zawsze warto spróbować ... Powodzenia...

Dziękuje bardzo za szybką i wyczerpujacą odpowiedź. Mam jeszcze jedno "ale". Pawle, wiem że nie mozecie dac mi gwarancji na wskrzeszenie :) chodziło mi bardziej o to czy jak zamkne obwód dobrym kondensatorem, to przy uszkodzonej przetwornicy aparat powiniene działać dobrze? oczywisciwe poza lampą. pytam sie ponieważ lampa i tak nie będzie mi potrzebna, gdyż zamierzam wymontować obiektyw orginalny i wstawić coś na M42 z dużą iloscią milimetrów :) . swoja drogą mam juz za sobą taka przeróbkę kamerki web... i działa o dziwo :) .

0
  • #4 08 Maj 2007 20:14
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Nie wiem czy bedzie działać dobrze, czy wogóle będzie działać... Jeśli jest tam opcja wyłanczania lampy błyskowej może tak. Ale jeżeli aparat kontroluje stan naładowania lampy i stwierdzi że nie jest naładowana czy wręcz uszkodzona może nie uruchamiać się wcale...
    Poza tym jeśli ten kondensator się wylał to może być nieodwracalna śmierć tego aparatu... Ale tak jak pisałem wcześniej zawsze możesz spróbować, nawet jeśli dasz nowy kondensator to nie powinien kosztować więcej niż parę ZŁ...

0
  • #5 10 Maj 2007 09:13
    marcin1323
    Poziom 9  

ok, właśnie jestem na etapie poszukwiania takiego kondensatora - a to wcvale nie takie łatwe ;) . dziekuje bardzo za sprawna i szybką pomoc

0
  • Pomocny post
    #6 03 Lip 2007 09:16
    Zygik
    Poziom 20  

Witam!Mam całą lampę z takim kondensatorem od aparatu Kodak.Jest tam kondensator o pojemności 140uF/330V a więc taki jakiego Pan szuka.Ma wymiary walca o średnicy 20mm i wysokości 27 mm.Jest to komplet z całą lampą ale bez palnika który gdzieś mi się zapodział.O kontakt proszę na PW.Pozdrawiam Zygik

0
  • #7 03 Lip 2007 09:45
    marcin1323
    Poziom 9  

Zygik napisał:
    Witam!Mam całą lampę z takim kondensatorem od aparatu Kodak.Jest tam kondensator o pojemności 140uF/330V a więc taki jakiego Pan szuka.Ma wymiary walca o średnicy 20mm i wysokości 27 mm.Jest to komplet z całą lampą ale bez palnika który gdzieś mi się zapodział.O kontakt proszę na PW.Pozdrawiam Zygik

normlanie zycie mi pan uratowła ;) dziekuje jeszcze raz za odzew, tym bardziej, że dopiero raczkuje na eletrodzie i w elektronice wogóle :)

0