logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zasilić MP3 Playera 1,5V z akumulatora 12V w samochodzie?

piotrek power 20 Maj 2007 16:09 9787 53
Najlepsze odpowiedzi

Jak zasilić odtwarzacz MP3 wymagający 1,5 V z akumulatora samochodowego 12 V?

Najprościej zrobisz to na stabilizatorze LM317 z dwoma rezystorami, dwoma kondensatorami i ewentualnie bezpiecznikiem oraz diodą zabezpieczającą przed odwrotnym podłączeniem [#3903804][#3938332][#3905012] Dla napięcia około 1,5 V podawano pary rezystorów R1=240 Ω i R2=48 Ω albo R1=470 Ω i R2=100 Ω; jeśli chcesz dokładnie trafić w wartość, zamiast jednego z rezystorów możesz dać potencjometr montażowy [#3925616][#3905012][#3920379] Układ wpinasz między +12 V z samochodu a miejsce po baterii AAA, a masę łączysz wspólnie. W dyskusji podawano, że taki odtwarzacz pobiera tylko kilkadziesiąt mA, więc zasilacz 500 mA ma duży zapas [#3905012][#3904661]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 3903652
    piotrek power
    Poziom 27  
    Posty: 1389
    Pomógł: 4
    Ocena: 195
    Witam.

    Zamówiłem sobie MP3 Player i chciałbym go wykożystać w samochodzie, jako urządzenie odtwarzające MP3 - tylko chciałbym zastąpić zwykłą bateryjkę AAA napięciem z akumulatora - i tutaj mam pytanie, są na Allegro takie zasilacze z regulacją napięcia od 1,5V do 12V - 500mA, 800mA lub 1000mA.

    A może by tak samemu zrobić taki zasilacz, co by było potrzebne aby taki zasilacz zrobić, i czy warto go robić czy może lepiej kupić gotowy. Aha i jeszcze ważna uwaga: to MP3 nie ma wyjścia na podłączenie z zasilacza, więc trzeba będzie podłączyć zamiast bateryjki.

    Jeśli w takim zasczu nie ma wiele elementów to proszę o schemat jak z 12V zrobić 1,5V dla MP3 Playera zamiast baterii :) (jakie elementy i gdzie i jak co przylutować) :)

    Z góry dziękuję za pomoc.
  • #2 3903801
    ostry_18
    Poziom 24  
    Posty: 824
    Pomógł: 64
    Ocena: 35
    masz ponad 500 postów i takiej rzeczy nie wiesz?

    spróbuj stabilizatora lm317. Wszystkie dane w datasheecie. Wymaga tylko dwóch oporników.
  • Pomocny post
    #4 3903808
    andrzej55
    Poziom 37  
    Posty: 3000
    Pomógł: 306
    Ocena: 373
    i kilku kondensatorów!
  • #5 3903832
    Qbuś
    Poziom 38  
    Posty: 3516
    Pomógł: 380
    Ocena: 875
    Cytat:
    i kilku kondensatorów!
    Dwóch :D
  • #6 3904327
    piotrek power
    Poziom 27  
    Posty: 1389
    Pomógł: 4
    Ocena: 195
    A co do prądu zasilania do takiego MP3 Playera to 500 mA wystarczy ??
    A jeśli by był 1000 mA to nie ma różnicy ??
  • #7 3904366
    Qbuś
    Poziom 38  
    Posty: 3516
    Pomógł: 380
    Ocena: 875
    Nie panikuj 500mA to do kosiarki wystarczy (żart) :D Mój przy włączonym podświetleniu i nagrywaniu z radyjka (wbudowanego) pobiera w porywach 5 mA.
  • Pomocny post
    #8 3904636
    andrzej55
    Poziom 37  
    Posty: 3000
    Pomógł: 306
    Ocena: 373
    Zawsze można podłączyć miernik (nawet taki za 20 zeta) i empirycznie sprawdzić ile tego prądu płynie!
  • #9 3904661
    Sam Sung
    Poziom 33  
    Posty: 2014
    Pomógł: 227
    Ocena: 583
    Qbuś napisał:
    Mój przy włączonym podświetleniu i nagrywaniu z radyjka (wbudowanego) pobiera w porywach 5 mA.

    A przy odtwarzaniu mp3? Mój grajek pobiera wtedy do 60 mA.

    Wracając do tematu, czy ten MP3 player ma złącze USB ? Jeśli tak, to można spróbować zasilić go podając tam 5 V (docelowo ze stabilizatora 7805).
  • #10 3904692
    Dykus
    Poziom 27  
    Posty: 825
    Pomógł: 85
    Ocena: 42
    :arrow:Qbuś
    To masz jakiś bardzo oszczędny, aż mi się wierzyć nie chce (>100h słuchania radia?!). :) Co to za model?

