Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównywacz napięcia, szukam schematu.

14 Maj 2007 17:27 931 1
 • Poziom 15  
  Poszukuje schematu takiego urzadzonka:
  jesli na wejsciu pojawi sie napiece o wartosci, ktore wczesniej ustawilbym potencjometrem na innym wejsciu na wyjsciu pojawi sie stan wysoki. Zasilanie 12V
  A scislej mowiac jesli na pierwszym wejsciu pojawi sie ≥ napiecie jak na wejsciu drugim na wyjsciu pojawi sie stan wysoki.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Taki układ nazywa się komparatorem:

  Na wejście nieodwracające (+) podajesz napięcie badane (oczywiście przeskalowane dzielnikiem do zakresu roboczego komparatora)

  Na wejście odwracające (-) podajesz napięcie z potencjometru

  Jeżeli U+ > U- to na wyjściu będzie stan wysoki
  Jeżeli U+ < U- to stan niski.

  Stan U+ = U- jest stanem niestabilnym w prostym układzie komparatora ze względu na skończone wzmocnienie układu i istnienie napięć i prądów niezrównoważenia.

  Dla usunięcia tej niestablilności daje się w układzie dodatnie sprzężenie zwrotne, tj. na wejście nieodwracające podaje się sumę sygnału badanego i części sygnału wyjściowego. Powoduje to rozsunięcie poziomów przełączania komparatora w stanie niskim i w stanie wysokim na wyjściu.

  Układy komparatorów mają zwykle wyjścia typu otwarty kolektor wymagające polaryzacji go rezystorem podłączonym do + zasilania (lub + zasilania układów wykorzystujących sygnał z komparatora dla zachowania poziomów logicznych)

  Poszukaj aplikacji układów LM 339 (poczwórny komparator), LM311


  A tu są wyjaśnienia różne

  http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/Comparators.html