Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontroli

EQU 05 Cze 2007 17:39 10398 21
  • #1 05 Cze 2007 17:39
    EQU
    Poziom 11  

Witam!

Przedstawiam zdalnie sterowany model pojazdu zbudowany na klockach LEGO, modulach radiowych telecontroli oraz mikrokontrolerach ATmega8L.

pojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontrolipojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontrolipojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontrolipojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontrolipojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontrolipojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontroli
    pojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontrolipojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontrolipojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontroli

Wykaz elementow:
    - Atmega8L x2
    - BC327 x4 - potrzebne do mostka z watku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic312550-90.html
    - BC337 x8
    - plytka testowa
    - przyciski ze starej myszki x2
    - rezystory 100k x2
    - radio nadajnik RT11 - 433 MHz
    - radio odbiornik RRS3 - 433 MHz
    - anteny wykonane z drut od skretki o dlugosci 16 [ cm ]
    - elementy lego technics
    - silniki od cd-rom'ow x2 ( jakas firma na m..... michabi??? )

Kod nadajnika oraz odbiornika napisany w C pod WinAVR'em. Moduly radiowe bardzo mile mnie zaskoczyly, pomimo slabego zasilania. Testy przeprowadzalem narazie w mieszkaniu.

Wrazenia z jazdy, fajowo :D nawet pomimo tego ze zasilam silniki i uC odbiornika bateria od telefonu 3,6V :D ( w danych katalogowych odbiornika jest 4,5 - 5,5 [ V ] )

Dodatki:
    - sterowanie z pada *( poprzez game-port )
    pojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontrolipojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontrolipojazd RC ( 433 MHz ) na modulach telecontroli

przycisk A - jazda w przod, przycisk B - jazda w tyl, strzalka lewo - obrot w lewo w miejscu, strzalka w prawo - obrot w prawo w miejscu, ( A lub B ) + strzalka, jazda lukiem

0 21
  • #2 06 Cze 2007 09:37
    wader_669
    Poziom 28  

mi sie tez podoba. dobrze dziala przekladnia ?

moze sie podczepie i spytam jak zaprogramowac nadajnik i odbiornik rc w bascomie

0
  • #3 06 Cze 2007 11:12
    MichałKob
    Poziom 20  

Ile Cię wyniosłow zdobycie modułów radiowych? Ja osobiście bardzo byłbym zainteresowany złożeniem takiego dwukierunkowego toru transmisyjnego pracującego w half-duplex do komunikacji z wypasionym pojazdem. Zastanawiam się w jaki sposób zrealizowałeś kodowanie transmisji. Jakiś własny standard ? :) Podziwiam za doprowadzenie fajnej rzeczy do szczęśliwego końca, nie ma w takich sytuacjach znaczenia czy to da się kupić czy nie, bo w DIY frajdą jest nie mieć ale stwarzać (lol ale sentencja - coś dla potomnych) GRATULACJE. Silniki są firmy Mabuchi, wiem bo rozwaliłem 6 CDROMów żeby zdobyć 2 takie same :) Przy napięciu 14 V wymiatają, jak na te rozmiary i cenę. Polecam użyć (jeżeli kasa nie ciśnie) trzech baterii od kom., w serwisach GSM często się trafiają takie z uwaloną elektroniką do uzyskania za symboliczną cenę. [/url]

0
  • #4 06 Cze 2007 21:16
    EQU
    Poziom 11  

Cytat:
    dobrze dziala przekladnia ?

jest to LEGO wiec sprawuje sie niezle :), trzeba dopasowac docisk tych klockow. Niestety nie posiadam przkladni slimakowej, ktora dalaby mi ogromny moment przy duzcyh predkosciach na zasilaniu 14 [ V ] :/ ciekawe jak zadziala z odrobina smaru:)

Cytat:
    moze sie podczepie i spytam jak zaprogramowac nadajnik i odbiornik rc w bascomie

tutaj sprawa jest niezwykle prosta jezeli potrafisz ustawic w bascomie piny jako wejscia/wyjscia oraz wysylac bajty UART'em to nie ma problemu. Te moduly sa tak proste ze podczepiasz bezposrednio pin TX do pina IN nadajnika przy wysylaniu, a pin RX do OUT odbiornika. Po paruch minutach szukania ( google "bascom UART" ) znalazlem cos takiego:

http://avrhelp.mcselec.com/bascom-avr.html?UART

Cytat:
    Ile Cię wyniosłow zdobycie modułów radiowych? Ja osobiście bardzo byłbym zainteresowany złożeniem takiego dwukierunkowego toru transmisyjnego pracującego w half-duplex do komunikacji z wypasionym pojazdem. Zastanawiam się w jaki sposób zrealizowałeś kodowanie transmisji. Jakiś własny standard ?

