Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AWG_681-problem z wirowaniem

20 Paź 2003 23:28 3878 10
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam roblem z wirowaniem w tej pralce (AWG 681 - Whirlpool), tj.
    na początku pokręci bębnem, trochę w jedną, potem trochę w drugą stronę, później zaczyna "niby " wirować ale jest to wirowanie na niskich obrotach i trwa krótko, nastepnie trochę znów porusza bębnem w jedną i w drugą stronę. Tak właśnie wygląda "wirowanie".
    Programator organoleptycznie wygląda na sprawny, żadnych oznak uszkodzenia. Podejżewam sterownik fazowy czyli tzw. płytkę.
    W tej pralce sercem płytki jest układ "Zilog 2412", a elementem wykonawczym triak "BTB 15/600".
    Czekam na sugestie z praktyki serwisowej co może być przyczyną takiego zachowania pralki.
  • Specjalista AGD
    Jak na mój gust to chyba programator.
  • Poziom 10  
    Jeżeli to programator to w jaki sposób to stwierdzić ?
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Sprawdz zasilacz w regulatorze obrotów - rezystory mocy.
  • Poziom 10  
    No własnie, rezystory mocy.... z tego co widziałem na płytce jest tylko jeden "wiekszy" rezystor o mocy kilku watów, reszta to same 0,125 lub 0,25 W. Obok tego rezystora jest też jakś dioda, jeszcze jej niezidentyfikowałem (płytkę wyciągnąłem wczoraj w nocy, a dzisiaj w domu będę dopiro o 16).
    Czy tu chodzi o ten rezystor?
    Płytka ma oznaczenia A1D21.
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Sprawdz napięcie jakie jest za diodą.
    Niezależnie od tego sprawdz wyłącznik wirowania.
  • Poziom 10  
    No cóż,
    napięcie za diodą wyniosło ok. 30V, a przed ok. 140V.
    Sprawdziłem napięcie na anodach triaka i tak: przy maksymalnych obrotach pseudo wirowania napięcie wyniosło ok. 100V (powinno być ok. 0V).
    Sprawdziłem też zadajnik wirowania i wydaje mi się, że działa poprawnie, tzn. po nastawieniu max. obrotów - zwiera wyjścia regulacyjne, przy zadaniu niższych obrotów między wyjściami pojawia się rezystancja, tym wieksza im mniejsza nastawa obrotów. Przy nastawie braku wirowania, wyjscia regulacyjne są rozwarte.

Reasumując,
    -zadajnik obrotów - ok.
    -triak jest niedostatecznie wysterowany, może to przez tą diodę w zasilaczu - za duży spadek napięcia na diodzie, co skutkuje zbyt niskim napięciem zasilania. Z drudiej strony rezystor przed diodą (połączony z nią szeregowo) grzeje się bardzo mocno (4,7 k; kilka Watów) czyli prąd przez diodę płynie...

Na razie szukam tej diody, jakieś inne sugestie?
  • Specjalista AGD
    Witam.
    To co sprawdziłeś to wygląda na OK.
    Może być jeszcze wadliwy sam triak. Nie steruje się
    na wirówce pełnym kątem.Gdybyś miał oscyloskop
    to sprawdz napięcie na triaku lub na silniku.Jeżeli
    połoówki są niesymetryczne lub jednej brakuje to
    wtedy wymień triak.Jeżeli nie masz oscyloskopu to podstaw triak inny i będziesz wtedy widziwł efekt.
  • Specjalista AGD
    [quote="Adam Podolak"]Witam,
    mam roblem z wirowaniem w tej pralce (AWG 681 - Whirlpool), tj.
    na początku pokręci bębnem, trochę w jedną, potem trochę w drugą stronę, później zaczyna "niby " wirować ale jest to wirowanie na niskich obrotach i trwa krótko, nastepnie trochę znów porusza bębnem w jedną i w drugą stronę. Tak właśnie wygląda "wirowanie".

Adam wyraźnie pisze, że zamiast wirowania są ruchy rewersyjne
    "w jedną i w drugą stronę". Takie cóś może w tej pralce włączyć
    tylko programator. Moduł do tego nic niema.
    Chyba, że Adamowi wydawało się, że te ruchy były w obie strony.

zayzayer
  • Poziom 10  
    Witam kolegę zayzayer,
    rzeczywiście nie jestem pewien czy są to ruchy rewersyjne, po prostu tak mi się wydaje (bęben krecie się przez chwilę, potem staje i za chwilę kręci sie znów tak jakby układał pranie przed wirowaniem). A właściwie to jak powinno wyglądać wirowanie w tego typu pralce? - jakoś nigdy się w to nie zagłębiałem.

Może ktoś ma serwisówkę do takiej pralki, wtedy można byłoby sprawdzić czy to moduł czy programator.

No i co? Nikt nie ma serwisówki?
  • Poziom 13  
    Witam!
    Proponuje sprawdzić kondesatory elektrolityczne czesto siadają i robią niezłego psikusa.
    Pozdrawiam.