    Te najtańsze z Allegro pobierają 1mA w stanie czuwania (tzn. gdy jest wyłączony), przy słuchaniu radia to ~70mA - wiem bo mam. ;)

    Jeżeli autor wątku planuje budować coś na LM317, to nie zawadzi dołożyć jeszcze jeden opornik i mieć zabezpieczenie przeciwzwarciowe (czy przeciwprzeciążeniowe:). Do tego na wejściu bezpiecznik, a równolegle do wyjścia 3 diody prostownicze (połączone szeregowo).
  • Pomocny post
    #11 3904786
    andrzej55
    Poziom 37  
    Posty: 3000
    Pomógł: 306
    Ocena: 373
    Aż mnie korci o prośbę do moderatorów działu mp3 itd do zrobienia działu odnośnie grajków mp3 i mp4 z pomiarem prądu z bateryjek i jakości wykonania oraz dźwięku- ciekawe to mogło by być!(właściciel Grundig 1GB+FM)
  • #12 3904792
    Qbuś
    Poziom 38  
    Posty: 3516
    Pomógł: 380
    Ocena: 875
    Sorki ! :cry: Moje niedopatrzenie,nie zauważyłem że zero gdzieś wyparowało.
    Oczywiście miałem na mierniku 50mA a w poście zrobiło się 5 :cry:
  • Pomocny post
    #13 3905012
    elektronik321
    Poziom 22  
    Posty: 542
    Pomógł: 29
    Ocena: 51
    wartosc opornika powinna wynosic 470 ohm a wartosc potencjometru (w tym wypadku najlepiej opór stały - opornik) 100 ohm , prąd pobierany max z słochawkami ok 70 mA a z sygnałem do wzmacniacza 45 mA. napiecie na wyjsciu 1,50V , najlepiej jeszcze uzyc na wejsciu bezpiecznik 150-200mA i diode shotkiego dla zabezpieczenia przed odwrotnym podłaczeniem. dołaczam fotki tylko są złej jakosci https://obrazki.elektroda.pl/14_1179695630.jpg https://obrazki.elektroda.pl/73_1179695821.jpg https://obrazki.elektroda.pl/93_1179695895.jpg https://obrazki.elektroda.pl/90_1179695965.jpg
  • #14 3905320
    piotrek power
    Poziom 27  
    Posty: 1389
    Pomógł: 4
    Ocena: 195
    Ok, jutro jadę do sklepu po części, a prosiłbym jeszcze o taki mały schemacik jak to połączyć abym coś nie namieszał :)
  • #15 3906995
    piotrek power
    Poziom 27  
    Posty: 1389
    Pomógł: 4
    Ocena: 195
    A tak w ogóle to co mam kupić :) :?:

    1x stabilizator LM 317
    A oproniki i kondensatory o jakich wartościach ??
    A diody to jakie, i one miały by być zamontowane przed stabilizatorem, 1A wystarczą ??

    :?:
  • #16 3907305
    dwpl
    Poziom 23  
    Posty: 577
    Pomógł: 63
    Ocena: 73
    Jeśli masz zamiar dodatkowo połączyć wyjście odtwarzacza MP3 z wejściem liniowym wzmacniacza samochodowego, upewnij się czy pomiędzy wyżej wymienionymi we/wy nie popłynie znaczny stały prąd. Zwrócić uwagę na różnicę potencjałów między masami we a wy.
  • #17 3907427
    SanceS
    Poziom 22  
    Posty: 727
    Pomógł: 27
    Ocena: 48
    Witam, ja mam takie malutkie pytanie co do zastosowania diod.
    Jaki jest cel stosowania w tym układzie diod schottkiego ?
  • #18 3907502
    piotrek power
    Poziom 27  
    Posty: 1389
    Pomógł: 4
    Ocena: 195
    dwpl napisał:
    Jeśli masz zamiar dodatkowo połączyć wyjście odtwarzacza MP3 z wejściem liniowym wzmacniacza samochodowego, upewnij się czy pomiędzy wyżej wymienionymi we/wy nie popłynie znaczny stały prąd. Zwrócić uwagę na różnicę potencjałów między masami we a wy.


    Odtwarzacz MP3 mam zamiar połączyć za pomocą kasety adapcyjnej :)

    Tylko na bateriach AAA to wychodzi dość droga eksploatacja, i chciałbym coś polutować zamiast tej baterii, tylko bez dokładnego schematu raczej sobie nie poradze, sam stablizator chyba nie wystarczy ?
  • #19 3908104
    Dykus
    Poziom 27  
    Posty: 825
    Pomógł: 85
    Ocena: 42
    -> SanceS
    A kto pisał o diodach Schottky'ego? W tym przypadku to nie ma wielkiego sensu, wystarczy zwykła krzemowa prostownicza (1n4001 i pochodne).
  • #20 3908207
    andrzej55
    Poziom 37  
    Posty: 3000
    Pomógł: 306
    Ocena: 373
    :arrow: piotrek power
    Zamiast tej całej plątaniny kabli zasilających może estetyczniej i praktyczniej zaopatrzyć się w akumulatorki AAA-tak na start 2szt.-NiMh
    A jakąś ładowarkę do nich tutaj, na elce pomożemy ci zrobić!
    Adapter kasetowy strasznie obniży jakość dźwięku-moje osobiste zdanie.
  • #21 3909672
    Dexter23pl
    Poziom 26  
    Posty: 1135
    Pomógł: 59
    Ocena: 30
    może to głupio zabrzmi lecz robiłem to samo co piotrek power i dałem stabilizator 7805 na wejście zasilające usb mp3 playera i mp3 sie nie właczył. choć na wyjściu było 5V. potem kupiłem transmiter fm z adapterem zasilającym mp3 i wtedy działało zasilanie poprawnie.
    rozebrałem to i ku mojemu zaskoczeniu układ zasilający był zrobiony na 7905 w układzie zródła stałoprądowego!
  • Pomocny post
    #22 3910574
    albrecht
    Poziom 17  
    Posty: 311
    Pomógł: 12
    Ocena: 18
    mam odtwarzacz mp4 firmy krzak podobno na samsungu robiony;) jakosc obrazu byla marna wiec wpadlem na ten sam pomysl co Kolega, uzywam go teraz w aucie, moj ma wbudowany akumlatorek 3,6V litowo-jonowy (podobno;) jakis czas temu zaczol niedomagac i z lekka wnerwiajace stalo sie ciagle zabieranie urzadzenia do domu w celu naladowania baterii, rozebralem urzadzenie, zrobilem otwor w tylnej sciance wprowadzilem dwa przewody dolutowane tam gdzie akumlatorek, jako zasilacza uzylem ladowarki samochodowej od sony eryka K500i bo cos takiego akurat mi sie poniewieralo "patent" nawet dziala jak urzadzenie przestaje dzialac podpina je pod zapalnicze i szafa gra dalej:P nie znam sie na elektronice takze moje rozwiazanie jest doscy toporne ....ale moze komus podsunie jakis pomysl, Koledze chodzilo o zasilanie 1,5 V moze by tez urzyc jakiejs ladowarki samochodewej i dorobic stabilizator napiecia, ewentualnie urzyc jakiego elementu oporowego
    pozdrawiam wszystkich
  • #23 3912956
    piotrek power
    Poziom 27  
    Posty: 1389
    Pomógł: 4
    Ocena: 195
    Chyba nic z tego ni ebędzie, bo podobno na radiach SONY kaseta adapcyjna nie pójdzie, i chyba na 90% tak będzie u mnie. Jest tam jakiś czujnik przesuwu taśmy i będzie ją wyrzucać jak nie będzie chodzić taśma. Pewnie zabezpieczenie przed wciągnięciem, te nowsze mechanizmy tak mają. I teraz pytanie, jak ominąć ten czujnik ?

    A może jest jakaś możliwość podłączenia MP3 bez kasety adapcyjnej.
    Tzn. możliwość to jest napewno - tylko czy nie jest zbyt skomplikowana i jak to zrobić ?? Mam z tyłu radia takie wyjście jak na słuchawki ale nie wiem za bardzo do czego ono jest, bo jak podłącze słuchawki to radio się automatycznie wyłącza, podobnie gdy podłączę odtawarzacz MP3.

    Coś słyszałem że zamiast fal LW jakoś d arady podłączyć wyjście na MP3.

    Tak, żeby to w najprostrzy sposób było ??

    Moje radyjko to SONY XR-5790R.

