Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm w domu-Zerknijcie czy jest ok?

28 May 2007 17:51 5108 13
  • Level 10  
    Witam.Bylbym wdzieczny za sugestie,co zle rozplanowalem.
    Na zdjeciu jest parter domu.Nie bedzie podzialu na czesc dzienna i nocna (obie beda jednoczesnie uzywane)wiec jeden manipulator powinien wystarczyc.
    Centralka to integra 64, 7 czujek GRAPHITE i jedna COBALT do kotlowni.Mam przewod YTDY 6x0,5 ktory pojdzie do czujek i przewod YTDY 4x0,5 do kazdego okna do kontaktronu i drzwi wejsciowych.Kazda czujka i kontaktron bedzie mial swoj przewod.
    Sygnalizator zewnetrzny bedzie na komine.Centralka bedzie schowana w spizarce,moze kolo niej zainstalowac dodatkowa czujke?
    Pomiedzy manipulatorem a centalka wystarczy 6x0.5 czy dorzucic drugi przewod 4x0.5?
    Przewody pojda podtynkowo.Dlatego jest wiecej par.Mam bruzdownice i odkurzacz ale nie chce kuc wiecej scian.Instalacje elektryczna jest dosyc rozbudowana
    Bede wdzieczny za kazde opinie i poprawki.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
  • Level 33  
    A czujki nie powinny byc umieszczone naprzeciwko okien?
  • Level 41  
    :arrow: Arturo2005
    Niekoniecznie, PIR działa najskuteczniej, gdy pola detekcji przecinane są prostopadle (ale umieszczenie czujki na ścianie naprzeciwko nie jest błędem)
    :arrow: greguk
    Zasadniczo może być, zakładam, że w ościeżnicy drzwi też będzie magnes - piszesz o nim, ale na rysunku brak, ewentualnie czujkę w przedsionku przenieś na ścianę nad szyfratorem. To okienko przy schodach jest nad, czy pod nimi - jeśli nad, to też wypadałoby je zabezpieczyć, do sygnalizatora też przewód 6x0,5, do szyfratora też starczy taki. Czujki przy oknach tak powyciągaj, aby nie patrzyły bezpośrednio na ew. grzejniki, firany itp.
    I dlaczego akurat I64?, mniejsza centrala nie podejdzie?

pozdrawiam - Maciej
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
  • Level 10  
    Kontaktrony beda przy kazdym oknie i przy drzwiach wejsciowych.Okno na schodach mniej wiecej w polowie wysokosci.Myslalem ze ta czujka w rogu salonu bedzie skierowana prostopadle do tego okna.Co wy na to?Mam na pietrze 3 pokoje i do nich tez podciagne czujki wiec myslalem o Integrze 64.Czujke przy drzwiach umiescic bezposrednio na manipulatorem?
    Sharp dzieki
  • Level 41  
    Jeśli któraś z czujek obejmie to okienko to ok - ważne jest, żeby zminimalizować nieobjęty dozorem obszar. Co do czujki nad manipulatorem - nie musi być bezpośrednio nad nim - ja przesunąłbym ją w drugi narożnik na ścianie naprzeciw drzwi wejściowych (na rysunku z lewej na prawą stronę przedsionka) ze względu na możliwość zasłonięcia jej przez drzwi kotłowni lub lepiej w narożnik przy zawiasach drzwi wejściowych - tam nic jej chyba nie zasłoni.
  • Level 10  
    Poprawilem schemat,teraz powinien byc ok.
    Jeszcze jedno pytanko.Czy tak mozna zrobic i czy jest sens???
    Do centrali Integra mozna podlaczyc czytnik kart zbliżeniowych.Umiescil bym go na zewnatrz przy drzwiach wejsciowych.Najpierw trzeba przylozyc karte dopiero pozniej mozna otworzyc drzwi i wpisac kod na manipulatorze.
  • Level 10  
    zwykłe piry są strasznie czułe na zmiany temperatury, weź to pod uwagę, dobrym rozwiązaniem są czujki dualne
    czytnik kart to bzdura (zupełnie nie potrzebna). radiolinia to jest fajna sprawa

Pozdro
  • Level 10  
    Czyli najlepiej zastosowc wszystkie czujki dualne?Wtedy jest mniejsza mozliwosc wywolania falszywego alarmu.
  • Level 41  
    Bez przesady, czujki dualne stosuj tam, gdzie są m.in. przeciągi (albo np. kominki w salonach). Do zwykłych pomieszczeń zwykłe PIR-y wystarczą.
    I nie rób sobie jaj z czytnikami kart - nie mieszkasz w Fort Knox.
  • Level 13  
    Zostaje Ci trochę wejść w centrali , robisz instalację od podstaw dla siebie to przemyśl czy nie włożyć w system czujek gazu zamiast czytnika , np.czujki tlenku węgla w kotłowni.
    Integra to bardzo fajna centrala i jak to mówię klientom przy odrobinie chęci spuści za Ciebie wodę w toalecie :)
  • Level 10  
    Prawda, mozna przeciesz zainstalowac czujke tlenku wegla.Za 4 tyg ma podobno dotrzec brygada do tynkowania,tak ze jeszcze troche czasu zostalo.
  • Level 10  
    w kotłowni musi być czujka dualna, co do reszty musisz się sam zorientować.

edit: a tak pozatym to zrezygnowałbym z ca64 i powiesił jakiegoś paradoxa (prosty w obsłudze, "niezawodny", TANI)

a jeżeli nie chcesz kuć ścian to idealny byłby bezprzewodowy system alarmowy Jablotron. CZESKI FILM :)
  • Level 11  
    Strasznie namieszałeś w tym projekcie. Zlicz dokładnie projektowane linie dozorowe. Integra 64 ma na płyche głównej 16 wejść Kolejne dwa znajdziesz w manipulatorze, więc bez expandera masz do dyspozycji 18 linii dozorowych. Jedną lub dwie zarezerwuj sobie na linie sabotażowe centrali i sygnalizatora.
    Przeanalizuj, może wystarczy Ci integra 32 (8linii + 2 w klawiaturze) z ekspanderem (kolejne 8 linii) lub dwoma, Daje Ci to też 18 lini a zaoszczędzisz trochę kabla.

Nie daj się namówić na instalowanie większej ilości czujek dualnych. Najczęściej jednym z elementów takiej czujki jest MW a to mikrofale więc dobrze by było wyłączać ich zasilanie gdy jesteś w domu.

Czujki PIR: polecam Satelowskie AQUA Plus. Sprawdzone, w miarę niedrogie.

Kontaktrony w oknach: pamiętaj o oknach uchylnych, musisz zdecydować czy kontaktrony montujesz u góry czy na dole skrzydła (możliwość uzbrajania przy uchylonym oknie)

Co do projektu rozmieszczenia czujek to jeszcze nie udało mi się zaprojektować dobrze systemu z planu. Podstawa to zobaczyć obiekt. Mieszkam niedaleko i bywam w Mielcu więc jakbyś chciał to mogę Ci pomóc w projekcie (mam ładnych kilka latek doświadczenia) tu kontakt

I jeszcze jedna rzecz. Jeżeli masz zamiar mieć system alarmowy akceptowany przez ubezpieczycieli itd to pamiętaj że musi go zainstalować instalator z licencją pracownika zabezpieczenia technicznego.
  • Level 10  
    no nie wiem czy czujniki satela są takie dobre... DSC są lepsze i ładnie wyglądają, ale to rzecz gustu a o gustach się nie rozmawia

zobacz DSC seria LC