Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z komparatorem napięć

11 Kwi 2008 12:08 930 9
  • Poziom 11  
    Witam,
    Mam taki dziwny (przynajmniej jak dla mnie) problem: otóż stosuję prosty schemat jak poniżej.

No i problem jest takiej natury, że nie ważne jaki poziom podam na drugą nóżkę to i tak na wyjściu mam 0v. Przy spolaryzowaniu drugiego komparatora (bo słyszałem że czasem może się wzbudzać i takie coś pomaga) jest to samo.
    Proszę o jakąś sugestię :)
  • IGE-XAO
  • Poziom 33  
    Połączenia przewodów na schemacie ideowym oznacza się czarnym kółeczkiem. Ich brak powoduje podejrzenie, czy układ został prawidłowo
    zmontowany.
  • IGE-XAO
  • Poziom 11  
    Wiesz problem z kompresją jpg i dlatego nie widać kółeczek (jak to je nazwałeś :) ).
    Ale dla pewności napiszę: 12v połączone z R1 oraz R3 no i z ósmą nóżką LM-a. Masa R2, R5 i czwarta nóżka. Wejście IN bezpośrednio do drugiej nóżki komparatora.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zbędnie rozbudowałeś dzielnik wyjściowy. Rezystor R3 równie dobrze można podłączyć do napięcia 5V zamiast 12V.

Pzdr.
  • Poziom 17  
    Sygnał na wejście sterujące powinien mieć poziom odniesienia którym jest ujemny biegun zasilający komparator. Najlepiej podłączyć potencjometr dwie skrajne nóżki jedna do + zasilania komparatora druga do - zasilania komparatora a suwak do nóżki sterującej i powinno działać

Na początek proponuję odłączenie r3 i r4 i próbę z potencjometrem jak wyżej. Potencjometr np 1K.
  • Poziom 11  
    Mariusz Ch. co do dzielnika na wyjściu w sumie racja ;) i takie pytanie co do Twej sugestii: po co R4 i R5?
    plichta przecież to samo jest zrobione tylko zamiast potencjometru mam dzielnik napięcia bo wiem przy jakim chcę uzyskać przejście na stan wysoki.
    Witam.

R3 i R4 tworzą dzielnik napięcia. Przy "1" na wyjściu komparatora jest około 5V. Dla "0" tranzystor wyjściowy '393 zwiera R4. R5 zapewnia pętlę histerezy i zapobiega wielokrotnym przerzutom blisko punktu przełączenia.

Pzdr.
  • Poziom 11  
    A no tak spoko, dzięki. Wszystko pięknie ładnie tylko to dalej nie rozwiązuje mojego problemu... niezależnie od napięcia na wejściu mam na wyjściu cały czas 0v :/
    Witam.

Napięcie wejściowe musi mieć z układem komparatora wspólny punkt odniesienia. Jest nim masa. Pisał o tym Kolega plichta. Układ powinien przełączać przy około 8V. Sprawdź czy nie ma zwarć i wartości elementów.

Pzdr.
  • Poziom 11  
    Spoko elektronika nie jest mi obca więc nie musisz takich podstaw pisać ... choć rozumiem różni ludzie zadają pytania więc warto napisać o wszystkim :)
    Znalazłem rozwiązanie problemu, aż głupio powiedzieć ale okazało się że miałem trafioną płytkę uniwersalną w paru punktach co nie zauważyłem wcześniej ;)
    Więc temat można już zamknąć ... dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc
    Pozdrawiam