Tutaj kupilem moduly radiowe: http://www.sensu.pl nadajnik RT-11, obiornik RRS3...w sumie to nie ma zadnego kodowania transmisji, te moduly sa troszke z gornej polki - cena to cena :) ( moze dlatego dzialaja przy malym zasilaniu, ponizej dolnej granicy ).W kodzie wysylalm jakby caly czas stan wejscia na pilocie ( popatrz w kodzie ). Prawda jest taka ze narazie testowalem na malych odleglosciach. Dodam ze przy transmisji 2400 b/s czas reakcji byl troszke za dlugi, przy 9400 b/s nie ma klopotow.[/url]

Mam pytanie apropo anteny? moja jest miedziana ze skretki o dlugosci 16 [ cm ] ( dlugosc wg wzoru z telecontroli ) zrobilem ja odruchowo bez zadnej wiedzy, poprostu mialem kawalek kabla pod reka. Co o tym sadzicie?[/i]

0
  • #5 07 Cze 2007 00:45
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jest to antena "ćwierćfalowa", jest to dobra i tania antena, do tych zastosowań jak znalazł. Możesz się pobawić antenami mikropaskowymi które można dość tanio kupić, aczkolwiek chyba to rozwiązanie które zastosowałeś jest chyba najlepsze do tego projektu ;)

Fajnie że udało Ci się uruchomić tor radiowy, w takich aplikacjach jest on najczęściej najbardziej problematyczny.

0
  • #6 07 Cze 2007 15:04
    ks_fenix
    Poziom 23  

A czy ktoś z was próbował w tego typu konstrukcjach używać modułów TX5000 i RX5000. Ich prędkość to około 115.2 kbps a przy dobrej antenie zasięg może sięgać 500m.

0
  • #7 09 Cze 2007 03:48
    sepher
    Poziom 19  

Jeśli komuś udało się uruchomić anteny firmy Tricome na pasmo 433 MHz tak, żeby działały z sensowną wydajnością (na zwykłym kawałku drutu miedzianego o dugości 1/4 fali udawało się uzyskać zasięg 10-20 razy większy, nawet przy zalecanym przez Tricome projekcie PCB - testowane poza moim projetem na jeszcze jednym, całkowicie niezależnym), to uprzejmie proszę o kontakt :).

0
  • #8 09 Cze 2007 10:30
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mi te antenki działały bardzo przyzwoicie, miałem je umieszczone na krawędzi płytki, w specjalnym wycięciu - tak jak zaleca producent i zasięg był jak dla mnie wystarczający ~150m (więcej nie testowałem) na dworze

0
  • #9 10 Cze 2007 09:50
    aqq
    Poziom 10  

wow, wygląda jak jakiś monster truck :P dodać tylko kamerke, sterowanie na joysticka i robocik jak marzenie :D a można użyć jakiegoś tańszego odbiornika zamiast tego RRS-443MHz ?

0
  • #10 10 Cze 2007 23:29
    wader_669
    Poziom 28  

idzie na ir ale to mi sie wydaje lepsze :D

0
  • #11 11 Cze 2007 15:32
    aqq
    Poziom 10  

Wader_669, chodziło mi nie o to, żeby zmienić sposób transmisji tylko użyć innego odbiornika np. RR1-433MHz zamiast RRS3 - 433 MHz.
    EQU, mógłbyś zdradzić ile kosztowała Cię całość?

0
  • #12 11 Cze 2007 18:28
    Janek05
    Poziom 12  

a jaki masz zasięg na tym odbiorniku??? i ile ma kanałów???

0
  • #13 11 Cze 2007 19:29
    EQU
    Poziom 11  

o modulach z nizszej polki nie mam pojecia, ale mam dziwne przeczucie ze odbiornik sredniej klasy daja rade :D i wtedy komplecik kosztowalby 40 zl, ja wydalem 80 zl :/ kupujcie wiec! to wymienimy sie wrazeniami:D chetnie pomoge z obsluga itd.