    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    #24 3916226
    slawak1
    Poziom 12  
    Posty: 44
    Pomógł: 1
    Witam.. również chciałbym podłączyć mp3 playera (discman) pod gniazdo zapalniczki. Zbudowałem więc układ na LM317 korzystając ze schematu ze stroni electronics-lab.com, jako że discman pracuje pod napięciem 4,5 V użyłem oporników R1 220 om R2 500 om. Powinno mi to dać na wyjściu napięcie 4,09 V. Zmierzyłem miernikiem i rzeczywiście tyle jest. Jednak po podłączeniu discmana pracuje on przez jakieś 2-3 sekundy i się wyłącza. Czy może to być spowodowane tymi brakującymi 0,41 V?
  • #25 3916500
    ostry_18
    Poziom 24  
    Posty: 824
    Pomógł: 64
    Ocena: 35
    piotrek power napisał:

    A może jest jakaś możliwość podłączenia MP3 bez kasety adapcyjnej.
    Tzn. możliwość to jest napewno - tylko czy nie jest zbyt skomplikowana i jak to zrobić ??


    na allegro sa do kupienia transmitery FM niskiej mocy. Podłączasz toto do playerka, ustawiasz radio na zadaną częstotliwośc i słuchasz muzyki z mp3.
  • #26 3916552
    krychast
    Poziom 20  
    Posty: 1185
    Pomógł: 11
    Ocena: 159
    u mnie w sklepie te transmitery kosztują 35zl
  • #27 3917758
    andrzej55
    Poziom 37  
    Posty: 3000
    Pomógł: 306
    Ocena: 373
    A czy te transmiterki mają koder stereo?
  • #28 3917874
    krychast
    Poziom 20  
    Posty: 1185
    Pomógł: 11
    Ocena: 159
    tak dzwięk jest w stereo.
  • #29 3920329
    piotrek power
    Poziom 27  
    Posty: 1389
    Pomógł: 4
    Ocena: 195
    A czy stabilizator LM317 daje równe 1,5 Volta ??

    Bo mam np. 7809 i puszczałem na niego różne napięcia, 30 Volt, 12 Volt, i za każdym razem było 8,7 Volta. A natężenie ok. 300 mA, ale po podłączeniu wiatraka dochodziło do 4000 mA tylko pewnie pochodził by z 5 minut a może i krócej.

    Ale do czego zmierzam.
    Czy można kupić taki stabilizator który by zmniejszał napięcie do 1,5 V, czy ten LM317 daje takie napięcie, a może jakiś inny jest jeszcze.

    Użył bym np. 3 stablizatorów 7809, 7805 i ten co daje 1,5 V, tylko jaki? Tak aby napięcie było ok 1,45 V (1,40 - 1,50)
  • Pomocny post
    #30 3920379
    krychast
    Poziom 20  
    Posty: 1185
    Pomógł: 11
    Ocena: 159
    standardowy akumulatorek ma 1,2V takie samo jet minimalne napięcie wyjściowe LM317.Wstaw jakiś potencjometr montażowy i sobie ustawisz ile będziesz chciał.Jest to układ z dość szeroką możliwością regulacji.Poczytaj też tu jest podobna dyskusja:
    klik

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zasilania odtwarzacza MP3 wymagającego napięcia 1,5 V z samochodowego akumulatora 12 V. Najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem jest zastosowanie stabilizatora napięcia LM317 z dwoma rezystorami do ustawienia napięcia wyjściowego na 1,5 V oraz kondensatorami filtrującymi. Wartości rezystorów typowo to około 240 Ω i 48–470 Ω, co pozwala precyzyjnie ustawić napięcie. Dodatkowo zaleca się zabezpieczenia w postaci bezpiecznika (150–200 mA) oraz diody prostowniczej (np. 1N4001) dla ochrony przed odwrotną polaryzacją. Prąd pobierany przez MP3 jest niski (około 5–70 mA), więc zasilacz o wydajności 500 mA jest wystarczający. Alternatywnie można użyć stabilizatora 7805 z diodą Zenera do obniżenia napięcia, jednak LM317 daje większą elastyczność regulacji. Niektóre MP3 mają zasilanie przez USB (5 V), ale nie wszystkie działają poprawnie przy takim napięciu bez dodatkowych modyfikacji. W dyskusji pojawiły się także pomysły na zasilanie przez ładowarkę samochodową lub adapter kasetowy, jednak adaptery mogą obniżać jakość dźwięku, a niektóre radia mają zabezpieczenia uniemożliwiające użycie kasety adaptacyjnej. Transmitery FM są alternatywą do przesyłania dźwięku bezprzewodowo, kosztują około 30–35 zł. W przypadku budowy zasilacza samodzielnie, schematy i przykłady zastosowania LM317 są dostępne na stronach typu electronics-lab.com. Warto pamiętać, że LM317 wymaga dwóch rezystorów do ustawienia napięcia, a nie jednego, i nie jest to prosty stabilizator o stałym napięciu 1,5 V, lecz regulowany. Nie istnieje popularny stabilizator 1,5 V typu 780x, dlatego stosuje się LM317 z odpowiednim doborem rezystorów. W dyskusji podkreślono, że najprostsze i najtańsze rozwiązanie to właśnie LM317 z dwoma rezystorami i kondensatorami, zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA