Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer PC do sterowania windą-ropzwiązanie teoretyczne

waskibroklyn 28 Maj 2007 18:40 2042 9
  • #1 28 Maj 2007 18:40
    waskibroklyn
    Poziom 16  

Troche tego jest, ale nie oczekuje gotowego rozwiązania tylko proszę o jaką porade jak się zabrać za to, Z jakiego procesoraprogramowalnego skorzystać. Nie musze mieć gotowego programu tego procesora. Interesują mnie tylko elementy, jak to wszystko podłącyć ze sobą. Reszte dopracuje juz sobie sam...Chociaż mała pomoc bede wiedział jak się za to zabrać i może razem skonstrujemy coś porządnego i dobrego....
    ------------------------------------------------------------------------------------
    a)silnik krokowy sterowany za pomocą kluczy elektronicznych;
    b)kontrolki sygnalizujące połoŜenie windy w pionie (lampki kondygnacji: P, 1,
    2, 3, 4);
    c)przyciski oraz kontrolki potwierdzenia naciśnięcia przycisku przywołania
    windy – GP, G1, D1, G2, D2, G3, D3, D4 (G - góra, D - dół);
    d)przyciski oraz kontrolki sytuacji awaryjnych (niedomknięte drzwi,
    przeciąŜenie windy, blokada wciągnięcia między szyb a windę, przekroczenie
    prędkości);
    e)przyciski wyboru piętra, alarmu oraz zatrzymania odpowiednie dla kabiny
    windy – P, 1, 2, 3, 4, STOP, ALARM;
    f)czujniki połoŜenia windy (GP, SP, D1, S1, G1, D2, S2, G2, D3, S3, G3, D4,
    S4 (G – kierunek ruchu windy do góry, S – sygnał połoŜenia windy na piętrze
    na wprost drzwi, D – kierunek ruchu windy w dół);
    g)przycisk wyłączający zasilanie silnika windy wraz z kontrolką sygnalizacyjną;
    ------------------------------------------------------------------------------------
    bardzo bym był wdzięczny gdyby ktoś mi odpisał i choc troche pomógł z tą windą!!!

pozdrawiam

0 9
  • #2 28 Maj 2007 18:59
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

To w końcu masz sterowac PC-tem czy mpsorem programowalnym ?

0
  • #3 28 Maj 2007 20:57
    waskibroklyn
    Poziom 16  

Komputer PC ma być połączony z "makietą" czteropiętrowej windy za pomocą
    dowolnego typu interfejsu...to ma byc połączone z Pc ale jakis procek też chyba musi byc bo ja inaczej można zrobić wskazywanie na któym jest pięktrze i inne bajery...Można owszem, ale to na jakiś krańcówkach, stycznikach i innych bajerach, ale w tym czymś nie o to chodzi.....Z PC zadaje jej że ma jechąc na 4 piętro i jedzie, sygnalizuje gdzie jest itd....no niby wydaje się proste ale z procesorem to nie miałm docznienie za wiele więc dlatego pytam forumowiczów....Silniczki krokowe to wiem co to jest..hi hi.....

0
  • #4 28 Maj 2007 21:21
    bonanza
    Spec od Falowników

Jeśli to ma być PC z Windowsem, to w kabinie musisz dać przyciski Ctrl+Alt+Del. A poważnie, to obwód zabezpieczenia drzwi i przeciążenia nie może polegać na żadnym parchatym pececie, ma to być prosty obwód wyłącznik krańcowy-stycznik i to wg aktualnych przepisów jeszcze ze specjalnym, atestowanym sterownikiem samokontroli, tzn. że stycznik zablokowany zapałką w położeniu "załącz" nie uruchomi windy. To podstawa.

0
  • #5 28 Maj 2007 21:24
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Zapoznaj się z pakietem BASCOM, taki basic na mikroprocesory np. ATMELA -

Procesory mozna projektowac w gotowym układzie (uwzględniasz w projekcie złącze) a BASCOM obsługuje takie programatory (podłączane do portu LPT).

W basicu obsługiwana jest większość typów interfejsów procesora i wejścia dwustanowe, więc programowanie jest proste jak barszcz. Jest nawet książka po polsku do Bascoma, i dostępne sa wersje demo kompilatora na stronie MCS Electronics, kompilujące do 4 kB kodu wynikoweg, winda w tym się zmieści na pewno.

0
  • #6 28 Maj 2007 22:56
    waskibroklyn
    Poziom 16  

mi chodzi o projket windy ale to tylko takiej jak gdyby makiety sterwanej z komputera...to nie ma być typowy projket windy według polskih norm elektrycznych, czy też wykonany na krańcówkach i innych bajerach....

BASCOM-słyszałem o tym....tego tez nie musze wiedzieć jak projketować w tym programie. Ma to byc projket wyłącznie nakartce, bez zadnych programów do procesora. Schemat ideoway, schemat blokowy, i elementry potrzxebne do wykonania tej windy. Potrzebne jet również troche treści o tym wszystkim co wykorzystałem do projketu tej windy i dlaczego....

0
  • #7 02 Cze 2007 17:18
    waskibroklyn
    Poziom 16  

wiec nikt mi nie omoe jak ten problem rozwiązać prawda????nie potrzebuje typowego programu do procesora tylko potrzebny mi jest zestaw elementow do wykonania tego sterownika.....

0
  • #8 29 Sie 2007 19:50
    waskibroklyn
    Poziom 16  

poszukuję schemaciku windy.....z czego to wykonać, jakie elementy itd....albo ktoś kto posiada schemacik windy obojętnie jakiego typu to chętnie przyjmę takie coś....

nawet programu do procesora nie potrzebuje...tylko że coś ma być podłączone do tego procesora czy tez sterownika i po kłopocie-a program to inna bajka

myślałem na stereownikiem jakimś np. firmy allan bradley i do tego pare elementów do sterowania, sprawdzania na którym jest piętrze, podłączenia panelu z windy, panelu zewnętrznego i powinno działac coś-ale pewny nie jestem....programu do sterownika nie potrzebuje-ale czy to będzie działąć...

i podstawa-jak sterowac tą windą z PC...hi hi -to jest aż dziwne bo w tym projekcie jedno troche wyklucza drugie-po co mi przyciski sterujące na windzie skoro mam serować PC...ale niech będzie jedno i drugie....Może ktoś miał podobne coś...proszę o porady i rady

0
  • #9 29 Sie 2007 20:33
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Moment, bo się pogubiłem ...

Czy masz zrobić model windy w budynku 4 piętrowym (5 przystanków) z wyświetlaną sygnalizacją położenia kabiny czy też dodatkowo ma być jakiś model kabiny wciągany tym silniczkiem ?

Mikrokontroler ma pośredniczyc pomiędzy elementami sterującymi (przyciski), kontrolnymi (czujniki położenia, zamknięcia drzwi) i sygalizacyjnymi (np. lampki potwierdzeń) a komputerem PC ?

Czy PC ma sterować zachowaniem się windy czy tylko zobrazować jej zachowanie ?

0
  • #10 30 Sie 2007 07:30
    waskibroklyn
    Poziom 16  

sprawa wygląda tak :
    "Wykorzystanie komputera PC do sterowania obiektem rzeczywistym
    w postaci modelu windy
    ZałoŜenia:
    1. Komputer PC ma być połączony z makietą czteropiętrowej windy za pomocą
    dowolnego typu interfejsu;
    2. Model windy powinien posiadać następujące elementy wykonawcze i sterujące:"

wydaje mi się że musi być w windzie sterowanie windą oraz komputerem trzeba sterować też..komputerem to raczej problemu chyba nie będzie co nie???chocicaż ja już sam nie wiem co jest łatwe a co trudne...

Ma to być model windy z całym oprzyrządowaniem-czyli tak jak by to miała byc prawdziwa winda-tylko że jej wykonanie nie będzie realizowane

Pc ma sterować windą i przyciski w tej windzie mają nią sterować...-zrobie tak ż ekomputer PC będzie tylko sygnalizował położenie windy bo coś się w tym projkecie sprzęga mi tutaj-chyba są troche źle napisane zalożenia...Wiec PC jest tylko obserwatorem...

pozdro

0