Cytat:
    a jaki masz zasięg na tym odbiorniku??? i ile ma kanałów???

jak dotad dane katalogowe nie zawiodly mnie, bylo wrecz przeciwnie. Mysle ze te 100 metrow to na 100% daja rade, nie zdziwie sie takze gdy ktos napisze ze dzialaja na 170-200m *( nie mam czasu, warunkow zeby sprawdzac :/ po sesji :D ). Jezeli chodzi o drugie pytanie to..... Moim zdaniem losc kanalow maleje w zaleznosci od tego czy chcesz miec sygnal analogowy na wyjsciu ( np. sterowanie napieciem srednim silnika - PWM ) czy zwykly on/off. Zalezy takze od czestotliwosci przelaczen jaka chcesz uzyskac. W moim pilocei sa tylko 4 rozne stany. Ale przy predkosci 9,6 kb/s i sterowaniu prostym robotem to wogole nie ma znaczenia.

0
  • #14 12 Cze 2007 16:05
    aqq
    Poziom 10  

A dało by sie sterować tym np przez HyperTerminal przez port COM z PC? I czy ciężko byłoby napisać program do PC który by tym sterował?

0
  • #15 14 Cze 2007 21:11
    EQU
    Poziom 11  

Hmmm.... z hyperterminala w czasie w rzeczywistym chba nie da rady :/ Sa takie programy jak DockLight, Advanced Serial Port Monitor. Jezeli chcesz uzyc portu COM to nalezy polaczyc przez np. max232 port RS PC oraz IN od modulu radiowego.

Dodalem sterowanie padem. Patrz pierwszy post.

0
  • #16 15 Cze 2007 20:07
    Janek05
    Poziom 12  

miałbym prośbę o zdjęcie płytki odbiornika i nadajnika (góra i dół)

0
  • #17 16 Lip 2007 13:09
    Krzysiek_Z
    Poziom 10  

Jaki jest wzór na obliczanie długości tej antenki??

0
  • #19 10 Sty 2008 21:15
    JStan
    Poziom 16  

Dziś stałem się posiadaczem kompletu RTFQ2-433-R i RRFQ1-433. Po podłączeniu ich na płytkach testowych w ten sposób RS232 -> MAX232 -> RTFQ2-433-R ~~~~ RRFQ1-433 -> ATmega8 uzyskałem połączenie między pokojami, większej odległości narazie nie moge sprawdzić, gorzej z poprawnością transmisji, w zasadzie połączenie jest ale poprawnej transmisji niema(choć czasem się zdarzy, chyba przypadkowo). Wszystko dlatego że(świadomie) nie użyłem kodera/dekodera MC145026/28, elementy te bowiem otrzymam z TME dopiero jutro. Jutro będę zajęty ale jak tylko przetestuje połączenie to napiszę tu co i jak.

W skrócie, chodzi mi aby do ATmegi przesłać 10 bajtów + bajt CRC, program pisany w Delphi z komponentami cport. Program na Atmege - Bascom.

Jeśl autor ma jakieś porady to chętnie wysłucham, jak widać moje moduły pracują na FM a autora na AM. Autor pominał kodery/dekodery, za to przesyłem zajmuje się uP, mógłbym prosić o jakieś wytłumaczenie protokołu transmisji, co wysyłasz dokładnie?? I jak to jest u Ciebie gdy podłączysz (poprzez tranzystor) do wyjścia odbiornika LEDa a na wejście nadajnika ręcznie podajesz sygnały niski i wysoki, dioda zaświeca się przy jednym a gaśnie przy drugim?? Bo u mnie mruga przy zmianie stanów.

Nadajnik

Odbiornik

Pozdrawiam!!
    Janek

0
  • #20 10 Sty 2008 22:17
    Magicjakub
    Poziom 15  

Co zmienia zastosowanie kodera/dekodera w układach komunikacji?
    Czy jeśli zastosowałoby się dwa moduły telecontrolli koło siebie to przeszkadzałyby sobie?

Pozdrawiam

0
  • #21 10 Sty 2008 22:46
    JStan
    Poziom 16  

Kolego nie rozumiesz koncepcji idei założen... Ale nie siedzisz w temacie więc już tłumacze, układy telecontrolli WYMAGAJĄ układu kodera/dekodera i nie chodzi tu akurat o zabezpieczenie transmisji by układy sie nie zakłócały(chociaż tez sie przyda) ale o to że koder dekoder używają protokołu Manchester, odpowiedniego dla układów Telecontrolli, wystarczy tylko zajrzeć do PDFa.

Pozdrawiam!!
    Janek

0
  • #22 05 Lut 2009 19:45
    dzik9999
    Poziom 14  

Witam
    Mogłby ktos powiedziec mi na jaką odległosc działają moduły telecontrolli
    RT11 i RRS3??
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów